Andrej Bajuk je leta 2000 vodil slovensko vlado. Foto: MMC RTV SLO/Aleksander Kolednik
Andrej Bajuk je leta 2000 vodil slovensko vlado. Foto: MMC RTV SLO/Aleksander Kolednik
Poslanci so se na seji poklonili Bajuku
Žalna seja za Andreja Bajuka

"Pri njegovem ravnanju ni bilo sence koruptivnosti ali podkupljivosti. Ni se imel za najsposobnejšega in edino mogočega rešitelja, ni se gnal za pomembne politične funkcije, tiste pa, ki so mu bile naložene, je sprejel z velikim strahospoštovanjem. Čeprav je bil odločen in vztrajen, se ni z nikomer prepiral in nikogar ni podcenjeval ali zavračal zaradi njegovega drugačnega svetovnega nazora. V družbi je bil prijeten, iskren, rad se je tudi pošalil," se je spominjal Cukjati.

Bajuka je označil za iskrenega in dobrega upravljavca javnih financ in izpostavil, da so bile te ob koncu njegovega mandata v dobri kondiciji za spopad s krizo, ki se je že napovedovala, ter poudaril tudi njegov ugled med finančniki v tujini. In medtem ko je Bajuk Sloveniji dal "svojo bleščečo svetovno kariero, svoje znanje, svojo voljo, svoje srce, pa je ona njemu več slabega kot dobrega", je prepričan Cukjati, podpredsednik državnega zbora.

V imenu poslancev je sožalje družini umrlega izrekel predsednik državnega zbora Pavel Gantar.

Žalne seje so se udeležili tudi predsednik republike Danilo Türk, premier Borut Pahor, ministri in ministrice ter nekateri poslanci državnega zbora. Člani vlad, v katerih je Andrej Bajuk sodeloval (leta 2000 kot premier in v mandatu 2004-2008 kot finančni minister), pa so se njegovemu spominu poklonili na posebni žalni seji, kjer je zbrane nagovoril predsednik SDS-a Janez Janša.

Janša: Andrej je doživljal napade, značilne za umor osebnosti
"Andrej je storil za Slovenijo tisto, kar mož more storiti, ne samo tisto, kar mora. Z njegovim prihodom v Slovenijo se je takrat zgodilo več, kot smo se takrat dejansko zavedali," je na žalni seji poudaril predsednik SDS-a Janez Janša. Andreja Bajuka je označil za plemenitega človeka.

Izpostavil je, da je Bajukova vlada dosegala dobre rezultate, vendar jih je iz dneva v dan prekrivala brutalna medijska kampanja. "Še posebej Andrej je doživljal napade, ki so značilni za pojem umor osebnosti, vendar se ni vdal. Vlada je delovala strokovno in premočrtno, Andrej se je držal načela, da dana beseda velja," je dodal ob tem.

Povedal je še, da je bil Bajuk zagotovo najboljši in najsposobnejši finančni minister vseh časov v Sloveniji, kar kažejo tudi njegovi rezultati, saj je naša država po Janševih besedah v času njegovega ministrovanja dosegala najboljše fiskalne rezultate v svoji zgodovini, gospodarska rast pa je bila še enkrat višja od povprečja EU-ja.

Nekdanji minister za pravosodje Lovro Šturm pa je poudaril, da je lahko Slovenija Bajuku globoko hvaležna za vse, kar je storil za nas. Po njegovih besedah bo Bajuk z zlatimi črkami zapisan v zgodovino znamenitih Slovencev.

Še pred začetkom obeh žalnih se je vodstvo stranke SLS na čelu s predsednikom Radovanom Žerjavom vpisalo v žalno knjigo v državnem zboru.

V žalne knjige so se vpisali državni vrh in drugi politični funkcionarji
Andrej Bajuk je umrl v noči na torek v 68. letu starosti. Državni vrh, NSi in drugi so se ob njegovi smrti že vpisali v žalne knjige. Premier Borut Pahor se je vpisal v žalno knjigo, odprto na vladi, predsednik DZ-ja pa v žalno knjigo, odprto v državnem zboru. V obe so se vpisali tudi člani NSi-ja, med njimi predsednica stranke Ljudmila Novak, Evropski poslanec Lojze Peterle in drugi nekdanji ministri, poslanci in člani.

NSi je poleg žalne knjige, odprte v prostorih stranke, v spomin na Andreja Bajuka pripravil žalno sejo v zavodu sv. Stanislava v Šentvidu, ki ji je sledila še maša zadušnica, ki jo je v kapeli zavodov daroval ljubljanski metropolit in nadškof Anton Stres.

Pogreb Andreja Bajuka bo v nedeljo ob 16. uri na ljubljanskih Žalah. Po odločitvi vlade bo pokopan z vojaškimi častmi.

Poslanci so se na seji poklonili Bajuku
Žalna seja za Andreja Bajuka