Zatrdil je, da se vse poslanske stranke strinjajo z izhodiščnimi stališči Hrvaške glede štirih odprtih vprašanj. Ob tem je poudaril, da Hrvaška ne predlaga posredovanja Meddržavnega sodišča v Haagu, ampak se po njenem mnenju to pojavlja kot logičen kompromis, potem ko sta tako Ljubljana kot Zagreb zavrnila predlog nasprotne strani.
Predmet pogovorov je bilo zlasti vprašanje, ali je Meddržavno sodišče v Haagu primerno za razsojanje o meji. Slovenija je namreč predlagala, da bi arbitražo o meji s Hrvaško prevzel francoski diplomat Robert Badinter s sodišča Organizacije za varnosti in sodelovanje v Evropi (Ovse). Hrvaški predlog pa je bil, da bi o vprašanju meje razpravljali na Mednarodnem sodišču za pomorsko pravo v Hamburgu.
Sodeloval tudi strokovnjak za mednarodno pravo Rudolf
Na novinarski konferenci je sodeloval tudi hrvaški akademik in strokovnjak za mednarodno pravo Davorin Rudolf, ki je pojasnil pravni postopek za začetek arbitražnega postopka. Če se vladi obeh držav dogovorita za reševanje vprašanja meje prek mednarodne institucije, pristojne za urejanje meddržavnega spora, bosta najprej morali skleniti pogodbo, na podlagi katere bo izbrano sodišče postalo pristojno za reševanje spora.
Če se bosta sosedi odločili za Meddržavno sodišče v Haagu (ICJ), bo odločba že obvezujoča. "Če bi bila predmet arbitraže v Haagu le morska meja, bi postopek končali v letu dni, če bo uvrščena tudi kopenska, pa v letu in pol," še meni Rudolf in dodaja, da v primeru odločitve za ICJ državama postopka ne bo treba plačati.
Sanader molči o podrobnostih
Sanader sicer meni, da zatrdil, da predmet arbitraže ne more biti celotna kopenska in morska meja, temveč le tisti odseki, ki niso urejeni. Dodal je, da o podrobnostih odgovorov ne bo govoril, dokler jih ne predstavi slovenskemu premierju Janezu Janši, s katerim se bosta srečala v nedeljo na Bledu.
Na pogovorih vsi prvaki strank
Gre za prvo srečanje te vrste po večmesečnih posvetih Hrvaške s Slovenijo. Srečanje je bilo sklicano zaradi očitkov opozicije, da se vlada o omenjenih vprašanjih pogaja za zaprtimi vrati. Udeležili so se ga voditelji vseh parlamentarnih strank, med njimi opozicijske Socialdemokratske stranke (SDP) - Zoran Milanović, pa tudi Hrvaške stranke prava (HSP) - Anto Đapić in Hrvaške ljudske stranke (HNS) - Vesna Pašić.
Đapić je ob tej priložnosti dejal, da se mu zdi najlažje rešljivo vprašanje jedrske elektrarne Krško. Ivan Jakovčić (predsednik Istrske demokratske skupščine) pa je ocenil, da so slovenski predlogi dobri in sestanek označil za zgodovinski korak naprej. Milanović za izjave ni bil dosegljiv. Sicer pa so se tudi voditelji hrvaških strank dogovorili, da podrobnejših informacij o sestanku ne bodo dajali.
Milanović: Pogovori potekajo v pravi smeri
Predsednik SDP-ja je sicer pred kratkim v oddaji hrvaške televizije Magazin dejal, da pogovori med državama potekajo v pravi smeri, vendar pa naj bi "zaenkrat le odprli vrata za začetek resničnega dogovarjanja o pomembnih vprašanjih" in da bo za dogovor najbrž potrebno še nekaj časa.
Janša brez komentarja
Slovenski premier Janez Janša zagrebških dogodkov ni komentiral, nanje pa so se odzvali nekateri drugi slovenski politiki. Zunanji minister Dimitrij Rupel je na primer za TV Slovenija dejal, da je pred nedeljskim sestankom Janša-Sanader optimističen, da pa sta za dogovor vedno pomembni obe strani. Prvak SD-ja Borut Pahor vladama obeh držav privošči, da bi težave z mejo uredili še v zdajšnjih mandatih obeh premierjev, čeprav je po njegovem mnenju za to malo možnosti.
Odločno proti vsakemu dogovoru s Hrvaško pa je predsednik SNS-a Zmago Jelinčič, saj je prepričan, da se naša država s sosedo ne bi smela dogovarjati pred volitvami. Poleg tega je Plemeniti prepričan, da "Slovenija nikoli in nikdar ne sme pristati na Sanaderjeve predloge". Hrvaški premier je po njegovem mnenju v politični osamitvi, ker naj bi jeseni izgubil volitve. Podobna usoda pa naj bi, tako meni Jelinčič, pozneje čakala tudi Janšo.
Zavod 25. junija: Slovenci pred zgodovinsko odločitvijo
Sicer pa so se na premike v slovensko-hrvaških odnosih odzvali tudi v Zavodu 25. junija. Pred nedeljskim srečanjem premierjev obeh vlad so sporočili, da smo Slovenci pred
pomembno zgodovinsko odločitvijo, od katere bo odvisno, ali bo Slovenija ostala pomorska država.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje