
Ker RTVS še ni prejela obljubljenih dodatnih sredstev vlade, je pod vprašajem realizacija teh programov.
Komisija je obravnavala problematiko financiranja radijskih in televizijskih programov avtohtone italijanske in madžarske narodne skupnosti v sklopu Radiotelevizije Slovenija (RTVS). Enoti znotraj RTVS sta namreč tudi Regionalni RTV-center Koper – Capodistria in studio madžarskih programov Lendava.
Manjšinski programi se po besedah manjšinskih poslancev Feliceja Zize in Ferenca Horvatha spopadajo s težavami glede financiranja programov, produkcije in kadrov. Ziza je poudaril, da so od leta 2018 izgubili 25 od 100 novinarjev, nadomestili pa jih niso. Po njegovih besedah gre za podatke s terena, "ki jih ljudje vsakodnevno čutijo na svoji koži, imajo težave pri delu, izvajanju programov in produkcije".
V noveli zakona o RTVS pa bi morali po mnenju manjšinskih poslancev opredeliti tudi, koliko sofinancira vlada. Idealno pa bi bilo, da bi vlada v celoti financirala izvajanje manjšinskih programov, saj narodne skupnosti od denarja, ki ga je vlada dala RTVS, "niso videle niti centa", je dejal Ziza.
Državni sekretar na ministrstvu za kulturo Matevž Čelik Vidmar je dejal, da je iz letnega poročila za leto 2023 razvidno, da je regionalni center v Kopru zaposloval 229 ljudi za izvajanje manjšinskih programov. Programsko-poslovni načrt za letošnje leto pa predvideva, da število zaposlenih ostaja v enakih okvirih. Trenutna poraba za financiranje programov še ni dokončna, letos je bilo za italijanski RTV program porabljenih 1,6 milijona evrov. Vlada je obljubila dodatno finančno podporo za programe narodnih skupnosti, dokončna odločitev pa še ni bila sprejeta. Glede novele zakona o RTVS pa so bili narejeni določeni koraki v zvezi s spremembami financiranja in organizacije, je dejal.
Sofinanciranje radijskih in televizijskih programov obeh narodnih skupnosti zagotavlja urad za narodnosti. Kot je dejala v. d. direktorice urada Ana Komac, so poleg 1,6 milijona evrov za italijanski RTV zagotovili tudi več kot 600.000 evrov za madžarskega. Sredstva so namenjena za plače zaposlenim, prispevke delodajalca za socialno varnost in premije dodatnega kolektivnega zavarovanja. Urad tudi spremlja namene porabe, je dodala.
Predsednica uprave RTVS Natalija Gorščak je poudarila, da se s težkim stanjem glede poslovanja, realizacije programov in produkcije sooča RTVS v celoti, "mnogo manj pa to velja za manjšinske programe", ki da jih niso omejili. Obtožbe Zize je označila za lažnive.
Od leta 2018 do 2024 so se odhodki za italijansko narodno skupnost povišali za tri milijone evrov. RTVS iz svojega proračuna za vse manjšine skupaj nameni 10 odstotkov celotnega proračuna, kar je enako strošku informativnega programa TV Slovenija, strošek za programe italijanske manjšine pa je višji od proračuna za razvedrilni program TV Slovenija, je ponazorila. "Ves denar, ki je lani prišel na RTVS za namen pokrivanja manjšin, je bil namenjen manjšinam in o tem smo do zadnjega centa tudi poročali uradu," je podčrtala.
Ker obljubljenih sredstev s strani vlade še niso prejeli, so zaustavili večino nenujnih zaposlitev, predvsem na RTVS. "Ob tem imajo trenutno kolegi v italijanskem programu enako število kadrov kot v preteklih letih," je poudarila.
Odgovorni urednik radia Koper Copodistria Aljoša Curavić je dejal, da opažajo določene pritiske glede vsebine programov, "ker uprava ali svet RTVS meni, da ne spadajo v kontekst manjšinskega programa". Tudi zaskrbljenost v regionalnem centru je velika, ker je pred njimi negotov način financiranja programov. Pričakujejo tudi, da zahteve, ki so jih podali glede zaposlovanja in spremembe pogodb glede plač javnih uslužbencev, uprava upošteva.
V. d. pomočnika predsednika uprave za radio in televizijo za avtohtono italijansko narodno skupnost David Runco je poudaril, da finančno situacijo, v kateri je celoten zavod, posledično čutijo tudi programi za italijansko manjšino, saj nimajo zagotovil za možnost realizacije načrta za letošnje leto. Število zaposlenih omogočajo sredstva urada za narodnosti, na tej postavki pa je zaposlenih 13 oseb.
Da gre za težavo financiranja RTVS, je poudaril tudi v. d. pomočnika predsednika uprave za radio in televizijo za avtohtono madžarsko narodno skupnost József Végi. "Srčno upam, da bo vlada, ki je obljubila dodatno sofinanciranje narodnostnih programov, svojo obljubo tudi držala," je dejal. Hkrati upa, da bo to pozitivno vplivalo na vzdušje v zavodu. Ob tem je izrazil tudi zaskrbljenost nad izjavami nekaterih članov sveta RTVS, ki so dejali, da če ne bo dodatnega sofinanciranja, lahko narodnostni programi naredijo samo toliko, kolikor imajo denarja. "To v našem primeru pomeni za 80 odstotkov znižanje števila zaposlenih in s tem tudi programa," je opozoril.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje