Poleg neskladnosti z zakonom je zakonodajna služba tudi ugotovila, da so navodila (gre za obvezna navodila za uporabo državnotožilskega reda, katerih posledica so tudi nesporazumi med generalno državno tožilko Barbaro Brezigar in pravosodnim ministrom), v nekaterih delih nepotrebna.
Zakonsko neskladje ...
Z zakonom neskladna naj bi bila navodila pri ravnanju ob morebitni odklonitvi sopodpisa (84 b, drugi odstavek). Navodilo namreč pravi, da mora vodja v tem primeru ravnati po 66. členu zakona o državnem tožilstvu in zadevo obvezno predodeliti drugemu tožilcu. V vladni službi za zakonodajo pa ugotavljajo, da navodila določajo nekaj, česar državnotožilski red sploh ne določa.
Ugotavljajo, da določba ne le skuša urejati zakonsko materijo, ampak da je hkrati tudi v nasprotju z zakonsko ureditvijo. "Točneje rečeno je, gledano v vsebinskem smislu, določba navodila taka, da bi tako rekoč spreminjala zakon. Ker to pravno formalno sicer ni možno oziroma ni dopustno, pa moramo torej ugotoviti, da je določba v očitnem nasprtoju z zakonom o državnem tožilstvu," so sporočili iz službe vlade za zakonodajo, kjer sicer priznavajo, da zakon v tem delu ni dovolj jasen.
... in nepotrebna navodila
Služba je dele navodil k členoma 74., 77. in prvi odstavek člena 84. b označila kot nepotrebne, saj je vsebina navodil dejansko že vsebovana v omenjenih členih.
"Za vsako vsebinsko spremembo bi bilo treba spremeniti zakon"
Po mnenju SVZ-ja obvezna navodila sicer lahko pripomorejo k odpravi posameznih nejasnosti, a ne dajejo "nobenih možnosti za kakšno drugačno uporabo tega, kar je v državnotožilskem redu že določeno". Za vsako vsebinsko spremembo bi bilo namreč treba spremeniti zakon in nato tudi državnotožilski red, so zapisali.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje