Po njegovem mnenju je sicer bolj kot članstvo SDS-a v EPP-ju pomembno, kakšno parlamentarno večino bo EPP-ju uspelo zbrati.

"Zaradi te situacije, ki je zdaj v Evropskem parlamentu, SDS ne bo zapuščal EPP-ja," je na vprašanje glede ugibanj o morebitnem izstopu SDS-a iz največje politične skupine v Evropskem parlamentu odvrnil Janša.

Po njegovih besedah si EPP prizadeva za vzpostavitev večine v Evropskem parlamentu, ki bo drugačna od večine v prejšnjem mandatu, ko so koalicijo poleg EPP-ja tvorili še socialisti (S & D) in liberalci (Renew).

"Ali bo to uspelo ali ne, bomo videli. Če ne bo uspelo, potem bo EPP na resni preizkušnji," je ocenil trikratni slovenski premier in dodal, da je članstvo SDS-a v EPP-ju na tej točki še najmanj pomembno.

Pred junijskimi evropskimi volitvami je Janša izrazil naklonjenost sredinski koaliciji v Evropskem parlamentu, v kateri bi bila poleg EPP-ja še po en partner iz levice in desnice. O tem, ali bo SDS po volitvah ostal del EPP-ja, neposredno ni govoril.

V njegovi stranki so po volitvah pozdravili evropski zasuk v desno, potem ko je dober volilni izid doseglo več desnih strank in zavezništev. Predtem so delegati SDS-a na predvolilnem kongresu EPP-ja v Romuniji odrekli podporo Ursuli von der Leyen za vodilno kandidatko stranke za položaj predsednice Evropske komisije.