Davčna uprava opaža več kršitev davčnih obveznosti pri zobozdravnikih. Foto: EPA
Davčna uprava opaža več kršitev davčnih obveznosti pri zobozdravnikih. Foto: EPA
Ali vedno vzamete račun za storitve pri zobozdravniku? Foto: MMC RTV SLO

"Nadzori se bodo izvajali najprej z nenapovedanimi obiski v ordinacijah zobozdravnikov z namenom preveritve izdajanja računov za opravljene storitve in pridobivanja potrebnih davčnih informacij, " pravijo na Dursu in dodajajo, da bodo glede na ugotovitve začeli opravljati še davčne inšpekcijske nadzore pravilnosti in pravočasnosti plačevanja davčnih obveznosti.

Na Dursu še pravijo, da bodo obenem tudi aktivno sodelovali z zdravstvenimi zavarovalnicami in drugi institucijami, saj bo na ta način nadzor še uspešnejši. "Zavezanci za davek na področju zobozdravstva lahko izkoristijo možnost samoprijave, vendar samo do vročitve sklepa o začetku postopka davčno inšpekcijskega nadzora," pravijo na Dursu.

Zobozdravniki ne izdajajo računov, ne plačujejo davkov ...
Za ta korak so se odločili, ker so v preteklosti podrobneje analizirali davčni vidik opravljanja storitev na področju zobozdravstva, pri čemer so ugotovili več nepravilnosti. "Najbolj je izstopalo predvsem opravljanje zobozdravstvenih storitev brez izdajanja računov in posledično neevidentiranje prihodkov v poslovnih knjigah ter neplačevanje davčnih obveznosti," pravijo na davčni upravi.

Poleg tega z Dursa sporočajo še: "Ugotavljamo, da zobozdravniki koncesionarji, katerim opravljene storitve plačuje Zavod za zdravstveno zavarovanje (ZZZS) iz sredstev obveznega zdravstvenega zavarovanja oz. katera koli druga zavarovalnica iz sredstev prostovoljnega zdravstvenega zavarovanja ter pacienti v primeru doplačil, na računu ne izkažejo, katere storitve so bile opravljene in koliko znaša celotna vrednost opravljene storitve."

Pomembno je vzeti račun!
Davčni zavezanec, tj. izvajalec zobozdravstvenih storitev, bi moral izdati račun za vse opravljene storitve, ne glede na to, ali jih plača pacient z lastnimi sredstvi ali pa stroške storitev deloma krije ZZZS oz. druga zavarovalnica, pri kateri je sklenil kakršno koli dodatno zavarovanje, opozarjajo na Dursu.

"Prav izdan račun za vse opravljene storitve, seveda izdan v skladu z zakonodajo, je najpomembnejša listina z vidika evidentiranja prihodkov v poslovne knjige. Tudi zato je z davčnega vidika izrazito pomembno, da uporabnik storitev zahteva izdajo računa," opominja davčna uprava.

T. K.