Predsednik Slovenije je na 18. zboru državnih tožilcev na Bledu povedal, da sam pogosto opozarja na pomen prava in pravičnosti, ki sta po njegovem mnenju ključni vrednoti v teh kriznih časih. Hkrati se zaveda težavnosti, ki spremlja delo pravosodja in krivičnosti različnih, tudi slabo informiranih obtožb na njegov račun.
Pomembno zagotavljanje avtoritete
Türk je menil, da je pri delovanju pravnega sistema pomembno zagotavljanje avtoritete, ki omogoča pravično in dobro delovanje države v korist njenih državljanov. Ključni faktor avtoritete je kakovost, je dejal predsednik in poudaril pomen neodvisnosti sodnikov in tožilcev, ki prinaša objektivnost in ne nevtralnost njihovega dela.
Generalni državni tožilec Zvonko Fišer je opozoril na pritiske, ki ovirajo kakovostno opravljanje dela tožilcev. Dotaknil se je aktualnih pogojev za opravljanje dela tožilcev, ki so sicer zapleteni, a odvisni predvsem od štirih reči: sprva od politične volje, nato od pravočasne in kakovostne zakonodaje, nato pa tudi od organov odkrivanja, pregona in sojenja, je pojasnil.
"Politični pritiski so vedno prisotni"
Pri svojem delu tožilci ne pričakujejo "podpore na kredit", je poudaril. Izrazil je skrb nad stanjem duha v družbi, v kateri je nekaj narobe, če politični in drugi akterji odločanja napadajo organe pregona, je dejal. Takšni napadi dokazujejo, da se poleg gospodarske krize srečujemo torej tudi z moralno in etično krizo, je dodal.
Politični pritiski so vedno prisotni, niso pa vedno odkriti in družba bi morala biti bolj pozorna na prikrite pritiske, je povedal Fišer, ki pričakuje, da bodo nosilci pritiska tako ravnanjem nehali izvajati, kot se to spodobi za urejeno pravno državo.
Med novimi izzivi pravosodja je Fišer izpostavil uveljavljanje nove zakonodaje, predvsem novi zakon o državnem tožilstvu in tri zakone s področja kazenske zakonodaje: novelo zakona o kazenskem postopku, novelo kazenskega zakonika in zakon o odvzemu nezakonito pridobljenega premoženja.
Zakon okrepil vlogo državnotožilskega sveta
Zbora državnih tožilcev v okviru izobraževalnih tožilskih dni se je udeležil tudi pravosodni minister, ki opravlja tekoče posle, Aleš Zalar. Pravosodno ministrstvo je ob tem sporočilo, da so v tem mandatu sprejeli številne ukrepe za institucionalno močnejše državno tožilstvo. Z novim zakonom o državnem tožilstvu so okrepili vlogo državnotožilskega sveta, kar je v nagovoru kot pozitivno ocenil tudi Fišer.
Volitve štirih članov, ki jih izvolijo državni tožilci, bodo ta četrtek, 17. novembra, istega dne pa bo DZ volil tudi štiri člane, pravne strokovnjake, ki jih je predlagal predsednik države, so še sporočili z ministrstva.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje