Poslanka LMŠ-ja Tina Heferle in koordinator Levice Luka Mesec sta v izjavah novinarjem po seji pojasnila, da je predsednik DZ-ja Igor Zorčič na današnji izredni seji spregledal prizadevanja poslanca Levice Boštjana Koražije, da bi podal postopkovni predlog, s katerim je želel protestirati zaradi nemira v dvorani, ko je želel obrazložiti svoj glas. Zorčič je namesto tega nadaljeval glasovanje in ga kljub glasnemu nasprotovanju opozicije ni prekinil. Čeprav večina opozicije sploh ni oddala svojih glasov, je glasovanje razglasil za regularno in prebral rezultat, sta povedala poslanca.
Heferletova je poudarila, da rezultat glasovanja zato ni odraz prave parlamentarne volje, saj "večina opozicijskih poslancev sploh ni glasovala, ker so pričakovali prekinitev glasovanja". Izpostavila je, da je poslovnik "temelj, ki se ga mora držati vsak", predsednik DZ-ja pa ga je po njenih besedah v tem tednu na obeh izrednih sejah kršil kar nekajkrat. Zato jim ni preostalo drugega, kot da v znak protesta obstruirajo sejo.
Podobno je poudaril koordinator Levice Luka Mesec, ki je dejal, da so z obstrukcijo Zorčiču dali jasno opozorilo, da "če že izganjajo demokracijo iz države, ne morejo pričakovati, da bo opozicija tiho, ko jo bodo odvzemali državljanom, še manj pa, ko bodo v DZ-ju kršili demokratične postopke".
Mesec je dodal, da je bil vprašljiv sam postopek sprejemanja sklepov o nedopustnosti referendumov za protikoronske zakone, saj koalicija o tem ni predvidela nikakršne razprave. "Ljudstvu so odrekli pravico do referenduma, ne da bi DZ sploh razpravljal. Ob določenih poslanske skupine sploh niso predstavljale stališč, zakaj menijo, da je to potrebno," je dejal.
Kot je napovedal poslanec SD-ja Jani Prednik, bodo zahtevali sklic komisije za poslovnik, Zorčiča pa pozivajo k razmisleku o odstopu. "Glede na to, da je danes sam predsednik DZ-ja, ki mora biti prvi varuh varuh demokracije in demokratičnih procesov, ne prvič zlorabil poslovnik, ga pozivamo k razmisleku, da zaradi neupoštevanja demokratičnih procesov in varovanja teh razmisli o svojem odstopu," je dejal.
Tudi on je izpostavil, da "zadeva, ki se je danes zgodila, ni bila prva, pač pa se že nekaj tednov dogaja, da opoziciji ni omogočeno enako razpravljanje kot koaliciji". Danes je to po njegovih besedah doseglo vrh.
Zorčič se je na očitke odzval na Twitterju: "Poslovnik DZ velja enako za vse poslance in dogovor z vodji poslanskih skupin o poteku seje tudi. Zlorabe niso dopustne, še najmanj pa z izmišljenim proceduralnim izgovorom, da v DZ ni bilo miru, zaradi katerega so opozicijske stranke danes obstruirale sejo." Predlagal je ogled seje, posnetek si lahko ogledate spodaj.
DZ izglasoval nedopustnost referendumov na tri protikoronske zakone
Državni zbor je na izredni seji podprl vladne predloge sklepov o nedopustnosti referendumov na tri protikoronske zakone. Opozicijske stranke LMŠ, Levica, SD in SAB so opozorile, da so v zakonih tudi vsebine, ki niso nujne za obvladovanje epidemije.
Ker tudi državni svet ni izglasoval veta na tri protikoronske zakone, jih državni zbor v skladu z novo referendumsko zakonodajo, ki ureja ravnanje DZ-ja v primeru zakonov, za katere referendum po ustavi ni dopusten, lahko takoj pošlje v razglasitev. V uradnem listu bi bili lahko objavljeni že danes.
DZ je tri protikoronske zakone potrdil v torek. Gre za zakon o zagotovitvi dodatne likvidnosti gospodarstvu za omilitev posledic epidemije covida-19, novelo zakona o začasnih ukrepih v zvezi s sodnimi, upravnimi in drugimi javnopravnimi zadevami za obvladovanje širjenja nalezljive bolezni covid-19 ter novelo zakona o interventnih ukrepih za zajezitev epidemije in omilitev njenih posledic za državljane in gospodarstvo.
V koaliciji in vladi so poudarili prav pomen čim hitrejše uveljavitve zakonov, da bi pomoč za blaženje posledic epidemije čim hitreje prišla do državljanov in gospodarstva. Tudi v luči izrednih razmer zaradi epidemije so podprli predlog vlade, da na omenjene zakone ni dopusten referendum. Ocenili so, da je v primeru teh zakonov izpolnjen pogoj iz 90. člena ustave, ki določa, da referenduma ni dopustno razpisati o zakonih o nujnih ukrepih za zagotovitev obrambe države, varnosti ali odprave posledic naravnih nesreč.
"S tem zakonom, ki predstavlja nujni ukrep, bo omogočena takojšnja in učinkovita zagotovitev odprave posledic epidemije v Sloveniji tako za prebivalstvo kot tudi za gospodarstvo ter omogočena omilitev njenih posledic za slovensko gospodarstvo," je glede zakona o zagotovitvi dodatne likvidnosti gospodarstvu za omilitev posledic epidemije povedala državna sekretarka na ministrstvu za finance Kristina Šteblaj.
Del opozicije opozarjal, da so v zakonih vsebine, ki niso nujne za blaženje posledic epidemije
Medtem pa so zlasti v Levici danes opozarjali na demokratičnost procesa in želeli, da je na seji, na kateri so odločali o teh sklepih, omogočena razprava. Predsednik DZ-ja Zorčič je pojasnil, da je kolegij predsednika DZ-ja tako časovnico seje soglasno potrdil. Prav tako je po njegovih navedbah zakonodajno-pravna služba DZ-ja ugotovila, da so omenjeni sklepi v skladu z ustavo in zakonom.
V štirih opozicijskih poslanskih skupinah pa so opozarjali, da so v zakonih tudi vsebine, ki niso nujne za blaženje posledic epidemije. Med drugim so nekateri ocenili, da sta sklepa o nedopustnosti referenduma glede dveh zakonov lahko ustavno sporna.
Zaradi postopkovnih zapletov in očitkov Zorčiču pri vodenju seje so poslanci Levice, LMŠ-ja, SD-ja in SAB-a obstruirali glasovanje o zadnjih dveh sklepih.
Volivci bodo imeli v skladu z referendumsko novelo v petnajstih dneh po uveljavitvi zakona možnost sprožiti naknadni ustavni spor, če bodo menili, da je DZ kršil pravico do referenduma, in bodo lahko dosegli tudi razveljavitev zakona.
Za prvi sklep, torej o nedopustnosti referenduma o zakonu o zagotovitvi dodatne likvidnosti gospodarstvu, je od navzočih 59 poslancev za glasovalo 46, proti 13 poslancev.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje