Nekdanji predsednik vlade in predsednik največje opozicijske stranke SDS Janez Janša je v pogovoru za STA med drugim ocenjeval delo sedanje vlade, pa tudi nekatere najbolj aktualne težave, s katerimi se trenutno spopada Slovenija.
Tako je Janša razložil, da o obstoju vlade ne odloča njena trdnost, ampak "trdnost zaledja, tistih, ki so jo postavili. Vlada, podobno kot v času vlade Toneta Ropa ali Boruta Pahorja, ni glavni odločevalec v izvršilni oblasti. To so zaledja, razni lobiji, strici iz ozadja ..."
"Morda se bo slišalo paradoksalno, a pot k rešitvi bi bila, da tisti, ki so leta 2011 prišli na Magistrat in nagovorili Jankovića, ustanovijo svojo stranko, se iz ozadja premaknejo v ospredje in prevzamejo odgovornost za svoje odločitve. Slovenski politični prostor bi se v dveh mandatih zelo razčistil," je o tem, kako bi se očistila politična ozadja, menil Janša.
Dodal je, da ko pride poleg normalnega nasprotovanja med koalicijo in opozicijo še do nenaravnih konfliktov znotraj koalicije, ko se vmešajo še ozadja, lobiji, interesne skupine, ki se spopadajo za dostop do javnih naročil, virov javnega denarja, nadzora nad institucijami, je glavna žrtev blaginja Slovenije.
Slovenija je zašla
Predsednik SDS-a je tudi menil, da ne bi, če bi Sloveniji še vedno vladala njegova vlada, bilo več finančnega krča, opozoril pa je tudi, da je potreben učinkovit sistemski boj proti korupciji.
"Trenutno imamo rekordno število ljudi, ki se ukvarjajo s tem, korupcije pa še nikoli ni bilo toliko. Poglejte samo milijardne kraje v bančnem sistemu, ki KPK-ja sploh ne zanimajo. Niti enega velikega konkretnega primera bančne korupcije še niso razkrili," je poudaril in dodal, da je v državi treba razgraditi monopole.
"Sprega med državnim lastništvom, politiko in lobiji je eden ključni razlogov, da smo zašli in da tranzicija pri nas ni uspela," je menil Janša.
Silna moč lobijev v bančnem sistemu
Nekdanji premier se je razgovoril tudi o novem guvernerju banke Slovenije Boštjanu Jazbecu, ki ga je podprla tudi poslanska skupina SDS-a. Povedal je, da je z njim prvič govoril pred njegovim imenovanjem glede usode Factor banke in Probanke in da je Jazbec tedaj menil, da bi banki že zdavnaj morali v stečaj.
"To je bilo takrat njegovo trdno stališče in eden izmed razlogov, da smo ga podprli. Vendar so ga nato v treh tednih po nastopu funkcije popolnoma predelali in omejili," se je spominjal Janša.
Jazbec naj bi se od tedaj popolnoma spremenil. "Ko sva se avgusta spet srečala, sem v tisti pisarni našel povsem drugo osebo, nesuvereno, dodobra prestrašeno, kar le kaže na silno moč lobijev, ki delujejo v tem sistemu in se borijo tako proti ugotavljanju odgovornosti kot za ohranitev podtalnega vpliva v bankah. Razlagal mi je, kdo vse ga je obiskal v treh tednih in kakšni so pritiski. Med enournim pogovorom so ga klicali iz kabineta predsednice vlade in ob tem mi je povedal, da vsak dan pritiskajo nanj, naj vendarle podpre zamenjavo Andreja Širclja iz DUTB-ja. Kot smo videli, so bili tudi pri tem uspešni," je trenutno stanje guvernerja BS-ja opisoval predsednik SDS-a-.
Sporazum z Mokric je veljaven
Eno izmed vprašanj se je nanašalo tudi na sporazum o prenesenih vlogah varčevalcev Ljubljanske banke, ki ga je Janša kot premier podpisal s hrvaškim premierjem Zoran Milanovićem, vendar ga v sosednji Hrvaški nimajo.
"Ta sporazum ne dopušča različnih interpretacij. Zelo jasno je navedeno, da postopki mirujejo do rešitve v okviru programa sukcesije. Hrvaška je v pogajanjih želela to omejiti na leto ali dve, a v to nismo privolili, zato so oni na koncu privolili na večnost oziroma do rešitve v okviru sukcesije. Tu ni možno uveljaviti dvojnih interpretacij," je povedal Janša
Po njegovem mnenju je dejstvo, da sporazum velja, in "Hrvaška lahko stokrat reče, da je po dveh letih ne veže več". "Sloveniji ni treba plačati niti evra, če se zgodi kakšna sodba hrvaškega sodišča v nasprotju s tem sporazumom. Neko razburjenje je torej odveč," je še menil.
Predsednik SDS-a je tudi povedal, da priznava, da je zaradi njegovega odhoda z odločevalskih funkcij njegovo zasebno življenje bistveno boljše, vendar je po drugi strani "človeku žal, ko vidi pravo pot, hkrati pa opazuje, da hodimo po napačni in ne more nič narediti".
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje