Veto je predlagala komisija DS-ja za socialno varstvo, delo, zdravstvo in invalide, ki med drugim poudarja dodatno obremenitev zdravstvene blagajne.
Po novem bi se obdobje nadomestila za bolniško odsotnost zaposlenih, ki se izplačuje v breme delodajalca, skrajšalo s sedanjih 30 delovnih dni na 20 delovnih dni za posamezno odsotnost z dela, vendar na največ 80 dni v koledarskem letu. Enako bo veljalo za samostojne podjetnike, ki sami nosijo breme stroškov zaradi bolniške odsotnosti.
Predlagatelji veta ponavljajo opozorila upravnega odbora Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS), da bo zdravstvena blagajna občutno dodatno obremenjena, na letni ravni predvidoma od 80 milijonov evrov pa celo do 94 milijonov evrov, pri čemer zakon ne predvideva dodatnih dolgoročnih finančnih virov, iz katerih bi bili ti dodatni stroški zdravstvene blagajne pokriti – bodisi s financiranjem iz državnega proračuna bodisi z zvišanjem prispevne stopnje za obvezno zdravstveno zavarovanje. To pa bi zaradi omejenih sredstev za obvezno zdravstveno zavarovanje lahko vplivalo na krčenje obsega zdravstvenih storitev iz obveznega zdravstvenega zavarovanja, so dodali.
V komisiji DZ-ja za socialno varstvo, delo, zdravstvo in invalide opozarjajo tudi, da bi skrajšanje obdobja prejemanja nadomestila v breme delodajalcev lahko vplivalo na zmanjšano odgovornost delodajalca za skrb in zdravje svojega delavca. "S predlagano razbremenitvijo delodajalcev se bodo morebitne negativne posledice nezadostne skrbi delodajalca za zagotovitev varnosti in zdravja delavcev ter drugih oseb, ki so navzoče v delovnem procesu, prenesle v solidarnostni sistem obveznega zdravstvenega zavarovanja, kar ni skladno z namenom navedenega zavarovanja," so zapisali v predlogu za veto.
Obveznost delodajalcev iz naslova plačila denarnega nadomestila zaradi začasne nezmožnosti za delo do 30 delovnih dni je po mnenju predlagateljev veta že zdaj omejena, saj se iz sredstev obveznega zdravstvenega zavarovanja plačuje denarno nadomestilo za krajše, a pogoste odsotnosti z dela. V nekaterih primerih pa ZZZS plačuje nadomestilo v svoje breme že od prvega dne zadržanosti od dela; za zadržanosti od dela zaradi nege ožjega družinskega člana, sobivanja, presaditve organov, krvodajalstva, spremstva in tudi izolacije v primeru nalezljivih bolezni.
Predlagatelji veta so tudi prepričani, da nova ureditev ne bo prispevala k zmanjšanju pojavnosti prekarnega dela, kar je bil, kot so zapisali, eden od ciljev predlagatelja.
Novelo podprlo 45 poslancev
Novelo zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju in z njo povezano novelo zakona o delovnih razmerjih je DZ sprejel 26. januarja. Spremembe je pripravila skupina poslancev s prvopodpisanim Markom Bandellijem (SAB). Noveli zakonov so s 45 glasovi za poleg poslancev SAB-a podprli še v SDS-u, NSi-ju, Konkretno in nepovezani poslanci.
Izredna seja DS-ja se bo začela ob 13. uri.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje