Zavezništvo za demokratično in pravično Slovenijo, ki združuje civilne iniciative in vidne posameznike, je v javnem pozivu zapisalo, da smo neposredno pred volitvami v državni zbor, ki so zgodovinskega pomena. "Svobodomiselni, narodno zavedni in evropsko usmerjeni ter družbeno odgovorni državljanke in državljani Slovenije moramo s svojim pogumom in energijo prispevati k demokratičnemu prelomu s sedanjo avtoritarno vladavino," so zapisali.
V imenu Zavezništva, kot je poročal Dnevnik, so se izpostavili Rado Bohinc, Lucija Čok, Božidar Flajšman, Spomenka Hribar, Polona Jamnik, Dušan Keber, Bogomir Kovač, Vlado Miheljak, Boris A. Novak, Vesna Mikolič, Stane Pejovnik, Emil Milan Pintar, Jože Pirjevec, Barbara Rajgelj, Danijel Rebolj, Božo Repe, Rado Riha, Rudi Rizman, Blaž Rozman, Svetlana Slapšak, Slavko Splichal, Darko Štrajn, Ivan Svetlik, Niko Toš, Vito Turk in Boris Vezjak.
Zato pozivajo vse demokratično usmerjene politične stranke, še zlasti pa SD, LMŠ, Levico, SAB in Gibanje Svoboda, da se pred volitvami s pisnim sporazumom povežejo v programsko usklajeno in trdno predvolilno koalicijo z jasno opredeljenimi skupnimi cilji, vizijo in zavezami za obnovo demokracije, pravne in socialne države ter za zeleni razvojni in digitalni preboj Slovenije. Le najširša predvolilna koalicija za demokratično in socialno Slovenijo lahko doseže večinsko podporo in s tem dvotretjinsko večino v DZ-ju, ki bi omogočila razvojni preboj ter ponovno uveljavitev načel pravne in socialne države, so zapisali.
Hkrati omenjene stranke pozivajo tudi k temu, da v največji meri v skupni program koalicije demokratičnih strank vključijo 138 zahtev in predlogov civilno družbenih organizacij, skupin in pobud, povezanih v Glas ljudstva, oziroma utemeljijo, katerih zahtev ne morejo sprejeti in zakaj. Kot so zapisali, imajo zahteve teh gibanj dolgoročne posledice za slovensko družbo, zato so izjemnega pomena za premišljeno volilno izbiro državljank in državljanov ter aktivno uveljavljanje javnosti v razpravah o temeljnih vprašanjih družbenega razvoja.
Stranke so pozvali tudi k doslednemu spoštovanju kulture dialoga in javne besede ter k podpori neodvisnega dela novinarjev v vseh medijih, zlasti so poudarili Radiotelevizijo Slovenija. Stranke naj odločno zavrnejo potvarjanje slovenske zgodovine, razvrednotenje slovenske znanosti, kulture in umetnosti ter protiustavno in nastopaško, slovenski državi in gospodarstvu škodljivo zunanjo politiko vladajoče stranke.
Nazadnje so stranke pozvali, naj pritegnejo neodvisne predstavnike civilne družbe in mednarodne javnosti k demokratičnemu nadzoru volilne kampanje, predvolilnih opravil in volitev. Državljane in državljanke pa so pozvali h kritičnemu spremljanju poteka predvolilnih nastopov strank in kandidatov ter naj v polni meri izkoristijo svojo državljansko pravico z udeležbo na volitvah.
Na poziv k oblikovanju najširše predvolilne koalicije sta se danes ob robu redne seje DZ-ja odzvala prvaka SAB-a in Levice, Alenka Bratušek in Luka Mesec. Kot je dejala Bratuškova, ima SAB svojo smer, lasten program in bodo, ne glede na to, kdo prihaja ali odhaja s političnega prostora, delali za upokojence in stabilizacijo javnih financ. "Seveda pa vsi, ki delimo skupne vrednote, podoben program, sem prepričana, da bomo strnili vrste in Slovenijo po 24. aprilu popeljali nazaj na pravo pot," je še dodala Bratuškova.
Mesec pa je pojasnil, da se morajo najprej s predsednikom stranke Gibanje Svoboda Robertom Golobom pogovoriti o tem, kakšen program bo predstavljala njegova stranka, kaj želi doseči in kako si sam predstavlja sodelovanje. Če bodo ti pogovori uspešni, pa so se po njegovih besedah pripravljeni pogovarjati, kako naprej. Prvaki strank KUL-a se bodo sicer v torek prvič skupaj sestali z Golobom, ob tem pa predvsem pričakujejo, da bo on predstavil svoje načrte in kadrovsko zasedbo. Golob je sicer ob prevzemu stranke dejal, da v KUL-u vidijo "naravnega zaveznika", a je o tem, ali bi se pridružili koaliciji, še prezgodaj govoriti.
SD-jevi predvolilni pogovori
SD je napovedal, da bo nadaljeval predvolilne pogovore z različnimi akterji. Med drugim se bodo v torek skupaj z drugimi strankami KUL-a prvič sestali s predsednikom stranke Gibanje Svoboda Robertom Golobom. SD bo listo kandidatov za volitve v državni zbor predstavila 10. februarja, je napovedala predsednica stranke Tanja Fajon.
Pred torkovim sestankom s predsednikom Gibanja Svoboda Robertom Golobom je Fajon poudarila, da bo sestanek spoznavne narave. Ob tem je spomnila, da je SD že decembra pozval k sodelovanju vsa novonastajajoča gibanja, ki si prizadevajo za zamenjavo aktualne vlade in boljše upravljanje države.
Pozdravlja tudi današnje pismo Zavezništva za demokratično in pravično Slovenijo, ki združuje civilne iniciative in vidne posameznike in je danes stranke opozicije pisno pozvalo k oblikovanju predvolilne koalicije. Po njenih besedah se bo SD kmalu sestal s predstavniki stranke Vesna, podobno vabilo čaka tudi Piratsko stranko
Šoltes na listi SD-ja
Na listi SD-ja bo kandidiral tudi nekdanji evropski poslanec in nekdanji predsednik računskega sodišča – mandata je dobil na listah DeSUS-a in Verjamem – Igor Šoltes, ki ga je predsedstvo stranke danes imenovalo za predsednika strokovnega sveta SD za pravosodje. "Odzval sem se vabilu Tanje Fajon, ker sem prepričan, da lahko s skupnimi močni dosežemo skupne pomembne spremembe," je napovedal Šoltes.
Šoltes in Fajonova sta se odzvala tudi na aktualno dogajanje v domačem pravosodju, med drugim na poskus spremembe kazenskega zakonika. Fajonova je prepričana, da se tovrstni poskusi še niso končali, Šoltes pa je poudaril, da moramo v Sloveniji ponovno zagotoviti ničelno toleranco do korupcije in klientelizma ter vzpostaviti dosledno spoštovanje vladavine prava.
"Ne smemo dopustiti, da si oblast dovoli vladati mimo zakonov z odloki in nikakor si ne smemo dovoliti, da vladajoča stranka preko kvazi medijev izvaja nedopustne pritiske na pravosodje, ustavno sodišče in neodvisne regulatorje, ki so garanti, da smo v tej državi pred zakonom vsi enaki," je med drugim poudaril Šoltes. Opozoril je še, da je Slovenija padla na lestvici zaznave korupcije za šest mest, dotaknil se je tudi korupcije na področju javnih naročil.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje