Po besedah v. d. direktorja Agencije za varnost prometa Stanislava Pavliča Slovenija za otroke do 14. leta sodi med najbolj varne evropske države, število poškodovanih pa je še vedno previsoko. "Naš cilj je nič žrtev med otroci in mladostniki v prometu. Ta cilj ni več le vizija, ampak realnost," je dodal.
Ob 3. evropskem dnevu prometne varnosti sta več tisoč otrok in mladostnikov na Slovenski cesti v Ljubljani nagovorila tudi minister za promet Patrick Vlačič in ljubljanski župan Zoran Janković.
Minister je za MMC po nagovoru zbranih povedal, da je ob obisku šolarjev na prvi šolski dan vedno presenečen nad njihovo prometno ozaveščenostjo. "In to je ključno. Zavedati se moramo, da nismo sami v prometu, še posebna pozornost pa mora biti namenjena najmlajšim," je dodal.
Nova zakonodaja bo prekršarje kaznovala različno
V prihodnjih dneh bo v DZ-ju pred poslanci tudi nov sveženj zakonodaje, ki se nanaša na prometno varnost. "S to zakonodajo bomo skušali še izboljšati smernice. Sčasoma se namreč kljub zakonom in preventivi učinki nekako izničijo, zato so spremembe po določen obrobju potrebne," je povedal.
In kaj so glavne novosti, ki jih prinašajo spremembe zakonodaje? "Glavna novost je diferencirano kaznovanje prekrškarjev. Tisti prekrški, ki povzročajo veliko nevarnost, bodo bolj strogo kaznovani in obratno. Torej ne gremo le v strožje kaznovanje, poleg tega pa določeni ukrepi delujejo tudi preventivno," je pojasnil minister, za katerega je prometna vzgoja pomembna kot vsaka druga.
"Pomembna je pri otrocih, še bolj pa morda v najstniških letih, ko pride na vrsto npr. vožnja s kolesom z motorjem. Na to se prevečkrat pozabi," je še pojasnil minister.
V 20 letih 95 odstotkov manj mladoletnih žrtev nesreč
Tretji evropski dan varnosti v cestnem prometu je letos posvečen žrtvam prometnih nesreč, starih do 18 let. V ta namen so Agencija za varnost v prometu v sodelovanju z MOL-om in Svetom za preventivo in vzgojo v cestnem prometu MOL-a ponovili opozorilni prikaz akcije iz leta 1989.
Pred 20 leti je prav na današnji Slovenski cesti na vozišče leglo 1.818 otrok, kar je bila številka poškodovanih in mrtvih otrok ter mladostnikov v statističnem letu 1988. Poleg ponovitve prizora izpred 20 let pa so tokrat na enak način predstavili tudi stanje iz lanskega leta.
Število poškodovanih manjše le za tretjino
Število mrtvih se je v dvajsetih letih s 63 v letu 1988 zmanjšalo na šest v letu 2009. Število smrtnih žrtev se je torej zmanjšalo za 95 odstotkov, število poškodovanih pa "le" za 31 odstotkov (s 1.755 na 1.217). Tako je glavni cilj nacionalnega programa varnosti cestnega prometa izboljšati tudi to statistiko, predvsem z ukrepi na lokalni ravni in tudi na ravni države.
Kako se rešiti iz prevrnjenega avtomobila?
Poleg posnemanja dogodka izpred 20 let pa je bilo v središču Ljubljane mogoče videti še veliko drugih zanimivosti - od vožnje po spolzkem vozišču in zaviranja na različnih podlagah, ki jih je prikazal nekdanji dirkač Andrej Jereb, do simulacije čelnega trčenja, vožnje z motorjem in prevračanja z avtomobilom. Obiskovalci so si lahko pobližje ogledali tudi policijske avtomobile, reševalna in gasilka vozila, poskrbljeno pa je bilo tudi za zabavo z nastopom stand-up komikov in glasbeno skupino.
Spodaj si lahko ogledate videe vožnje po spolzkem vozišču, simulacije vožnje z motorjem in prevračanja z avtomobilom. V galeriji pa še nekaj fotoutrinkov z dogajanja v središču Ljubljane.
Ana Medved
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje