Po triurni razpravi je državni zbor odredil ustanovitev preiskovalne komisije, ki bo raziskovala politično ozadje in odgovornost nosilcev javnih funkcij v aferi Patria.
Zvonko Černač (SDS) je kot predstavnik predlagateljev preiskovalne komisije 31 poslancev SDS-a in SNS-a uvodoma povedal, da bo komisija med drugim raziskala sum zlorabe uradnega položaja nosilcev javnih funkcij z namenom vplivati na izid volitev v državni zbor leta 2008.
Černač: Pričakovali bi, da bodo sumi potrjeni ali ovrženi
Povedal je, da se ob drugi obletnici afere Patria potrjujejo njihove napovedi, da se bo zadeva še dolgo zlorabljala v politične namene. Po njegovih besedah bi v tem času pričakovali, da bodo sumi o podkupovanju potrjeni ali ovrženi.
"Indicev, ki kažejo, da je zadeva politično motivirana, je mnogo. Lahko začnemo na začetku, pri napovedi velikega poka s strani Milana Kučana, in nadaljujemo s scenaristi filma Resnica o Patrii, ki prihajajo iz Slovenije," pojasnjuje Černač. Njegova strankarska kolegica Eva Irgl je dodala, da je Milan M. Cvikl hotel javnost prepričati, da je Janša državo oškodoval za 50 milijonov evrov "samo zato, ker ni bil izbran njihov favorit gospod Zdenko Pavček, tesen sopotnik politične levice". "Treba je ugotoviti, ali so osebe v interesni sferi LDS-a in SD-ja pričakovale od posla koristi."
Slapnik: Ivana Janšo je strah
Tadej Slapnik (Zares) je izrazil prepričanje, da je več kot očitno, "da je Ivana Janšo strah". "Prepričani smo, da ga je utemeljeno strah." Po njegovih besedah je Janša še pred vloženim obtožnim predlogom diskreditiral medije in vrhovno sodišče, slovenski policiji pa v času prejšnjega mandata očita neučinkovitost, saj naj bi za več kot leto dni založila sumljivo depešo o nabavi patrij.
Janez Ribič (SLS) je ustanovitev komisije podprl in pojasnil, da je naloga poslancev tudi nadzor nad delom javnih funkcionarjev. "Glede na nepopolno obveščanje v tej aferi je treba raziskati in potrditi ali zavrniti sume. Posledica afere je tudi omajan ugled države. Želimo si, da bi z razkritjem ozadij razkrili tudi, da zavajanje ne sme vplivati na odločitve volivcev," je dodal.
Kumer: Opozicija onemogočala Cviklovo komisijo
"Zahtevali ste komisijo, imeli jo boste," je zatrdil Tone Anderlič (LDS). Povedal je, da je "danes slišal toliko laži in podtikanj od udarnega tandema SDS-a Černač-Irgl, da je ustanovitev te komisije že nujna". Po njegovih besedah je zaradi vseh očitkov treba to komisijo uvesti in jo obravnavati prioritetno. Dodal je še, da bodo, v nasprotju z SDS-om, ki naj ne bi hotel sodelovati v preiskavi brezplačnikov, oni v komisiji sodelovali.
Dušan Kumer (SD) meni, da bo preiskovalna komisija sprožila novo afero. "Mogoče se bo katerim posvetilo, zakaj sta istočasno potekali aferi Sova in Patria," domneva Kumer in dodaja, da v SD-ju ne oporekajo ustanovitvi komisije o preiskavi nakupa patrij, protestirajo pa, saj naj bi v prejšnjem mandatu že bila ustanovljena komisija o nakupu osemkolesnikov, ki jo je vodil Milan M. Cvikl, "vendar ji je tedanja koalicija preprečila, da bi opravila svoje delo - strah pred Cviklovo komisijo je bil velik".
Kumer je še dodal, da tisti, "ki so imeli škarje in platno v rokah pri nakupu patrij, zdaj skušajo te barabije in te nečistoče preusmerjati na tiste, ki so te iste vpletene pred dvema letoma in pol opozarjali na nepravilnosti". "Še več, celo natolcujejo, kujejo zarotniške zgodbe brez osnove, da bi naj te osebe v pretežni interesni sferi LDS-a in SD-ja od posla pričakovale ali dobile politične in gospodarske koristi."
Župevc: Cilj predlagateljev je pridobitev dokumentacije
Poslanka iste stranke Melita Župevc trdi, da gre po njenem mnenju za najbolj grobo zlorabo instituta parlamentarne komisije v zgodovini slovenske parlamentarne demokracije in je zato ne bi smeli nikoli ustanoviti. Po njenih besedah je edini cilj predlagateljev, da pride do "relavantne dokumentacije", za katero sami "dobro vedo, zakaj, kako in proti komu jo bodo uporabili".
Cukjati: Cvikl komisijo vodil nedemokratično
France Cukjati (SDS) je pojasnil, da sta v aferi dva elementa: sum koruptivnih dejanj in način, kako se je zgodila afera in ali so tisti, ki so jo odkrivali, to počeli korektno. Tudi sam je označil Cviklovo komisijo kot problematično, saj naj bi jo Cvikl vodil nedemokratično, zaradi česar naj bi jo zapustila tudi dva poslanca. Poudaril še je, da je Slovenija do nastopa Janševega mandata orožje kupovala brez javnih razpisov. Tako naj bi bilo po njegovem mnenju tudi pri nameri sklenitve posla s Sistemsko tehniko.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje