Medtem ko se je velika večina (90 odstotkov volivcev, ki živijo v mejah Mestne občine Koper) odločila, da ostane znotraj obstoječe občinske ureditve, pa so se Ankarančani odločili, da občino zapustijo in gredo na svoje. Za izločitev je glasovalo 56 odstotkov volilnih upravičencev, končna odločitev pa je v rokah državnega zbora. Pobudniki upajo, da bodo poslanke in poslanci voljo ljudstva upoštevali.
Ankaran: Več besede pri razvoju pristanišča
Predstavnik pobudnikov ankaranskega referenduma Gregor Strmčnik meni, da skoraj 60-odstotna volilna udeležba kaže, da je bila volja ljudi jasno izražena, poroča Radio Slovenija. Samostojna ureditev za Strmčnika pomeni, da bodo v novi občini lahko izkoristili naravne danosti, preprečili nesmiselne pozidave, ekološko sanirali obalo in imeli več besede pri razvoju pristanišča.
Ankaranska odločitev bo vplivala tudi na podobo lokalne samouprave na Obali, a se pri tem pojavlja dvom, ali bo s tem zadoščeno tudi odločbi ustavnega sodišča. Ti so namreč že ugotovili, da Mestna občina Koper ne izpolnjuje meril za mestno občino, saj so urbanemu delu priključeni tudi neurbane površine in podeželje. Večina volilnih upravičencev iz Mestne občine Koper želi kljub temu še naprej živeti znotraj občinskih meja, saj so bili referendumi o ustanovitvi občin Dekani, Škofije - Hrvatini in Marezige - Šmarje neuspešni.
Mirnčani prepričljivo za samostojno občinsko upravo
Na Dolenjskem je bila zmaga pobudnikov ustanovitve lastne občine še bolj prepričljiva kot na Obali. Za samostojno občino je namreč glasovalo kar 89 odstotkov volilnih upravičencev. Tudi ta referendum je bil posvetovalni, zato bo imel dokončno besedo državni zbor. Po mnenju trebanjskega župana so k odločitvi pripomogli že več mandatov trajajoči politične spori v občini Trebnje, še poroča Radio Slovenija.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje