Janez Janša je opozoril na miselnost, da mora država poskrbeti za blaginjo posameznikov. Foto: RTV SLO
Janez Janša je opozoril na miselnost, da mora država poskrbeti za blaginjo posameznikov. Foto: RTV SLO

Janša je na konferenci, ki je potekala na ljubljanski Ekonomski fakulteti, slovenski javni sektor primerjal s premalo obdelanim poljem, na katerem je še vedno premajhen hektarski donos.

Po Janševih besedah je javna uprava na začetku 90. let, ko je bilo praktično vse javni sektor, delovala relativno dobro. Tako je bil čas od sprejetja odločitve do njene izvedbe pred 15 leti krajši kot danes. "V nekaterih segmentih se je kakovost res povečala, vendar pa po šestih mesecih nove vlade lahko ocenim, da praviloma učinkovitost ni boljša," je dejal predsednik vlade.

Janša je omenil, da je Slovenija v primerjavi z ostalimi postkomunističnimi državami, ki so poleg Slovenije vstopile v EU, reforme javnega sektorja izpeljala počasneje. "Države so izpeljale korenitejše reforme javnega sektorja, čeprav nekatere res napačne," je dejal Janša ter pojasnil, da gre počasnost Slovenije iskati v več razlogih. Deloma tudi zato, ker je javni sektor na prehodu v tržno gospodarstvo v Sloveniji deloval bolje kot v ostalih postkomunističnih državah.

Država ne zagotavlja blaginje
Kot ključno težavo javnega sektorja je Janša izpostavil miselnost, da mora država s socialno politiko poskrbeti za blaginjo posameznika. Blaginjo lahko omogoči le gospodarski razvoj države, je zatrdil predsednik vlade.

Po Janševem prepričanju je bilo v preteklosti veliko zamujenih možnosti, ko v izgradnjo avtocestnega omrežja nismo pritegnili več zasebnega kapitala, zaradi česar ni ostalo denarja za druge pomembne infrastrukturne projekte.

"Zato je nujno treba urediti sistem javnega in zasebnega partnerstva. Smo ena redkih držav, ki tega nima urejenega," je dodal Janša.

Je država dober gospodar?
Na okrogli mizi o javnem sektorju po vstopu v EU je bilo sicer govora zlasti o
vprašanju, ali je država dober gospodar. Direktor vladnega urada za makroekonomske analize in razvoj Janez Šušteršič je meni, da resne analize kažejo, da država ni dovolj učinkovit lastnik. Šušteršič je poudaril, da mora država skrbeti za javni interes in pojasnil, da mora pri tem izpolnjevati tri pomembne naloge, in sicer zagotavljati zanesljivost in varnost oskrbe, dostopnost za uporabnika ter konkurenčnost.