Foto: Pixabay/Alexas Fotos
Foto: Pixabay/Alexas Fotos

Zaradi dogovora, da podobnosti gradiva ostanejo interne narave, so tako izjave socialnih partnerjev o pokojninski reformi skope. Iz sindikalnih vrst je slišati, da so vsa izhodišča zapisana v pogojniku in da ne prinašajo večjih, pretresljivih novosti. Delodajalci opozarjajo, da je dokument premalo ambiciozen, in so jasni, da predlog o izenačevanju prispevnih stopenj zanje ni sprejemljiv, vse drugo je predmet pogajanj.

Delavci za pokojnino plačujejo 15,5 odstotka od bruto plače, delodajalci slabih 9 odstotkov. Ministrstvo za delo predlaga postopno izenačitev prispevne stopnje delodajalcev in delavcev. "Naše prispevne stopnje so že zdaj ene najvišjih v Evropski uniji," opozarja predsednik Obrtne zbornice Blaž Cvar in dodaja: "Spet novo breme za gospodarstvo. Z 9 odstotkov obremenitve stroškov plač preiti na 15 odstokov, dolgoročno gledano, nikakor ni vzdržno. Delodajalci bomo morali povedati, da na tak način pokojninske reforme ne bo mogoče oblikovati."

Sorodna novica Kaj prinašajo izhodišča za novo pokojninsko reformo?

Upokojitveni pogoj 40 let zavarovalne dobe in dopolnjenih 60 let starosti ostaja, a se v izhodiščih nakazuje možnost, da bi vsi tisti, ki ne dosežejo polne zavarovalne dobe, morali delati do 67. leta. Višja starost ob upokojitvi je dejstvo, zaradi poznejšega vstopa na trg dela in zaradi daljše življenjske dobe. "Živimo dlje, v povprečju dlje časa prejemamo pokojnino, dlje časa participiramo v zdravstvenih storitvah. Mislim, da se bomo morali strinjati, da bo treba delati tudi kakšno leto dlje," meni Polona Domadenik Muren z ekonomske fakultete.

Pokojninska reforma bo nujna tudi z vidika vzdržnosti. Leta 2020 je država prispevala 0,7 odstotka BDP-ja v pokojninsko blagajno, leta 2060 bi bil delež lahko petkrat večji. "Trenutno stanje je precej jasno, prihodnost je delno do pretežno oblačna, bi pa bila lahko precej sončna, če bi se lotili sprememb in jih implementirali z manjšimi napori,"meni Andraž Rangus z ZPIZ-a. Na ministrstvu za delo so napovedali dolga prehodna obdobja, izvedeli smo, da naj bi trajala vse do leta 2035.

Izhodišča za pogajanja o pokojninski reformi