V Inštitutu 8. marec so v izjavi za javnost pojasnili, da želijo odpraviti ukrepe oblasti, ki so bili po njihovem mnenju v glavnem sprejeti po hitrih postopkih in brez upoštevanja mnenja strokovnjakov, povečevali pa so neenakost in vpliv politike ter uničevali temelje pravne države. "Ljudi smo pozvali, da nam pošljejo svoje predloge, in jih združili z našimi ter pripravili svoj predlog zakona, s katerim želimo odpraviti nekatere najhujše zakonske spremembe, ki so bile sprejete v mandatu te vlade," je izpostavila direktorica inštituta Nika Kovač.
Odpraviti želijo spremembe, ki so bile narejene na različnih področjih, pri čemer so navedli področje sestave svetov izobraževalnih zavodov, kadrovanje v policiji, izključevanje nevladnih organizacij, ki se ukvarjajo z okoljem, iz postopkov obravnave okoljske problematike, zagotovitev pravne podlage za Uber, povečan vpliv odločanja ministra za kulturo na področju kulturnih programskih in projektnih razpisov ter posege v neodvisnost državnih tožilcev in tožilk. Kot so dodali, pa veliko ukrepov, sprejetih v zadnjih dveh letih, v ta zakon ni vključenih, saj zahtevajo celostno ureditev določenega področja.
V Inštitutu 8. marec so še pojasnili, da so za zbiranje podpisov v podporo predlogu zakona vzpostavili močno terensko mrežo prostovoljcev po vsej Sloveniji. Da bo predlog zakona obravnavan v DZ-ju, morajo namreč zbrati najmanj 5000 overjenih podpisov, a verjamejo, da jih bodo zbrali veliko več. Poudarili so še, da predlog zakona družbi služi kot kompas, koga podpreti na aprilskih volitvah. Če na inštitutu zberejo dovolj podpisov, bodo o tem, ali bo zakon sprejet ali ne, odločali poslanci in poslanke novega sklica DZ-ja. Od političnih strank so sicer člani inštituta že zahtevali, da se do posameznih predlogov opredelijo.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje