Foto: TV Slovenija, posnetek zaslona
Foto: TV Slovenija, posnetek zaslona

Prosilec za azil, ki prihaja iz ene izmed afriških držav v vojni, pravi, da ga je policija v Ljubljani že večkrat ustavila in preverila njegove dokumente. "Z drugimi sem stal na avtobusni postaji. Poklicali so me k policijskemu avtomobilu in me legitimirali. Dati sem moral tudi prstni odtis na prenosnik. Počutil sem se slabo in neprijetno. Bilo me je sram," je povedal za TV Slovenija.

"Najhujše je, ko jih zjutraj ustavijo, ko so na poti v službo, in jih potem na poti večkrat popišejo, potem zamudijo na delovno mesto in trpijo določene posledice. Velikokrat se je zgodilo, da se je kdo v službo peljal s kolesom in so ga ustavili, da preverijo, ali je kolo ukradeno, in je sedel na pločniku dve uri in čakal na potrditev, da kolo ni ukradeno," je dejala Zana Fabjan Blažič s Kolektiva Ambasada Rog.

Jamajčan Norris Claude Jones, ki je prebival v Sloveniji več kot 15 let, je poročen s Slovenko in ima dva otroka, pa toži slovensko ministrstvo za notranje zadeve zaradi nenehne policijske obravnave, čeprav ni bil nikoli v kazenskem ali predkazenskem postopku. "Ker mu policija ni znala odgovoriti, kaj je razlog za stalno preverjanje identitete, tožnik meni, da se je to zgodilo zaradi njegove barve kože," je dejal odvetnik Miha Lipej.

Jones je odraščal v Angliji, kjer pa se mu kaj takega ni dogajalo.

Za odgovor se je TV Slovenija obrnila na policijo, vendar ga ni prejela.

Slovenska zakonodaja zelo jasno prepoveduje rasno oziroma etnično profiliranje, na kar je policijo v letnih poročilih kar nekajkrat opozoril tudi varuh človekovih pravic.

Etnično profiliranje v policijskih postopkih