Nekatera zdravila bo po novem zakonu mogoče kupiti tudi v specializiranih trgovinah, in ne le lekarnah. Foto: RTV SLO
Nekatera zdravila bo po novem zakonu mogoče kupiti tudi v specializiranih trgovinah, in ne le lekarnah. Foto: RTV SLO
Državni zbor
Poslanci so se seznanili s poslovanjem Soda. Foto: RTV SLO

Zakon o zdravilih zaradi dopolnila, ki ga je DZ sprejel na predlog LDS-a, za zdaj ne bo vključeval modela medsebojno primerljivih zdravil, novosti, proti kateri so protestirale predvsem organizacije bolnikov, saj naj bi kroničnim bolnikom občutno omejilo dostop do zdravil.

Svoje mnenje o zakonu o kršenju javnega reda in miru lahko izrazite tudi z glasovanjem na anketi teleteksta. Več tukaj.
Zakon uvaja prodajo nekaterih zdravil, ki se izdajajo brez recepta, tudi v specializiranih trgovinah. Ministrstvo za zdravje sicer zagotavlja, da bo nadzor nad naborom zdravil, ki jih bo mogoče kupiti tudi zunaj lekarn, zelo strog, v specializiranih trgovinah pa bodo zdravila lahko kupovale samo polnoletne osebe.

Drugi odstavek 7. člena:
"Kdor na javnem kraju spolno občuje ali razkazuje spolne organe in s tem koga moti, se kaznuje z globo od 50.000 tolarjev do 100.000 tolarjev."

Obrazložitev predlagatelja:
Že Platon je dejal: "…opravljanje (zadovoljevanje) spolnih strasti v javnosti naj velja za sramotno, čeprav samo to opravljanje (zadovoljevanje spolnih strasti) ni sramotno". Pri spolnem občevanju in razkazovanju na javnem kraju mora nastopiti tudi okoliščina motenja drugih ljudi.

Strožji ukrepi kršenja javnega reda in miru
Poslanci so opravili prvo obravnavo predloga zakona o varstvu javnega reda in miru, s katerim želi predlagatelj nedvoumno opredeliti nesprejemljiva družbena ravnanja in zanje določiti tudi primerne ukrepe.

Zakon, ki ga bo DZ obravnaval še v drugem in tretjem branju, med prekrške uvršča vsiljivo beračenje, nespodobno vednje (npr. pljuvanje druge osebe, razbijanje kozarcev, uriniranje in opravljanje velike potrebe), vsiljivo ponujanje spolnih storitev, zbujanje nestrpnosti, javno spolno občevanje in razkazovanje spolnih organov.

Opozicijski poslanci so v razpravi izrazili zaskrbljenost nad pooblastili, ki jih zakon daje policistom, saj se jim zdijo prevelika, govorili so celo o uvajanju policijske države. V SD-ju zato predlagajo, naj vprašanja pretehta še strokovna javnost v okviru predstavitve javnih mnenj.

Bo Sodu zmanjkalo sredstev?
Poslanci so na znanje vzeli tudi poročilo o poslovanju Soda med letoma 2001 in 2005, ki navaja, da bodo sredstva Soda za poplačilo obveznosti pošla do leta 2010.

DZ-ju je poročilo predstavila nekdanja predsednica nadzornega odbora Soda Rina Klinar. Sledeč poročilu, bi moral sklad upravičencem razdeliti za 818 milijonov evrov obveznic.

Po mnenju Klinarjeve bi morali manjkajoča sredstva zagotoviti s skrbnim upravljanjem, ne pa v breme davkoplačevalcem. Predsednik komisije DZ-ja za nadzor proračuna Milan M. Cvikl je spomnil, da je Sod javni sklad, za njegov morebitni primanjkljaj pa mora odgovarjati država.

Nadzorniki so ugotovili, da niti po 12 letih delovanja družbe še ni znana dokončna višina obveznosti, ki jih bo treba poravnati. DZ je obravnavo poročila končal, o predlogih sklepov pa bodo poslanci glasovali zvečer.

Verica Trstenjak v Luksemburg
Poslanci so kot kandidatko za generalno pravobranilko Sodišča Evropskih skupnosti v Luksemburgu med tremi kandidati izglasovali Verico Trstenjak, ki je dobila 49 glasov.

S funkcije predsednika državne revizijske komisije je DZ razrešil Aleksija Mužino, razrešil pa je tudi njegova sodelavca Metko Cerar in Francija Kodelo. Vsi trije so za razrešitev zaprosili iz osebnih razlogov.