V raziskavi, narejeni leta 2022, je skoraj četrtina žensk navedla, da jih je delodajalec na razgovoru vprašal o načrtovanju družine. Foto: Pixabay
V raziskavi, narejeni leta 2022, je skoraj četrtina žensk navedla, da jih je delodajalec na razgovoru vprašal o načrtovanju družine. Foto: Pixabay

"Ali imate družino in otroke?" To vprašanje je na enem izmed državnih zavodov kandidatko za zaposlitev direktorica vprašala kar dvakrat. Ni bila izbrana. Zaradi neprimernih vprašanj se je odločila za tožbo. Brezplačno jo bo zastopal zagovornik načela enakosti, saj so taka vprašanja na razgovorih za zaposlitev zakonsko prepovedana.

"Ko je protestirala, so ji rekli, da to ni več formalni del intervjuja, vendar se je njej to zdelo nesprejemljivo, zato se je obrnila na zagovornika in v postopku smo dobili tudi potrdila v tej ustanovi, da so res tako ravnali," je pojasnil zagovornik načela enakosti Miha Lobnik.

Zakon je v takem primeru jasen, pravijo na pristojnem ministrstvu, na katerem konkretnega primera ne poznajo, a taka vprašanja na razgovore ne spadajo. "Zakon o delovnih razmerjih izrecno prepoveduje, da na razgovoru za zaposlitev sprašuješ kandidata glede njegovega družinskega stanja oziroma načrtovanja družine, tako da je to nezakonita praksa. Pozivam vse delodajalce, da se tega držijo," je dejal državni sekretar na ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Dan Juvan.

Sindikati so ugotovili, da je podobnih primerov veliko. "Leta 2022 smo naredili lastno anketno raziskavo. Skoraj četrtina vprašanih, izključno ženske, je navedla, da jih je delodajalec na razgovoru že vprašal o načrtovanju družine. Takrat smo tudi ugotovili, da so ženske v povprečju pogosteje žrtve kršitev delavskih in socialnih pravic," je pojasnila predsednica sindikata Mladi plus Mojca Žerak.

Lobnik je dodal, da raziskave kažejo, da je to v Sloveniji kljub drugačni zavezi pred leti spet postala praksa. "Zdi se nam zelo pomembno, da se v družbi začnemo pogovarjati o tem problemu."

Pristojni inšpektorat je zaradi tega samo letos prejel že 41 prijav. Juvan je ob tem spomnil, da niso samo ženske tiste, ki prevzemajo skrb za otroka. "Oče lahko uveljavlja 260 dni starševskega dopusta, tako da je skrb za otroke v družini razporejena in nikakor ni samo na strani žensk."

Sogovorniki se strinjajo, da je treba taka vprašanja dosledno prijavljati pristojnim službam.

Tožba zaradi vprašanj o družinskem življenju na razgovoru za službo