V SMC-ju zdravstveno ministrico podpirajo pri njenem delu.
Neuspešen dogovor z drugimi sindikati javnega sektorja bi pomenil odprt proračun, ki ga je DZ že sprejel, zato Gantar ne vidi mogočih rešitev za krpanje te vrzeli. V tem trenutku si država ne more privoščiti, da bi v proračunu namenili 200 ali več milijonov evrov za plače. Če je sporazum s Fidesom glavna ovira za podpis dogovora s sindikati javnega sektorja, bo po njegovih besedah treba najti rešitev.
Z zdravniki se bo treba znova začeti pogajati in najti vzdržen dogovor s sindikati javnega sektorja. "Brez tega ni izhoda za to koalicijo," je dodal. Je pa za to po njegovih besedah odgovoren premier Miro Cerar, ki je ministrico zaščitil. "Da je ministrica Milojka Kolar Celarc govorila o prilogi k sporazumu, so potrdili tudi drugi partnerji. Ali laže ona ali mi vsi," je pripomnil Gantar.
Verjame sicer, da nobeni izmed koalicijskih strank v tem trenutku ne bi odgovarjal razpad koalicije oz. predčasne volitve. A je po njegovih besedah dejstvo, da je treba ravnati odgovorno.
"V zadnjem tednu smo ravno s temi dogovarjanji in takšnim načinom dela prišli do točke, na kateri kot celota ne delujemo v interesu vseh," je opozoril. Po njegovih ocenah bi se morali v koaliciji zamisliti in malo drugače začeti delati ter predvsem na modrejši način prebroditi to krizo.
Trdna podpora v SMC-ju
Vodja poslanske skupine SMC-ja Simona Kustec Lipicer pa je na novinarski konferenci pojasnila, da v njihovi poslanski skupini enotno podpirajo ministrico Milojko Kolar Celarc pri dejavnostih, ki se nanašajo na posodobitev zdravstvenega sistema, kamor sodi zlasti skrajševanje čakalnih dob. Od nje pa pričakujejo, da bo do 12. decembra v DZ vložila sveženj reformnih sprememb, je pojasnila.
Poslanska skupina hkrati pričakuje nadaljevanje dialoga tudi z drugimi sindikati javnega sektorja, ki da naj se konča s sporazumom, ki bo omogočal nemoteno socialno in javnofinančno delovanje države.
Kustec Lipicerjeva sicer ni nič rekla o tem, ali bodo ministri SMC-ja podprli sporazum s Fidesom, saj da je to stvar vlade. Ostra pa je bila do Gantarjevih izjav. Tako Gantar kot poslanci SMC-ja so del zakonodajne veje oblasti, je opomnila. "Bilo bi protizakonito in protiustavno, če bi lahko imeli mandat za komentiranje ter dajanje navodil vladi za odločanje," je prepričana. A na vprašanje, kako iz te zagate, ni odgovorila konkretno.
Poudarila je še, da v parafiranem sporazumu s Fidesom ministrica za zdravje ni presegla pooblastil vlade in da ni posegla v enoten plačni sistem javnega sektorja, s čimer pa se ne strinjajo v SD-ju in DeSUS-u, v zadnjem pa so ministrici tudi odrekli podporo.
Prvič sistematično nad čakalne vrste, pravi Kustec Lipicerjeva
Kustec Lipicerjeva medtem v sporazumu vidi pilotni projekt za skrajševanje čakalnih dob v zdravstvu. Po njenih besedah bo prvič v zgodovini natančno določeno, koliko dela in kako kakovostno delo morajo opraviti zdravniki, da zaslužijo svojo osnovno plačo. Prav tako bo določeno, koliko in na kakšen način bodo dobili dodatno finančno nagrado tisti zdravniki, ki bodo delali nad normativi. Ta projekt je treba po njenih besedah še natančno opredeliti.
Vodja poslanske skupine sicer ni konkretno odgovorila na vprašaje finančne cene sporazuma, a je zagotovila, da ne odstopa od javnofinančnih osnov, ki so jih sprejeli v sklopu obravnave proračuna za prihodnji dve leti
Sporazum, ki razdvaja koalicijo
V četrtek se izteka tudi rok, do katerega bi morala vlada glede na zavezo v sporazumu reprezentativnim sindikatom javnega sektorja predložiti predlog sprememb zakona o sistemu plač v javnem sektorju, s katerim bi odpravila omejitev 57. plačnega razreda. Po usklajevanju bi ga glede na zavezo z izjavo o stopnji usklajenosti takoj posredovala v nadaljnji postopek DZ-ju.
Zaradi te določbe so zastala tudi pogajanja vlade z drugimi sindikati javnega sektorja. Stavkovnega sporazuma ne podpirajo tudi v DeSUS-u in SD-ju, kjer pričakujejo, da bo ministrica za zdravje na vladi pojasnila, kako je sporazum v skladu s koalicijsko pogodbo.
Premier Cerar je v ponedeljek sporočil, da ministrico podpira in ji tudi verjame, da sporazum s Fidesom nima prilog, kar sicer trdijo v DeSUS-u in SD-ju ter da ministrica ni prekoračila svojih pooblastil.
Predsednik DeSUS-a Karl Erjavec meni, da ministrica glede prilog laže, zato pričakuje, da bodo v četrtek tudi to razčistili, saj si koalicijsko sodelovanje v duhu takšnega nezaupanja težko predstavlja.
Fides se bo sešel v petek
V petek bo predvidoma zasedal glavni odbor Fidesa, kjer pričakujejo in upajo, da se bo "obdobje medkoalicijskih obračunavanj in kazanja mišic z namenom nabiranja cenenih političnih točk čim prej zaključilo".
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje