"Sloveniji je uspel zgodovinski met, zaupana nam je velika odgovornost. Slovenija je, s tem ko je dobila resor za širitev, dobila ključ do stabilnosti in miru. Ne le na Zahodnem Balkanu, ampak tudi v Vzhodni Evropi. V tem resorju je tudi obnova Ukrajine. Ponosen sem na Slovenijo, rad bi se zahvalil tudi vsem prejšnjim vladam, predvsem pa državljankam in državljanom," je v izjavi za javnost komisarski resor, ki ga je dobila Slovenija, komentiral premier Robert Golob. "Dodana vrednost, ki jo mi prinašamo v ta resor, je naša zgodba o uspehu zadnjih 20 let," je sklenil.
"Slovenija sprejema odgovorno nalogo. Zaupan ji je ključ do zagotavljanja stabilnosti in miru v naši neposredni soseščini in širše ter kako prispevati k temu, da se bo s pomočjo evropske ideje stabiliziral tako Zahodni Balkan kot vzhodno sosedstvo," pa je v objavi na vladnem profilu X sporočil Golob.
Premier Golob je v javnem pismu zapisal, da sta s predsednico EK-ja večkrat govorila o tem, da je resor za širitev v prihajajočem mandatu komisije eden najpomembnejših resorjev. "Ta je bil danes zaupan Marti Kos, ki jo je vlada nominirala za kandidatko za evropsko komisarko. Proces širitve je bil zablokiran 12 let, od vstopa Hrvaške v Evropsko unijo. V zadnjem obdobju je področje širitve Unije dobilo svojo geopolitično dimenzijo, zato bodo v tem mandatu postavljeni temelji za nadaljnjo širitev ali pa je sploh ne bo," je zapisal premier.
Resor, ki ga je dobila Slovenija, je dokaz, da Slovenija v mednarodni politiki uživa ugled in zaupanje, je še zapisal premier in dodal, da so naše osnovne zaveze v mednarodni politiki vedno bile in bodo "stabilnost in mir". To Slovenija po njegovih besedah zagovarja v Evropskem svetu, pa tudi v Varnostnem svetu Združenih narodov (ZN).
Fajon: Odlične novice iz Bruslja
Tudi zunanja ministrica Tanja Fajon je pozdravila dodelitev resorja Sloveniji. "Odlične novice iz Bruslja! Slovenija bo v novi sestavi Evropske komisije vodila pomemben resor širitve, vzhodne soseščine in povojne obnove Ukrajine," je zapisala na omrežju X. Čestitala je Marti Kos in dodala, da se veseli sodelovanja pri nadaljnji podpori državam Zahodnega Balkana in vzhodne soseščine na njihovi evropski poti.
Po njenih besedah gre za veliko veliko priznanje za Slovenijo, ki se lahko v prihodnjih letih delovanja komisije pri vodenju tega resorja, ki vključuje tudi Ukrajino, zelo izkaže. "To dokazuje, da je Slovenija res zelo močna podpornica in uveljavljena kot dobra poznavalka držav Zahodnega Balkana ter tudi podpornica širitve," je v odzivu na dodelitev resorja Fajon dejala v videoizjavi, ki so jo posredovali z ministrstva za zunanje in evropske zadeve.
Kot je spomnila, tudi njeno ministrstvo na vseh sestankih in formatih vztrajno opozarja na nujnost širitve na Zahodni Balkan, opozarjajo pa tudi na pomen miru in varnosti v naši regiji.
Tomc: Postopek imenovanja komisarja je bil ponižujoč
Evropski poslanci iz Slovenije so večinoma zadovoljni, ker je predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen slovenski komisarski kandidatki Marti Kos dodelila resor širitve.
Romana Tomc (EPP/SDS) je menila, da je Sloveniji pripadel zanimiv resor, ki lahko veliko obeta, in dodala, da ne ve, kakšna so stališča Marte Kos do področja, ki ji je bilo dodeljeno. "Tako da bomo videli, kaj bo prineslo zaslišanje, če bo do njega prišlo," je dejala.
Tomc je bila kritična do postopka imenovanja slovenskega komisarskega kandidata, ki je bil po njenih besedah ponižujoč za Slovenijo. "Popolna zmaga Ursule von der Leyen nasproti premierju Slovenije, ki ni ohranil slovenske suverenosti v smislu tega, kar nam omogočajo tudi pogodbe, da Slovenija samostojno predlaga svojega kandidata."
Grims: Golob in njegova vlada sta iz Slovenije hlapčevsko naredila bruseljski predpražnik
"Zagotovo bi si želel, da bi Sloveniji pripadel kateri od močnejših resorjev, ki razpolagajo z velikimi sredstvi," je poudaril Branko Grims (EPP/SDS). Kos po njegovih besedah ni ustrezna kandidatka, postopek njenega imenovanja pa je v sramoto Golobu in njegovi vladi, "ki sta iz Slovenije hlapčevsko naredila bruseljski predpražnik".
"Zdi se, da je to resor, ki ga je vlada tudi želela, o katerem je veliko govorila in na neki način je bilo jasno, da je predsednik vlade vrgel Tomaža Vesela čez ramo v zameno za to, da je Slovenija dobila ta resor," je dejal Matej Tonin (EPP/NSi).
Po njegovih besedah so zdaj vsi parametri jasni in vse je odvisno od tega, ali se bo Marta Kos prebila čez zaslišanja v Evropskem parlamentu. Tonina je sicer presenetila "konspirativnost" v procesu imenovanja slovenske kandidatke.
Šarec: Slovenija je močna zagovornica širitve
Marjan Šarec (Renew/Svoboda) je ocenil, da je Slovenija dobila zelo dober resor, saj je ves čas močna zagovornica nadaljnje širitve in je na vseh evropskih zasedanjih to vedno poudarjala. "Na podlagi lastnih izkušenj dela z Marto Kos lahko rečem, da bo to pravi resor zanjo," je dodal.
Irena Joveva (Renew/Svoboda) meni, da je Kos dobila enega najboljših, najbolj ključnih in tudi najbolj zaželenih resorjev v tokratni sestavi Evropske komisije. Po njeni oceni gre za resnično velik uspeh Slovenije, saj je področje širitve v zadnjem času dodatno pridobilo pomen in je v času geopolitičnih trenj ter blokovskih delitev ena glavnih prioritet Unije, vključno s povojno obnovo Ukrajine.
"Slovenija je dobila enega pomembnejših resorjev v novi sestavi Evropske komisije," ocenjuje tudi Matjaž Nemec (S & D/SD). Prepričan je, da je to tudi rezultat dejavnega dela slovenske politike pri reševanju izzivov približevanja držav Zahodnega Balkana EU-ju. Verjame, da bodo ti izzivi pod vodenjem slovenske komisarke dobili še večji zagon.
Prebilič: Gre za strateško pomemben resor
"Gre za strateško pomemben resor, kjer igra Slovenija, predvsem zaradi vloge na Zahodnem Balkanu, pomembno povezovalno vlogo," je poudaril Vladimir Prebilič (Zeleni/Vesna). Ko pa govorimo o Ukrajini, bo ta resor zagotovo prevzel veliko odgovornost za obnovo, s katero bodo povezana tudi visoka denarna sredstva. "Želeli bi si, da bi Slovenija tukaj bolj poudarila svojo mirovniško vlogo in nujnost večje mirovniške vloge celotnega EU-ja," je še poudaril Prebilič.
Poslanca Milan Zver in Zala Tomašič (oba EPP/SDS) se še nista odzvala.
Zadovoljstvo v koaliciji
Z resorjem širitve EU-ja so zadovoljni tudi v koaliciji. Podpredsednik vlade Matej Arčon (Gibanje Svoboda) meni, da ne bo več zapletov pri imenovanju Marte Kos za komisarko, čeprav mora prestati še zaslišanje pred pristojnim odborom v Evropskem parlamentu. Presodil je, da je zaupanje med predsednico Evropske komisije Ursulo von der Leyen in premierjem Golobom veliko in "tudi verjetno garancija, da bo kandidatka prestala vsa zaslišanja".
"Resor širitve je zagotovo strateški, tako da lahko rečem, da smo zadovoljni, je pa res, da je tudi še veliko drugih priložnosti znotraj Evropske komisije," pa je menil vodja poslanske skupine Levice Matej Tašner Vatovec.
Meira Hot (SD) pa je poudarila, da je širitev EU-ja "izjemno dober resor", in dodala, da SD sicer še vedno obžaluje odstop Tomaža Vesela od kandidature za evropskega komisarja, morebitni pritiski iz Bruslja za zamenjavo pa so po njenem mnenju neprimerni.
Resor, pristojen za širitev EU-ja
Marta Kos bo v novi sestavi Evropske komisije pristojna za širitev, je dopoldne v Strasbourgu sporočila predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen. Po njenih besedah bo pristojna za širitev Evropske unije, pa tudi za vzhodno soseščino. Skrbela bo za nadaljnjo podporo Ukrajini, tudi pri njeni povojni obnovi, države kandidatke za članstvo pa bo podpirala pri pripravah na njihovo pridružitev EU-ju.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje