Dolga zima je močno načela ceste, ki jih zaradi neprestanega pomanjkanja denarja že v preteklosti ni bilo mogoče v celoti popraviti.
Letne dajatve za uporabo vozil v cestnem prometu so po zakonu o letnih dajatvah za uporabo vozil v cestnem prometu prihodek države, kar pomeni, da gredo vsa sredstva v državni proračun in se ne odvajajo posebej na račun upravljavca cest za vlaganje v ceste, so pojasnili na Direkciji RS za ceste.
Tako so bila od aprila 2010 do junija 2012 vsa zbrana sredstva, namenjena vlaganjem v železniško infrastrukturo. To je bilo določeno z zakonom o zagotavljanju sredstev za naložbe v javno železniško infrastrukturo kot vir sredstev za naložbe v javno železniško infrastrukturo.
Direkcija je šele lanskega junija, ko je začel veljati zakon o zagotavljanju sredstev za vlaganja v prometno infrastrukturo, dobila možnost, da pridobi del sredstev, zbranih z letno dajatvijo za uporabo vozil v cestnem prometu. Sicer so ta sredstva namenjena infrastrukturi kot celoti (ceste, železnice, letališča, pristanišča), njihova razporeditev pa se določi ob vsakokratnem sprejetju državnega proračuna.
Večina sredstev namenjena železnicam
Iz naslova letne dajatve za uporabo vozil v cestnem prometu se je 2012 v proračun steklo približno 108 milijonov evrov. Direkciji za ceste je bilo za vlaganje v ceste namenjenih približno 33,8 milijona evrov, preostalo pa je bilo namenjeno razvoju javne železniške infrastrukture.
Zato v direkciji kot skrajno nesprejemljivo ocenjujejo to, da so bila v preteklosti namenska sredstva, zbrana za vlaganje v ceste, povsem preusmerjena v železnice. S tem naj bi bil povzročen triletni izpad prihodka, zaradi katerega danes propadajo in se slabšajo lastnosti voziščnih konstrukcij na pretežnem delu cest v upravljanju direkcije.
Zaradi stanja cestnega omrežja si direkcija za ceste prizadeva pridobiti stalni namenski vir iz bencinskega centa, saj je zdajšnja ureditev financiranja po njihovem neustrezna. "To občutijo prav vsi uporabniki državnih cest, s katerimi upravlja Direkcija RS za ceste," so poudarili na direkciji.
V letošnjem proračunu je za redno vzdrževanje državnih cest predvidenih približno 56,9 milijona evrov sredstev.
Škoda še ni ocenjena
Direkcija za ceste zaradi vremenskih razmer še ni podala ocene škode cest, s katerimi upravlja. Dolgotrajna zima pa je cesta precej načela. Do konca marca je bilo tako porabljeno približno 100.000 ton soli in 49.700 kubičnih metrov peska .
Zelo načete so tudi lokalne ceste
Tako kot državne so močno načete tudi lokalne ceste. V Skupnosti občin Slovenije so že v začetku marca na skupni seji predsedstev začeli zbirati podatke o stroških zimske službe in o stroških, nastalih zaradi snežnih plazov in škode na cestni infrastrukturi, nastalih v zadnjih dveh sezonah. Celotni stroški pa prav tako niso znani.
Obe reprezentativni združenji občin, skupnost in Združenje občin Slovenije, sta sicer na pristojno ministrstvo ter upravo za zaščito in reševanje posredovali skupen dopis. V njem so zaprosili ministra za sestanek, na katerem bi se pogovorili o možnostih za rešitev težave. Sestanka za zdaj še ni bilo.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje