Težava slabo plačanih poklicnih gasilcev ni nova. Neuspešno so se pogajali že s prejšnjo vlado, pri pogajanjih z aktualno vladno strukturo, ki vztraja pri odpravi plačnih nesorazmerij v okviru plačne reforme, pa jim je zmanjkalo potrpljenja, ko so se seznanili s predlogom nove plačne lestvice. Do izmenjave stališč je prišlo na parlamentarnem odboru za obrambo.
"Mi bi predvsem želeli, da se sliši naše argumente za umestitve poklicnih gasilcev v višje plačne razrede. Še enkrat poudarjamo, da so ti argumenti izključno primerljiva delovna mesta. Ta primerljiva delovna mesta so v tem trenutku v zdravstvu. Gre za delovna mesta, ki so se umestila na višje plačne razrede novembra 2021. Naša pričakovanja so, da gredo dvigi v to smer," je povedal generalni sekretar sindikata poklicnih gasilcev David Švarc.
"V kontekstu pogajanj o odpravi nesorazmerij bo seveda upoštevano tudi to, kar ste poudarili. Primerjava z reševalci v zdravstvu. Absolutno," mu je v odgovoru zagotovil Branko Vidič z ministrstva za javno upravo.
Andrej Jarc iz Združenja slovenskih poklicnih gasilcev pa je ob tem poudaril še eno težavo, ob katero trči ustanovitelj – to pa so občine – ob vsakokratnem dvigu plač. "Ponovno opozarjamo, da občinam, ki so ustanoviteljice in financer, ne samo plač, ampak tudi zelo drage opreme, to predstavlja kar velike težave."
Razprava je sicer večinoma potekala v luči političnega dvoboja med opozicijskimi in koalicijskimi poslanci, vsi pa so se strinjali, da je treba plačna nesorazmerja odpraviti in plačano reformo izvesti.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje