V finančnem načrtu ZZZS-a za leto 2008 je masa za plače večja za 14 odstotkov, a v njej niso upoštevane najnovejše zahteve zdravnikov. Foto: RTV SLO
V finančnem načrtu ZZZS-a za leto 2008 je masa za plače večja za 14 odstotkov, a v njej niso upoštevane najnovejše zahteve zdravnikov. Foto: RTV SLO
Gregor Virant
Virant je povedal, da se morebitne finančne rezerve lahko najdejo v zmanjšanju števila dni dopusta zdravnikov in v boljšem menedžmentu opreme, porabe zdravil in opravljenih nadur. Foto: MMC RTV SLO
Zdravniške plače so vroča tema

Virant je povedal, da še čaka predlog sindikata in zagotovil, da si vlada prizadeva za sklenitev dogovora, vendar v finančnem okviru, ki ne bo oškodoval davkoplačevalcev. Za TV Slovenija je pojasnil, da se mu zdi komično, da se vsi spotikajo ob domnevno 30-odstotno povišanje, čeprav sam dvomi, da bi Fides kaj takega zahteval, kaj šele, da bi se s tem strinjala vlada.

Minister je protestiral proti izjavam ZZZS-a in dejal, da zaradi plač ne bo "niti za pikico ogrožen standard zdravstvenih storitev."

Antauer: Dvig plač lahko ogrozi sistem
Predstavnik delodajalcev Igor Antauer je namreč na skupščini ZZZS-a dejal, da lahko napovedani dvig plač ogrozi zdravstveni sistem, vpliva na čakalne vrste in standard, ter dodal, da si upa trditi, "da je menedžment v zdravstvu slab, da je tu izguba sredstev precejšnja."

Državni sekretar na ministrstvu za zdravje Darko Žiberna je izrazil začudenje, da se ZZZS spušča v razprave na podlagi špekulacij, minister Virant pa je dodal, da na letni konferenci Fidesa niso govorili o konkretnih številkah. Povišanje zdraniških plač se bo deloma financiralo iz sredstev za odpravo plačnih nesorazmerij, zahteve, ki bi presegle finančni okvir, pa bodo uresničljive le, če bodo z ZZZS-jem in s Fidesom našli kakšne finančne rezerve, je pojasnil Virant.

ZZZS za plače namenil 14 odstotkov več denarja
Zahteve zdravnikov so bile tema tudi na skupščini ZZZS-a, kjer so določili finančni načrt za leto 2008, v katerem bo za zdravstvene programe 7 % več denarja kot letos. V letu 2008 se bo za 14 odstotkov povečala masa za plače, saj je predvidena uskladitev po novem plačnem sistemu, najnovejše zdravniške zahteve pa vanjo niso vključene.

Generalni direktor Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije Samo Fakin je dejal, da so zahteve zdravnikov po višjih plačah legitimne, a po njegovem je do višjih plač mogoče priti le tako, da se plačni sistem v celotnem zdravstvu nadgradi, tako da bodo plače odvisne od storilnosti, stroškovne učinkovitosti in kakovosti dela.

Zdravniške plače so vroča tema