Socialnim partnerjem znova ni uspelo izpeljati seje. Foto: Kabinet predsednika vlade
Socialnim partnerjem znova ni uspelo izpeljati seje. Foto: Kabinet predsednika vlade

Ekonomsko-socialni svet (ESS) je po treh tednih znova sedel za skupno mizo, potem ko so predstavniki sindikatov oktobra protestno zapustili sejo, saj na njej ni bilo ministra za delo Janeza Ciglerja Kralja, kar je po njihovem mnenju kazalo na slabšanje socialnega dialoga.

Cigler Kralj se je nato udeležil seje v sredo, zapletlo pa se je, ker na seji ni bilo ministrov za finance in gospodarstvo, minister za delo pa sam ni mogel sprejemati sklepov glede demografskega sklada in šestega protikoronskega zakona v imenu vlade, je pojasnila predsednica Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) Lidija Jerkič.

"Minister je rekel, da bo kolegoma ministroma prenesel predlog, da se udeležita seje. V četrtek je kolegij ESS-ja in verjetno bo takrat znano, kdaj bo nadaljevanje seje," je dejala.

Sindikalni predstavniki so sredi oktobra opozorili, da so šle zadeve v času, ko so razmere sicer res zaostrene in narekujejo hitro ravnanje in pripravo zakonov in ukrepov, vendarle predaleč.

Če je pri prvih štirih protikoronskih zakonih, ki so se usklajevali v veliko težjih razmerah, potekal socialni dialog, ki sicer ni bil najboljši, tega pri petem ni bilo.

Cigler Kralj je v torek pozdravil razpravo o stanju socialnega dialoga na seji ESS-ja. "Socialni dialog je pomemben in potreben, zato ocenjujem, da je vsaka razprava, ki krepi socialni dialog, koristna," je zapisal v izjavi.

Spomnil je na protikoronske ukrepe, s katerimi je vlada po njegovih besedah ohranila 300.000 delovnih mest in omejila posledice epidemije covida-19 za gospodarstvo. Ti ukrepi so zajeli različne skupine prebivalstva, med njimi tudi starejše, velike družine, socialno ogrožene, zaposlene, samozaposlene in študente, je naštel minister.