Boštjan Poklukar. Foto: BoBo
Boštjan Poklukar. Foto: BoBo

O sklicu seje bo sicer odločil kolegij predsednice DZ-ja Urške Klakočar Zupančič, ki se bo sestal v petek. Po informacijah STA-ja pa naj bi DZ o interpelaciji razpravljal v torek.

Koalicijski poslanci so se namreč zavzeli, da se izredna seja DZ skliče "v najkrajšem možnem času". Kot so pojasnili, je interpelacija izraz nezaupanja dela poslancev v delo ministra, ki lahko vpliva na zaupanje javnosti v delovanje vlade in institucij države.

Sorodna novica Prioritete novega prvega moža policije: Migracije, organizirani kriminal in korupcija

"Ministru se očitajo odločitve in ravnanja, ki imajo škodljiv vpliv na zaupanje javnosti v delo policije ter s tem tudi varnost prebivalcev Republike Slovenije. Zato je treba hitro preveriti (ne)upravičenost teh obtožb, da se prepreči nadaljnja škoda," so navedli. Čimprejšnja javna razprava bo po njihovem prepričanju omogočila, da se pred slovensko javnostjo razjasnijo dejstva in sprejme odločitev, ali minister še uživa zaupanje DZ, ki je ministra tudi potrdil. Menijo, da sta hitri odziv in sprejeta odločitev ključna za ohranitev integritete institucij in zaupanja javnosti vanje.

"Dolgotrajno odlašanje s sklicem seje lahko pri javnosti ustvari vtis, da se minister in vlada poskušata izogniti odgovornosti ali prikriti določena dejstva," so pojasnili. Poudarili so, da so vlada, notranji minister in koalicijske stranke v DZ zavezani transparentnosti in demokratičnim standardom, zato želijo, da se razprava o tej točki opravi čim prej.

"Nejasnosti glede odgovornosti ministra lahko povzročijo politične napetosti in ohromijo delovanje vlade. Nekateri poslanci zato, dokler se ta vprašanja ne razčistijo, že kategorično zavračajo podporo zakonom, ki jih je pripravilo ministrstvo za notranje zadeve in v parlamentarno proceduro vložila vlada," so navedli.

V koaliciji so prepričani, da bodo s čimprejšnjim sklicem izredne seje, opravljeno razpravo in sprejetjem odločitve o tem vprašanju v DZ "prispevali k stabilnosti političnega okolja, zaščitili demokratične standarde ter še naprej zagotavljali odgovornost in ohranjali zaupanje v politične institucije".

Interpelacijo o delu in odgovornosti notranjega ministra so pripravili v NSi-ju, novembra pa jo je vložila skupina poslancev NSi in SDS ter nepovezani poslanci Anže Logar, Eva Irgl in Dejan Kaloh.

V njej ministru med drugim očitajo neukrepanje ob ugotovitvi nepravilnosti pri imenovanju generalnega direktorja policije Senada Jušića, ki je v sredo odstopil s položaja. Med očitki so prav tako nepravilnosti v centru za varovanje in zaščito, nakup stražarskih hišk za policiste ter nasilje na območjih z romskim prebivalstvom.