Na vrhovnem državnem tožilstvu so tudi pojasnili, da vladna služba za zakonodajo ugotavlja, da je v določenih delih osnutek navodil v očitnem nasprotju z zakonom o državnem tožilstvu in državnotožilskim redom, da zakon celo spreminja in v državnotožilski red vnaša novo vsebino, kar tudi po mnenju vladne zakonodajne službe ni mogoče in dopustno.
Za del navodil, ki jih je pripravil minister za pravosodje Aleš Zalar, služba za zakonodajo v svojem mnenju pove, da so v neposrednem vsebinskem nasprotju z zakonom. V delu pa je besedilo navodila "nejasno", "nepotrebno", "nelogično", "očitno odvečno" in bi bila celo uporaba zdajšnje ureditve "manj jasna in otežena, če bi se ji dodalo še predvideno obvezno navodilo", še navajajo na vrhovnem tožilstvu mnenje vladne zakonodajne službe.
Brezigarjeva: Navodila so nezakonita
Generalna državna tožilka Barbara Brezigar je o predlogu obveznih navodil za uporabo državnotožilskega reda, ki so ga prejeli 21. januarja, dala odklonilno predhodno mnenje. Meni namreč, da predlog posega v zakon o državnem tožilstvu in spreminja ter dopolnjuje državnotožilski red, kar z obveznim navodilom ni dopustno storiti, in je zato nezakonit.
Pravosodno ministrstvo namerava pripraviti končno verzijo obveznih navodil za izvajanje državnotožilskega reda, ki bo upoštevala tudi pripombe vladne službe za zakonodajo, in jih v kratkem izdati, je medijem povedal državni sekretar na ministrstvu za pravosodje Boštjan Škrlec.
Škrlec: Zadovoljni smo z mnenjem
Na ministrstvu so po besedah Škrleca z mnenjem službe vlade za zakonodajo zadovoljni zato, ker slednja "za veliko večino določb ugotavlja, da so formalno-pravno nesporne". Mnenje po njegovem tudi ugotavlja, da je "večina navodil zelo dobro znotraj okvirja državnotožilskega reda". "Tako zelo, da se služba vlade za zakonodajo včasih sprašuje, ali je res treba izdati navodilo, ki v svoji vsebini pove zgolj to, kar že zdaj določajo obstoječa pravila," je dejal. Mnenje po njegovem tudi v precejšnji meri "nevtralizira negativno mnenje, ki ga je na navodila podala generalna državna tožilka Barbara Brezigar".
"Določbe v praksi niso vedno upoštevane"
Glede ugotovitev vladne službe, da nekatere določbe navodil vsebujejo tisto, kar je že določeno v zakonu o državnem tožilstvu in državnotožilskem redu, pa Škrlec pravi, da se tega na ministrstvu zavedajo. "Žal pa je praksa, ki smo jo ugotovili tudi pri izrednem pravosodnem nadzoru, pokazala, da določbe državnotožilskega reda, ki so predmet navodila, v praksi niso vedno v celoti upoštevane na tak način," pravi.
"Formulacijo bomo ustrezno popravili"
Državni sekretar na ministrstvu za pravosodje tudi priznava, da je vladna služba v delu, ki se nanaša na navodilo k 84.b členu državnotožilskega reda, opozorila, "da obstoječa formulacija omogoča razlago, ki bi pomenila, da navodilo posega v zakonsko materijo". "To navodilo je za nas dobrodošlo, zato bomo formulacijo tega dela ustrezno popravili, da bo popolnoma jasno odražalo tisto, kar želimo povedati," je dejal.
Ministrstvo bo ohranilo določbo o sopodpisu
Na ministrstvu nameravajo ob tem ohraniti določbo, ki določa, da vodja tožilstva spisa, potem ko odkloni sopodpis nanj, tožilcu ne more več vrniti nazaj v ponovno obravnavo.
Mnenje službe vlade za zakonodajo so sicer na ministrstvu prejeli v torek pozno popoldne, zato ga še podrobneje proučujejo. Za mnenje o navodilih za obvezno izvajanje državnotožilskega reda je službo vlade za zakonodajo zaprosil Zalar, da, kot je povedal Škrlec, o njih pridobi tretje neodvisno mnenje.
Navodila je Zalar pripravil potem, ko je nadzor na Okrožnem tožilstvu v Ljubljani pokazal nekatere nepravilnosti, o teži katerih, se sicer mnenja na ministrstvu in tožilstvu razlikujejo.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje