16. tabor Slovencev po svetu je priredilo izseljensko društvo Slovenija, udeležil pa se ga je tudi pristojni minister Boštjan Žekš.
Po ocenah organizatorjev se srečanja udeležuje okoli 300 ljudi, kot pa je povedal Žekš, je namen dogodka, da Slovenci iz tujine z lastnimi očmi vidijo, kaj se dogaja v domovini. Po njegovih besedah namreč številni Slovenci po svetu, predvsem politični izseljenci, menijo, da pri nas vlada nenavaden režim, ki se ga je treba bati.
Koliko Slovencev je pravzaprav razkropljenih po svetu? Kot je povedal Žekš, jih ni mogoče šteti, saj gre ob drugi in tretji generaciji izseljencev predvsem za to, kdo se počuti Slovenec in kdo ne. Po nekaterih ocenah je po svetu okoli 500.000 pripadnikov našega naroda.
Žekš: Težava s "takimi in drugačnimi Slovenci"
Medtem pa v Novi Gorici poteka podobna prireditev, Srečanje v moji deželi, ki ga organizira Slovenska izseljenska matica. Kot je dejal Žekš, osebno in kot minister za Slovence v zamejstvu in po svetu ni zadovoljen s tem, da sta hkrati dve srečanji, saj po njegovem mnenju "do tega prihaja, ker imamo pri nas take in drugačne Slovence". Kot meni, bi bilo dogodka bolje združiti.
Kot je dejal, so največje skupine Slovencev zunaj domovine v Nemčiji, ZDA, Kanadi, Argentini in Avstraliji. Izseljenci so odhajali v več valovih, najprej iz ekonomskih razlogov, nato pa je sledil val političnih in povojnih izseljencev. Med njimi seveda obstajajo razlike, tudi politične, a Žekš upa, da se bodo počasi ublažile.
V sklopu tabora so organizatorji priredili tudi okroglo mizo na temo Kako se povezujemo in kako bi se želeli povezovati z našimi rojaki po svetu. Žekš je poudaril, da gre za temo, ki je vselej aktualna.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje