Zakon o nujnih ukrepih za omilitev posledic obračuna visoke omrežnine za gospodinjske odjemalce določa, da se bodo tarifne postavke za obračunsko moč za gospodinjske odjemalce za januar in februar letos v časovnem bloku 1 znižale na vrednost tarifnih postavk časovnega bloka 2. Gospodinjstva bodo tako za januar in februar v najdražjem časovnem bloku plačala nižjo omrežnino za elektriko.
V koaliciji, ki je pripravila in vložila interventni zakon, so ocenili, da bi bilo zaradi ukrepa pobrane za 19,5 milijona evrov manj omrežnine. Primanjkljaj bi po predlogu zakona kril sistemski operater elektroenergetskega omrežja Eles. Koalicija trdi, da novi sistem omrežnine deluje zaviralno za zeleni prehod, saj se je strošek omrežnine med drugim zvišal za lastnike sončnih elektrarn. Resorno ministrstvo pravi, da so zvišanja za to skupino odjemalcev, "ki so v preteklosti sprejemali pravilne investicijske odločitve", nesorazmerna in da jih je treba zaščititi.
Poslovni odjemalci v pomoč niso vključeni, čeprav opozarjajo, da utegnejo nekatere panoge imeti hude posledice. Njihovo vključitev so na pristojnem odboru neuspešno predlagali v poslanski skupini NSi-ja. Na ministrstvu za okolje, podnebje in energijo odgovarjajo, da bi bila v tem primeru to nedovoljena državna pomoč.
Koalicija: Veljavni sistem zavira zeleni prehod
Z dopolnili, sprejetimi v torek na seji pristojnega odbora, je bilo iz predloga zakona umaknjeno določilo, da se omrežnina za presežno obračunsko moč v tem obdobju gospodinjskim odjemalcem ne bi obračunala. Teh uporabnikov je bilo namreč razmeroma malo, zakon pa zasleduje čim bolj enostaven ukrep, ki bo dosegel čim širšo množico naslovnikov, je razbrati iz pojasnila predlagateljev. V predlogu, o katerem je glasoval DZ, tudi ni bilo več določbe, da Eles manko pobrane omrežnine krije iz "omrežninskih presežkov".
"Veljavni sistem omrežnine kaznuje vse investitorje v obnovljive vire in zavira zeleni prehod," je v imenu predlagateljev danes dejal Miroslav Gregorič (Svoboda). Glavni cilj zakona ni poseg v omrežninsko metodologijo, ampak časovno omiliti posledice, ki nastanejo zaradi zvišanja omrežnine iz naslova obračunske moči v časovnem bloku 1 za gospodinjske odjemalce, je povedal. Izrazil je upanje, da bo Agencija za energijo v skladu z napovedmi poenostavila sistem z manj časovnimi bloki ter spremenila določene obračunske moči in zmanjšala razlike v faktorjih med časovnimi bloki.
Vlada: Prav je, da se zaščitijo tisti, ki so sprejemali pravilne investicijske odločitve
Vlada zakon podpira, je povedala državna sekretarka na ministrstvu za okolje, podnebje in energijo Tina Seršen. Po mnenju vlade zakon ne posega v metodologijo agencije ali spreminja tarif, ampak le enkratno, za dva meseca, gospodinjske odjemalce oprosti plačila dela stroškov za uporabo omrežja. "Prav je, da država pred nesorazmernimi dvigi na položnicah zaščiti ljudi, ki so v preteklosti sprejemali pravilne investicijske odločitve," je dejala.
Analize, ki jih ima ministrstvo, po njenih besedah kažejo, da bodo pri gospodinjskih odjemalcih, ki imajo sončno elektrarno, in tistih, ki imajo sončno elektrarno in toplotno črpalko, zvišanja na položnicah na letni ravni presegla 200 odstotkov. To je nesorazmeren dvig, ki je bil vpeljan brez ustreznega prehodnega obdobja, niti ni bilo pri tem upoštevano načelo postopnosti, je dejala Seršen. Vlada se zaveda neodvisnosti neodvisnega regulatorja, "a tudi ta neodvisnost mora delovati v okvirih višjih državnih strateških podnebno-energetskih ciljev", je poudarila.
Opozorila agencije za energijo in zakonodajnopravne službe
Agencija za energijo je ob vložitvi predloga zakona opozorila, da gre za poseg v njene pristojnosti. Ob prvih podatkih za letos 2024 je napovedala, da bo med drugim proučila možnost zmanjšanja števila časovnih blokov in način določanja obračunske moči.
Zakonodajnopravna služba DZ-ja pa je poudarila, da določbe predloga, ki pomenijo določanje tarifnih postavk in omrežnine, pomenijo vsebino, ki se ureja v splošnem aktu regulatorja, "zato niso v skladu z ustavnimi načeli pravne države in z načelom delitve oblasti in prav tako ne z direktivo EU-ja, ki ureja pravila notranjega trga električne energije".
Ker je bila prejšnji teden o predlogu zakona opravljena splošna razprava, danes predstavitve stališč poslanskih skupin ni bilo, prav tako poslanci o predlogu niso razpravljali, ker ni bilo vloženih novih predlogov dopolnil.
Koalicija ob prvi obravnavi predloga agenciji za energijo ni odrekala pravice do določanja metodologije omrežnine, je pa menila, da so veljavne obremenitve nesorazmerne in zavirajo zeleni prehod. Opozicija je bila med drugim kritična do vlade, da se ni odzvala pred uveljavitvijo nove metodologije, in menila, da bi lahko ukrep veljal tudi za november in december lani.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje