Predsednik Türk, ki je v torek nastopil pred poslanci, ki so odločali o predlogu za ustavno obtožbo zaradi podelitve odlikovanja Tomažu Ertlu, je v sobotni izdaji časnika Večer povedal, da je bilo to dejanje upravičeno in verjetno bi se znova odločal na tej dolgoročni osnovi. "Hkrati pa, ponavljam, bi morali storiti vse, da bi storjene krivice popravili. Sočustvujem z ljudmi, ki so zaradi teh dejavnosti v preteklosti trpeli, a moramo se navaditi, da pozitivna dejanja nagradimo, negativna sankcioniramo. Pri človeku se najde eno in drugo in v Ertlovem primeru si je odlikovanje za Sever zaslužil, če pa ga bo kdo hotel za kakšno dejanje v preteklosti kazensko obtožiti, bo moral to storiti," je povedal Türk.
Odzval se je tudi na kritike, da je Petro Majdič odlikoval, da bi se odkupil za Ertlovo odlikovanje, in jih označil za neutemeljene. "Petra Majdič si je zaslužila odlikovanje in v vsakem primeru bi ji ga dal," so bile predsednikove besede.
Ob tem je predsednik povedal še, da sta dve politični stranki zagnali izjemno hudo kampanjo proti predsedniku republike, bilo je vse polno fabrikacij, laži. "Kampanja je bila vodena na izrazito nekorekten način. Sprožiti ustavno obtožbo in obtoževati predsednika, češ da je storil nekaj, kar so, če sploh, pred mnogimi leti storili drugi, je res grdo. Verjamem, da bo tudi v javnem mnenju spoznano, kako moralno nepoštena je bila ta ustavna obtožba," je dejal predsednik.
"Če bi me novinarji vprašali, bi odgovoril"
V intervjuju se niso izognili tudi aferi, ki zadnji mesec zaposluje slovenski politični prostor, aferi Baričevič. Ob tem je Türk, ki se na afero prej ni odzval, povedal, da bi bilo najprimerneje doseči temeljito razjasnitev vseh dejstev. "Upam, da bodo imeli tožilstvo, organi, ki preiskujejo, dovolj miru, da primer temeljito preiščejo in o njem poročajo. Moram pa reči, da me novinarji o tem primeru niso spraševali, če bi me, bi jim odgovoril," je povedal. O morebitnem odstopu ministra za kmetijstvo Milana Pogačnika je Türk dejal, da mora vsakdo sam pri sebi razjasniti, ali bo lahko normalno opravljal delo še naprej, tega ne more namesto njega presoditi nihče drug. "V Sloveniji imamo žal navado, da zelo hitro začnemo pozivati k odstopu," je še povedal predsednik.
"Občutek, da je vse narobe, ustvarja negativno klimo"
"Pri nas se ustvarja vtis, da je vse narobe, s tem v zvezi kar naprej doživljamo neke javne obtožbe. Opozoril bi, da ustavimo konje, saj to obtoževanje dejansko ustvarja histerijo in slabo politično klimo. Jasno, da kritika mora biti, toda povezana z dejstvi in argumenti. Opozarjam, da je nivo naše politične kulture znižan zaradi vsesplošnega obtoževanja in iluzije, da tisti, ki obtožuje, s tem izkazuje večjo moralno moč," je bil oster predsednik Türk.
Ob tem je dodal, da imamo v Sloveniji veliko lobijev, ki so zelo dejavni in v katerih sodelujejo mnogi ljudje, ki jih lahko prepoznavamo tudi v javnem nastopanju. "Najpomembneje je narediti vse, da bi bila pravna država dovolj odporna, močna pri zavračanju pritiskov, kajti v družbi, ki je demokratična, kapitalistična, je te pritiske treba pričakovati," je prepričan predsednik. Pri tem je Türk povedal še, da sam ne pripada nobeni mreži, da izhaja iz akademskih krogov in da ima političnih stikov v Sloveniji malo.
Vlada bi morala že od začetka delovati odločneje
V intervjuju so se dotaknili tudi gospodarske krize. "Od sredine lanskega leta ponavljam, da bi vlada morala nastopati bolj odločno in vzeti vajeti v roke zlasti na ekonomskem področju, kjer je treba premagati recesijo. Slovenijo je recesija prizadela, ker je nenadoma upadlo povpraševanje po naših proizvodih. To je imelo zelo velik učinek. In bili smo v slabšem gospodarskem položaju, kot bi bilo prav spričo konjunkture v letih pred tem. Ukrepanje vlade je bilo prepočasno, morda ni našla pravih odgovorov v pravem trenutku," je povedal Türk.
"V parlamentu smo se zapletali v razprave o jamstveni shemi, to je vse skupaj zelo podaljšalo in zapletlo. Sam sem bil v preteklosti kritičen. Zdaj smo v letu 2010, vlada je prišla z izhodno strategijo. Mislim, da je to koherenten dokument, ki daje dovolj resno strukturo za ukrepanje. Prebral sem ga, s končnim dokumentom sem zadovoljen. Zdaj pa gre za to, kako se bodo posamezni ukrepi uresničevali," je prepričan predsednik, ki je ob tem povedal, da ga skrbi predvsem plačilna disciplina, saj vlada ne najde pravega načina, da bi jo popravila.
Türk: Nisem za ukinitev vojske
Kot njen vrhovni poveljnik se je predsednik Türk dotaknil tudi vprašanja vojske in povedal, da nasprotuje predlogu za ukinitev vojske, saj nam mednarodne razmere in naš varnostni položaj tega ne omogočajo. Povedal je tudi, da takojšnji umik Slovenske vojske iz Afganistana za našo državo ne bi bila dobra možnost.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje