Zahtevo za razrešitev predsednice Urške Klakočar Zupančič so vložili v opozicijskih strankah SDS in NSi, ki ji očitajo kršenje poslovnika DZ-ja, ustave, zakonov in neprimerno vedenje. V koaliciji so ji že med predstavitvijo stališč poslanskih skupin in poznejši razpravi stopili v bran in ji napovedali podporo, ki jo je nato prejela tudi na tajnem glasovanju. Predlog opozicije je ob eni neveljavni glasovnici podprlo 33 poslank in poslancev, za razrešitev predsednice oz. predsednika DZ-ja pa je potrebnih 46 glasov.
Klakočar Zupančič torej ostaja na čelu DZ-ja, s funkcije predsednice parlamenta pa bo morala še naprej sodelovati tako s poslanci koalicije kot opozicije. O tem, kako bo poskušala v prihodnje miriti strasti, je po razpravi poudarila, da je treba delati skladno z ustavo, zakoni in poslovnikom, pravila, po katerih deluje DZ, pa razlagati skladno z ustavno ureditvijo in v blaginjo državljanov. To bo vodilo njenega prihodnjega dela ne glede na morebitne napade, diskreditacije ali vnovične poskuse razrešitve. "Temu sem se zavezala, ne samo na mestu predsednice državnega zbora, ampak s prihodom v politiko, in tukaj odstopanj ne bo," je zatrdila. Prepričana je namreč, da si država zasluži biti država, ne pa da obstaja sama zase ali celo izkorišča državljane za lastne interese.
Prva med poslanci pa ocenjuje, da jih še kar nekaj dela čaka za dvig komuniciranja v državnem zboru, predvsem pri ocenjevanju oseb na podlagi njihovih osebnih lastnosti. "To je nekaj, kar bomo res morali popraviti," je dejala po celodnevni razpravi o predlogu za njeno razrešitev.
O tem, ali so jo opazke na njen račun prizadele, pa je priznala, da tega seveda ni prijetno poslušati, "sploh ker se ne moreš braniti pred lažmi in pred izkrivljanji dejstev". A ostaja s pokončno hrbtenico, je zatrdila.
Vodja poslanske skupine SDS-a in prvopodpisana pod predlog za razrešitev predsednice DZ-ja Jelka Godec pa je po glasovanju dejala, da bo očitno državni zbor pod to predsednico DZ-ja še naprej "teater absurda" in da se bo nadaljevalo kršenje ustave, poslovnika DZ-ja in sprejetih zakonov. Po njenem mnenju si državljani takšne države in takšne predsednice DZ-ja ne zaslužijo.
Klakočar Zupančič: Resnično moram biti hud trn v peti nekaterim
"Z današnjim dnem sem deležna celotnega paketa, ki ga je imela opozicija na voljo za mojo diskreditacijo, od dopisov z bolj ali manj prikritimi grožnjami do blatenja v njihovih strankarskih medijih in kvazimedijih, ki so merili tudi na moje osebne lastnosti, pisarij in žaljenj opozicijskih poslank in poslancev na socialnih omrežjih, tako nizkotnih, da jih niti ne bom omenjala, do poskusov blokiranja mojega dela in obstrukcij, do kazenske ovadbe, vedoč, da dajejo krivo ovadbo, tožarjenja Evropskemu parlamentu in zdaj zahteve za mojo razrešitev. Resnično moram biti hud trn v peti nekaterim. Predvidevam, da predvsem tistim, ki so se v svoji dolgoletni politični praksi navadili na to, da lahko državo in pravo prikrojijo svojim lastnim interesom, izsiljujejo, grozijo, verbalno napadajo, ker se jih drugi navadno prestrašijo in se uklonijo," v odgovoru na predlog za razrešitev poslancem še pred glasovanjem dejala Urška Klakočar Zupančič.
"Jaz se ne bom uklonila, ker vem, čemu sem zavezana, in zavezana sem vam, spoštovane državljanke in državljani, vaši dobrobiti in vaši blaginji. Nemalokrat slišim, da naj poskuse diskreditacij in provokacij ignoriram, saj z reakcijami samo pomagam k njihovi večji pozornosti, ki si je ne zaslužijo," je dodal in poudarila, da nekje mora biti meja. Poslancem je še sporočila, da ne glede na to, kar bo izrečeno, "se je trudila, da je kljub nenehnim nekonstruktivnim dejanjem opozicije državni zbor deloval učinkovito in predvsem v interesu ljudi in strateških interesov države". Poslance je pozvala, naj glasujejo po svoji vesti.
"Ne glede na izid glasovanja, jutri je namreč nov dan in jutri bodo dovoljene sanje o Sloveniji, o Sloveniji, kjer bomo ljudje svobodni in varni, kjer bomo lahko vsi taki, kakršni želimo biti, in nas nihče zaradi tega ne bo obsojal, v Sloveniji, kjer bomo izgnali sovraštvo, razdore in hujskaštvo, v Sloveniji, kjer bo država služila ljudem, in ne obratno, in v Sloveniji, v kateri se bomo v nov dan zbujali s pogledom naprej, ne pa s političnimi pamfleti tistih, ki še danes živijo v preteklosti, iščejo trenutek svoje že davno minule namišljene slave in ostajajo le bedna senca v toku naše zgodovine," je sklenila predsednica DZ-ja.
Godec: V DZ-ju smo priča teatru absurda
"Hram demokracije je najprej spremenila v boksarsko prizorišče, potem v cirkus, potem v sodno dvorano, v zadnjem času pa smo priča teatru absurda ali hiši, v kateri se odvijajo tragikomedije, v kateri predsednica državnega zbora iz dneva v dan dokazuje, da ni kos nalogi, ki ji je bila zaupana," je v nagovoru DZ-ja v imenu predlagatelja predloga za razrešitev predsednice DZ-ja dejala Jelka Godec.
"Predsednica državnega zbora je bila, to je povedala sama, ena prvih Sorosevih štipendistk in se je kalila v tujini, pozneje je v času študija preučevala vpliv nacistične ideologije na družbo in njene podsisteme ter pravo. Danes smo lahko priča izvrševanju represivnih dejanj v praksi. Odvzem besede poslancem opozicije, nenehno komentiranje med vodenjem sej, omejevanje ali celo ustavljanje ustavnih, zakonskih in poslovniških instrumentov opozicije, pritiski na poslance opozicije, ki že mejijo na mobing, metanje knjig v smeti, odstranjevanje knjig iz poslanskih skupin, seveda le tistih, ki so v opozicijskih klopeh. Vse to je mogoče zaslediti v sistemih totalitarne oblasti in v državnem zboru leta 2024 imamo predsednico državnega zbora, ki pravi, da je pravna država najvišji postulat demokratične države, ki mora vedno ostati neokrnjena, a hkrati krši poslovnik, zakonodajo," je med drugim delovanje predsednice DZ-ja opisala Godec.
Kritike opozicije
Predstavniki opozicijskih SDS-a in NSi-ja so kritični do dela Klakočar Zupančič, zato so že ob predstavitvi stališč poslanskih skupin napovedali, da bodo glasovali za njeno razrešitev.
Že od nastopa funkcije predsednice državnega zbora maja 2022 smo priča avtoritarnemu, podcenjujočemu, ponižujočemu in neprofesionalnemu vodenju naše pomembne institucije, je v predstavitvi stališča poslanske skupine SDS poudaril poslanec Andrej Hoivik. Po njegovem mnenju se predsednica DZ požvižga na poslovnik DZ-ja, njen odnos do opozicijskih poslancev, gostov in drugih vabljenih na sejo DZ-ja pa je označil za skrajno neprimeren.
"Zavestne kršitve poslovnika in veljavne zakonodaje so za vas postale stalnica," je Urški Klakočar Zupančič očital Hoivik, pri tem je poudaril njeno ravnanje ob odločanju o priznanju Palestine.
Pri tem je Klakočar Zupančič po Hoivikovem mnenju povozila vsa do tedaj veljavna pravila glede instituta posvetovalnega referenduma. "Hkrati ste ponovno zlorabili svoj položaj in na dnevni red te seje uvrstili odločanje o zakonu, ki bo eliti na področju umetnosti podeljeval izjemne pokojnine," je poudaril.
V največji opozicijski stranki predsednici DZ-ja očitajo tudi zavestne kršitve ustave, grožnje opozicijskim poslancem in zasege knjig "brez podlage", je navedel Hoivik. Napovedal je, da bodo v poslanski skupini SDS-a soglasno podprli razrešitev Klakočar Zupančič z mesta predsednice DZ-ja.
Z nastopom vlade Roberta Goloba in njegove koalicije in Svobode se je v slovenskem državnem zboru začela erozija parlamentarne demokracije, je v imenu poslanske skupine NSi-ja poudaril Janez Cigler Kralj. Nižje ne gre, je dodal. Predsednici državnega zbora pri tem v NSi-ju očitajo, da skupaj s poslanci vladajoče stranke preprečuje delovanje parlamentarnih instrumentov za nadzor izvršilne veje oblasti, krši predpise in zasleduje ozke politične interese predsednika vlade in vladajoče stranke, s tem pa zmanjšuje moč in ugled slovenskega parlamenta.
Urški Klakočar Zupančič očitajo tudi več kršitev poslovnika DZ-ja in ustave. Ena od ključnih kršitev pa se nanaša na spoštovanje 30-dnevnega roka za posvetovalni referendum, je dodal Cigler Kralj. Kot je poudaril, je predsednica DZ-ja kršila poslovnik in dolgoletno parlamentarno prakso v primeru sprejetja sklepa o priznanju Palestine, takšno protipravno, politično neznano in zavržno prakso je nadaljevala tudi v primeru predloga za razpis posvetovalnega referenduma o predlogu zakona o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti.
V NSi-ju predsednici DZ-ja med drugim očitajo, da blokira odreditev parlamentarne preiskave na področju energetike, ki sta jo zahtevali obe opozicijski poslanski skupini, kar je huda kršitev ustavnih pravic parlamentarne manjšine. Predsednici DZ-ja ni uspelo pridobiti zaupanja NSi-ja, nasprotno, zapravila ga je, zato bodo podprli njeno razrešitev, je napovedal Cigler Kralj.
Koalicija napovedala trdno podporo
Predstavniki koalicijskih strank Svobode, SD-ja in Levice so stopili v bran Klakočar Zupančič. V Svobodi in Levici so predlog za razrešitev označili za norčijo in cirkus, v SD-ju pa so poudarili, da za porast nestrpnosti v družbi lahko okrivimo obračune med izvoljenimi funkcionarji.
Poskus razrešitve Klakočar Zupančič z mesta predsednice DZ-ja je namestnik vodje poslanske skupine Svoboda Lenart Žavbi označil za "še eno v nizu političnih burlesk SDS-a", ki jo vidi kot poskus destabilizacije Svobode, koalicije in predsednice DZ-ja. "Ta današnja norčija skriva pod površjem globoko zgodovinsko kolektivno zafrustriranost nad svobodomiselnimi ženskami, zafrustriranost nad nekom, ki si upa spregovoriti, nad nekom, ki se ne podredi nasilnežem, in nad nekom, ki ne pade pod težo žaljenja," je dejal.
Spisek domnevnih kršitev predsednice DZ-ja je "nevreden kakršnega koli miselnega pretresa", je samo papir, za katerega se je skril SDS, "da boste lahko spet na veliko žalili vsepovprek", saj da je to njihov modus operandi.
Klakočar Zupančič je v funkcijo predsednice DZ-ja, ki jo je javnost pred njenim mandatom dojemala kot birokratsko, vnesla "barvo, vonj in okus" in jo odprla ljudem, kljub temu da se spopada s seksističnimi in mizoginimi opazkami. "Že na ustanovni seji DZ-ja je bila deležna retorične kloake, kar si je zaslužila s tem, da je preprosto obula rdeče čevlje," je spomnil.
Vodja poslanske skupine SD-ja Jani Prednik je v predstavitvi stališča poslanske skupine dejal, da parlamentarizem trenutno zaznamujeta maščevalnost in merjenje mišic oz. glasovalnih moči, večstrankarska demokracija pa je poenostavljena z delitvami na leve in desne. "Razlogov za to je seveda več, naj bodo to nekonstruktivne opozicije, neizkušeni novi obrazi ali pa za sodelovanje ter kompromise nepripravljene poslanske skupine," je naštel.
Kriza parlamentarizma se po njegovem mnenju širi tudi zunaj zidov DZ-ja, za porast nestrpnosti v družbi pa lahko med drugim okrivimo "pogoste neokusne in osebne obračune med izvoljenimi funkcionarji na eni in drugi strani, ki nimajo nobenega mesta v profesionalizirani politiki", je dejal. Tako lahko poslanci sami sebi pripišejo oceni negativno, meni. Razrešitve aktualne predsednice DZ-ja v SD-ju ne podpirajo, "ker z njo ljudem ne bomo sposobni ponuditi resne in zrele parlamentarne demokracije", je sklenil.
Razrešitve prav tako ne bodo podprli v poslanski skupini Levica. "Če pogledamo, kaj pravzaprav očitajo predsednici DZ-ja, ugotovimo, da ti očitki pravzaprav izvirajo iz kršitev, ki jih predsednica ni dovolila," je poudaril vodja poslanske skupine Levica Matej Tašner Vatovec. Ob tem je SDS-u očital, da jim ni mar za poslovnik, zakone, dostojnost in manire v DZ-ju, že 30 let pa gradi svojo politično identiteto na konfliktu in razdoru.
Predsednica DZ-ja je nekonvencionalna, a si zaradi tega še ne zasluži, da jo razrešijo, saj je včasih na nekonvencionalen način sposobna presekati slabe prakse. "V cirkusu ni kriv, da se dogajajo norosti, tisti, ki cirkus vodi, ampak klovni v njem, in mislim, da imamo teh klovnov predvsem v teh klopeh na žalost preveliko," je sklenil.
Klakočar Zupančič zadovoljna s svojim delom
Pod predlog za razrešitev predsednice DZ-ja so se podpisali poslanci SDS-a in NSi-ja, med očitki pa so med drugim nanizali tudi grožnje poslancem in oviranje ustanovitve preiskovalne komisije, ki bi pod drobnogled vzela delovanje podjetij v slovenski energetiki. Zato je opozicija že jeseni Urško Klakočar Zupančič tudi kazensko ovadila.
Urška Klakočar Zupančič je pred glasovanjem o razrešitvi tako kot v dosedanjih izjavah poudarila, da stoji za vsako svojo odločitvijo in da je zadovoljna z doslej opravljenim delom. Tudi tiste poteze, ki jih problematizira opozicija, so po njenem prepričanju pravno argumentirane in utemeljene ter jih doslej ni nihče argumentirano pravno zavrgel.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje