Zadnje je po srečanju z italijanskim kolegom Massimom D'Alemo v Rimu povedal slovenski zunanji minister Dimitrij Rupel. Kot je pojasnil, državi menita, da bo Hrvaška zelo težko napredovala v smeri približevanja EU-ju, če bo tvegala, da ta odločitev ostane v veljavi.
Preložiti oziroma odpovedati se coni
Rupel je še povedal, da si Rim in Ljubljana prizadevata, da bi Hrvaška preložila veljavnost ERC-ja oziroma se ji odpovedala. O tem naj bi govorili tudi na zasedanju sveta EU za splošne zadeve in zunanje odnose, ki bo 10. decembra.
Pričakovanje Italije, da bo Hrvaška izvajanje zakona odložila vsaj za leto dni, nato pa ga spremenila tako, da ne bo škodovala interesom Slovenije in Italije, je izrazil tudi italijanski minister za kmetijstvo in ribištvo Paulo de Castro. Slovenija, Italija in EU nameravajo nastopiti skupaj v upanju, da bo to sodelovanje pomagalo novi vladi v Zagrebu pri skupnem reševanju tega težavnega vprašanja, je dejal minister.
Slovenija potrebuje pomoč Italije
Rupel je še povedal, da je z italijansko stranjo govoril tudi o tem, da Slovenija potrebuje italijansko pomoč med predsedovanjem EU-ju v prvi polovici prihodnjega leta. To je italijanska stran po navedbah zunanjega ministra tudi obljubila.
Scenarijev veliko, a vsi zapleteni
Na pogovorih se niso izognili niti vprašanju prihodnjega statusa Kosova. Rupel je ob tem povedal, da si želi, da bi slovensko predsedovanje delalo z roko v roki in v tesnem sodelovanju tako z Italijo kot vsemi članicami kontaktne skupine za Kosovo, je dejal zunanji minister.
R. B.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje