Premier Golob je na KPK prišel v družbi odvetnika Stojana Zdolška. Foto: BoBo
Premier Golob je na KPK prišel v družbi odvetnika Stojana Zdolška. Foto: BoBo

"Komisiji sem podal vsa pojasnila in vse očitke v celoti zanikal ter ovrgel. Zdaj so na vrsti dokazi in priče. Prepričan sem, da se bo podobno kot v primeru ruskih vohunov tudi tokrat izkazalo, da so izjave, na katerih temeljijo obtožbe, v resnici izmišljene in neresnične, ampak ne gre za mojo besedo, gre za to, da bodo to potrdili priče in dokazi," je po razgovoru na KPK-ju dejal premier Robert Golob in dodal, da v tem trenutku nima k temu česa dodati. Ko bodo vsa zaslišanja končana, bo več lahko povedal njegov pooblaščenec. O tem, da bi KPK prepoznal njegovo krivdo, pa sploh ne razmišlja, je odgovoril novinarjem.

"Današnji postopek je resnično farsa, danes se moram zagovarjati pred Komisijo za preprečevanje korupcije izključno zaradi tega, ker sem se zavzemal za depolitizacijo policije, kar smo napovedali tudi že v predvolilnem programu. In ker smo hoteli, da se ukrepi prejšnje vlade, ki si je hotela podrediti policijo, v celoti razveljavijo. V tem istem času se na drugem koncu države, v Celju, izvaja najbolj brutalen napad na sodstvo v zgodovini Republike Slovenije in ta kontrast je tisti, ki jasno pove, kaj bi moralo pretehtati," pa je Golob dejal v izjavi novinarjem ob prihodu na KPK. Dodal je še, da se v celoti zavzema za pravno državo: "In verjamem, da bo ta na koncu tudi pokazala svoj pravi obraz."

Nekdanja notranja ministrica Tatjana Bobnar in nekdanji generalni direktor policije Boštjan Lindav ob prihodu na KPK nista dajala izjav. Foto: BoBo
Nekdanja notranja ministrica Tatjana Bobnar in nekdanji generalni direktor policije Boštjan Lindav ob prihodu na KPK nista dajala izjav. Foto: BoBo

Golob se je na KPK-ju zglasil v sklopu preiskave o domnevnih političnih pritiskih na delo policije. Lani novembra ga je zaradi tega tako KPK-ju kot tožilstvu prijavila nekdanja notranja ministrica Tatjana Bobnar, ki je pred dvema letoma po sporu s premierjem odstopila s položaja. Golobu sicer očita, da se je vmešal v delo policije in druge pristojne državne organe.

Bobnar: Zdaj je na neodvisnem državnem organu, da presodi dejstva in dokaze

KPK je danes izvedel sicer več razgovorov. Bobnar je po razgovoru na KPK-ju pojasnila, da je bila na komisijo povabljena kot priča. Komisiji je dala ustrezna pojasnila, "zdaj pa je na neodvisnem državnem organu, da presodi dejstva in dokaze ter sprejme odločitev", je dejala in dodala, da vztraja pri svojih besedah.

"Vztrajam pri svojih besedah in pri tem, kako sem utemeljevala sum nepravilnosti in neustreznega ravnanja," je dejala. Več podrobnosti z odvetnikom Luko Švabom po razgovoru nista razkrila. "Zdi se nam neprimerno, da bi danes kakor koli vsebinsko razpravljali o zadevah in dogodkih, ki jih obravnavajo državni organi v tajnih postopkih in v zvezi s katerimi je tudi vložena kazenska ovadba," je dejal Švab. To bi po njegovih besedah lahko tudi negativno vplivalo na kazenski postopek, če bo sprožen.

Ob Golobu in Bobnar je bil na razgovor na KPK vabljen tudi nekdanji v. d. generalnega direktorja policije Boštjan Lindav. Razgovor je po njegovih besedah potekal korektno, neodvisni organi pa morajo zdaj opraviti svoje delo. "Zato jim dajmo potreben čas in mir in verjamem, da bodo svojo nalogo opravili korektno, pošteno in zakonito," je dejal. Oceno premierja Goloba, da gre za farso, pa je Lindav komentiral z besedami: "To je njegovo mnenje."

Razgovorov sta se udeležila tudi nekdanji državni sekretar na ministrstvu za notranje zadeve Branko Lobnikar in državna sekretarka Tina Heferle. KPK je najprej opravil razgovor z Golobom, sledili so pogovori s pričami, pri čemer sta bila "obravnavana oseba" oziroma njen pooblaščenec lahko prisotna na pogovoru s pričami, so pojasnili na KPK-ju.

Tudi odvetnik Zdolšek meni, da gre za farso

Da gre za politično farso, je po koncu vseh razgovorov dejal Golobov odvetnik Stojan Zdolšek. "Da preganjamo človeka, ki se je dejansko zavzemal za depolitizacijo policije, za katero vsi vemo, kakšna je bila in kaj je počela v času režima Janeza Janše, na drugi strani pa vidimo, kako ta Janez Janša pred celjskim sodiščem organizira proteste in izvaja dejansko popolnoma nesprejemljive pritiske na sodstvo," je dejal. To bi namreč po njegovem mnenju moral biti problem, ne pa "kaj je predsednik vlade povedal Tatjani Bobnar".

Zdolšek je zadovoljen s tem, kako je potekal postopek, številne priče pa so pritrdile izpovedbi premierja, je dejal. Dodal je, da Lindav ni želel odgovarjati na njegova vprašanja.

Zdolšek KPK-ju ni predložil novih dokazov, le "eno listino, ki se tiče postopkov". Eno od predvidenih prič je danes umaknil, "ker ni več potrebna glede na pričanje drugih prič", predlagal pa je še eno dodatno pričo. Pričakuje, da bo KPK s to še opravil razgovor, nato pa podal ugotovite, kjer bodo imeli možnost še dodatnih pripomb. Glede postopka je optimističen.

Meni, da so bile njegovi stranki v današnjem postopku kršene pravice, ki jih bo uveljavljal v nadaljnjih postopkih. Na vprašanje, katere pravice so bile kršene, pa je odgovoril: "To pustite moji domišljiji."

KPK bo preučil pridobljene informacije

KPK je po razgovorih s premierjem Robertom Golobom in pričami sporočil, da bo proučil pridobljene informacije. "Na komisiji bomo postopek nadaljevali v skladu z običajno prakso in ga zaključili v najkrajšem mogočem času," so sporočili.

To pomeni, da bodo proučili na zaslišanjih pridobljene informacije in se na podlagi tega odločili, ali potrebujejo morda še dodatne informacije, denimo dodatne razgovore, dokumente, ali pa je vsebina ustrezna za sprejetje odločitve.

"Kdaj to bo, ne moremo napovedati. Več informacij o konkretni zadevi zaradi interesa postopka ne moremo posredovati," so še dodali.

Tatjana Bobnar po razgovoru na KPK-ju. Foto: BoBo
Tatjana Bobnar po razgovoru na KPK-ju. Foto: BoBo

Preiskava je bila doslej večkrat prekinjena

Senat KPK-ja je zoper premierja že novembra lani uvedel preiskavo zaradi sumov kršitve integritete, a je bila nato preiskava večkrat prekinjena. Iz zadeve se je zaradi poznanstva s Tatjano Bobnar izločil predsednik KPK-ja Robert Šumi. Golobov odvetnik Stojan Zdolšek pa je zahteval izločitev nekdanjega namestnika predsednika KPK-ja Simona Savskega in zavrnitev zahteve za izločitev izpodbijal na sodišču. Z nastopom mandata nove namestnice predsednika KPK-ja Tine Divjak pa je postal razlog, zaradi katerega komisija ni mogla nadaljevati postopka preiskave, brezpredmeten.

Šele poleti je senat KPK-ja sprejel sklep o nadaljevanju preiskave, konec avgusta pa je sprejel tudi sklep, da se Golobu omogoči vpogled v spis, torej v dokumentacijo, ki jo KPK vodi v tej zadevi. Na KPK-ju so Goloba nato želeli zaslišati že oktobra, a se je takrat nekaj prič opravičilo, njegov odvetnik Zdolšek pa je na komisijo podal tudi nove dokaze, ki so jih morali na KPK-ju proučiti.

Zaradi domnevnih pritiskov je Goloba oktobra letos kazensko ovadila policija, in sicer zaradi kaznivega dejanja dajanja daril za nezakonito posredovanje. S primerom se ukvarja specializirano državno tožilstvo. Premier je sicer očitke večkrat javno zavrnil in jih označil za politični boj nekdanje ministrice Bobnar.

Opozicija razgovor označila kot zaslišanje in kot farso

Razgovor premierja na KPK-ju pričakovano odmeva tudi na političnem prizorišču, kritični so predvsem v opozicijskih SDS-u in NSi-ju. Poslanec SDS-a Andrej Hoivik je tako že v torek dejal, da pričakujejo javno objavo komisije, o čem se bodo pogovarjali in kaj bo predsednik vlade "na tem zaslišanju, ne razgovoru", povedal. V NSi-ju medtem v razgovoru vidijo farso, saj da se je premier dolgo skrival. "Uporabil je čisto vse vzvode demokratičnih institucij za to, da je zavlačeval zaslišanja in pogovore pred KPK-jem. Pravzaprav ne pričakujemo čisto nič od tega pogovora," pa je dejal vodja poslancev NSi-ja Janez Cigler Kralj.

Golob na pogovoru na KPK-ju
Ulčar Cvelbar o pričanju Goloba in Bobnar