Za sklep, da je zakonik ustrezen, je na odboru za notranjo politiko, javno upravo in pravosodje glasovalo sedem poslancev koalicije, vzdržal pa se je poslanec DeSUS-a Franc Žnidaršič. En glas je torej zmanjkal za sprejetje sklepa.
Žnidaršič je tudi napovedal, da se bo DeSUS glasovanja na seji DZ-ja vzdržal, saj menijo, da glede kazenskega zakonika ne bi smelo priti do tako velike razklanosti stroke.
Državni svetniki so veto vložili, ker naj bi po njihovem prepričanju zakonik bil sprejet brez soglasja pravne stroke - tožilcev, sodnikov in odvetnikov ter drugih strokovnjakov. Menijo tudi, da predstavlja sprejeti zakon usmeritev kaznovalne politike v avtoritarno in represivno smer in da se bodo sodni zaostanki le še povečali, saj izvajalci niso strokovno pripravljeni na tako korenite spremembe.
Vlada zavrača očitke svetnikov
Državni sekretar na pravosodnem ministrstvu Robert Marolt je zavrnil očitke, da je bil zakonik pripravljen v naglici, saj temelji na ugotovitvah in predlogih 12-letnih razprav, v medresorskem usklajevanju in javni razpravi pa je bil bistveno dlje od sprejemanja običajnih zakonov. Vlada pa je zavrnila trditve, da zakonik predstavlja nevarnost za povečanje sodnih zaostankov, saj ne opredeljuje procesnih dejanj sodišča.
Zahteva državnega sveta se zdi upravičena opozicijskim poslancem. Po besedah Mirana Potrča (SD) je težava predvsem v nejasnih in nedodelanih rešitvah v splošnem delu zakonika.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje