Premier Janez Janša je dejal, da se je v prvem valu epidemije pokazalo, da je bil odziv uspešnejši v državah, kjer imajo "bolj fleksibilen sistem", kjer lahko predsednik ali vlada sama ukrepa in sprejema odločitve "čez noč". "Vsi ostali, ki so bili prisiljeni, da gredo v parlament za cel kup ukrepov, pa so bili soočeni s tem, da njihov odziv občasno ni bil pravočasen," je dejal.
V pomoč bi bil tudi hitrejši digitalni razvoj, je spomnil Janša. "Pomagalo bi, če bi imeli v prvi fazi vse podatke na spletu, tako bi lahko bil naš odziv precej boljši. Tudi če bi lahko imeli vse podatke iz Evropske unije na enem mestu, bi lahko bil naš odziv hitrejši," je dejal. A je opozoril tudi na možnost kibernetskih napadov in povedal, da mora biti digitalni sistem dobro pripravljen.
"Ko govorimo o izzivih, je pomembno, kako si kot država pripravljen in kako prilagodljiv si," je povedal. Pojasnil je, da je Slovenijo tri leta pred pandemijo obiskala delegacija Svetovne zdravstvene organizacije in podala mnenje. "Mislili smo, da če bomo upoštevali in izpolnili vse njihove predloge, bomo na pandemijo dobro pripravljeni. A smo zamudili priložnost, nismo bili pripravljeni," je opozoril.
Janša: EU na začetku pandemije kot v srednjem veku
Janša je povedal, da na začetku pandemije tudi s strani Evropske unije ni bilo odziva. "EU je bil kot v srednjem veku. Zaprte meje, kolone tovornjakov, popoln kaos ...," je dejal. Ugotovili so, da morajo nadgraditi sistem koordinacije tudi na regijski ravni in širše, je povzel Janša.
"Ko je sledil skupni odziv EU-ja na epidemijo, pa je to bila zgodba o uspehu," je ocenil premier. "Zelo dobra je bila koordinacija glede finančne pomoči evropski znanosti, tako da smo lahko čim prej prišli do cepiv in zdaj tudi do zdravil, usklajen je bil tudi odziv glede okrevanja, tako da nekatere države že črpajo finančno pomoč," je dejal predsednik vlade.
Odgovor na podnebne spremembe premier vidi v inovacijah
Janša je poudaril, da je zaupanje v znanost nizko, kar je problem, še posebej, ko želijo podnebne spremembe nagovoriti. Te bi se po njegovem mnenju morale reševati na globalni ravni. "Odgovor so inovacije, kako zagotoviti čisto energijo" je še dejal Janša.
Konferenco je v okviru predsedovanja Slovenije Svetu EU-ja pripravilo ministrstvo za javno upravo. V debati sta sodelovala še generalni sekretar OECD-ja Mathias Cormann in generalni direktor EIPA-ja Marco Ongaro.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje