"Slovenskemu narodu je treba povedati, kaj bi se zgodilo, če ne bi bilo partizanskega odpora," je ob tej priložnosti zatrdil minister za obrambo, ki je na spominski slovesnosti tudi položil venec v imenu predsednika republike Danila Türka ter resorja, ki ga vodi. "Danes ne bi bilo Slovencev, niti slovenske države, če Slovenci ne bi bili trdoživi in uporniški ter če ne bi imeli radi svoje domovine."
Erjavec strogo okrcal predlagani vojni zakon
Erjavec je izpostavil, da so bili načrti nasprotnikov v drugi svetovni vojni narediti našo deželo zopet nemško: "To pa bi pomenilo, da bi med drugo svetovno vojno Nemci Slovence iztrebili, izselil in tako seveda tudi Štajerska ne bi bila več slovenska."
"Nesprejemljivo je, da se celo danes, v letu 2008, skuša nekatere, ki so sodelovali z okupatorjem, preko vojne zakonodaje rehabilitirati in jim celo dati status žrtve vojnega nasilja," je poudaril minister, ki tako ni mogel mimo aktualnih notranje-političnih zadev. "Dosegli smo vse cilje, od samostojnosti do članstva v Uniji in celo predsedovanja le-tej in to je rezultat žrtev med drugo svetovno vojno in še pred njo ter rezultat vojne za samostojno Slovenijo."
Poboj pripadnikov bataljona ena najbolj tragičnih zgodb NOB-ja
Kot je znano, so 8. januarja 1943 partizane Pohorskega bataljona obkolili in napadli nemški vojaki, pri čemer je življenje izgubilo 69 naših borcev. Ta poboj je Erjavec označil za eno najbolj tragičnih zgodb narodno osvobodilne vojne: "To je dokaz slovenskega uporništva, ljubezni slovenskega človeka do domovine."
Partizanska enota Pohorskega bataljona je bil asicer ustanovljena 11. septembra 1942 v Dobravljah na Pohorju. Bataljon je izvedel številne akcije, 21. decembra 1942 pa se jepremaknil proti Osankarici, kjer si je uredil zimski tabor. Prav tu ga je januarja zajel okupator in zagrešil omenjeni poboj.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje