Dnevnikova javnomnenjska raziskava Vox populi kaže, da so uzakonitvi pravice do pomoči pri prostovoljnem končanju življenja nekoliko bolj naklonjeni moški kot ženske, predvsem pripadniki mlajših populacij (do 30 let in do 45 let) ter višje in visoko izobraženi. Skladno s tako porazdelitvijo s tem projektom soglašajo tri četrtine volivcev Levice, dve tretjini volivcev Gibanja Svoboda, polovica volivcev SD-ja, četrtina volivcev SDS-a in komaj 15 odstotkov volivcev Nove Slovenije.
38,5 odstotka vprašanih meni, da bi morali o predlogu zakona o prostovoljnem končanju življenja odločati na referendumu. Da ta ni potreben, meni 55,2 odstotni delež vprašanih, od tega 74 odstotkov volivcev SD-ja, 64 odstotkov volivcev Gibanja Svoboda, 60 odstotkov volivcev Levice, a samo 32 odstotkov volivcev SDS-a. Večina volivcev te stranke, 58 odstotkov, meni, da je referendum potreben.
Na vprašanje, čigavo mnenje bi najbolj upoštevali, če bi se odločali o tem, da bi to pravico uporabili in prostovoljno končali svoje življenje, je 61,6 odstotka vprašanih odgovorilo, da bi se o tem odločili avtonomno. Zdravnikovo mnenje bi upoštevalo 26 odstotkov vprašanih, 5,6 odstotka pa bi upoštevalo mnenje svojcev. 6,3 odstotka se jih ni opredelilo.
Mlajši anketiranci so nadpovprečno pogosto navajali, da bi upoštevali mnenje zdravnika (39 odstotkov) ali svojcev (osem odstotkov), v starostni skupini nad 60 let pa jih je le 18 odstotkov navedlo, da bi upoštevali zdravnikovo mnenje, kar 77 odstotkov pa, da bi se odločili avtonomno.
Največja podpora splavu in jedrski energiji
Raziskava je tokrat vsebovala tudi vprašanja glede stališč do smrtne kazni, splava, gradnje jedrskih elektrarn, umetne oploditve samskih žensk in spremembe spola. Splav podpira 69,3 odstotka vprašanih, gradnjo jedrskih elektrarn 69,2 odstotka, umetno oploditev samskih žensk pa 61,8 odstotka vprašanih. Precej nižjo podporo imata smrtna kazen (28,4 odstotka) in sprememba spola (36,2 odstotka).
Ljudje, ki podpirajo uzakonitev pomoči pri prostovoljnem končanju življenja, prevladujoče ne podpirajo smrtne kazni (53 odstotkov), podpirajo pa pravico do splava (89 odstotkov), umetno oploditev samskih žensk (77 odstotkov), spremembo spola (52 odstotkov) in gradnjo jedrskih elektrarn (70 odstotkov). Med ljudmi, ki uzakonitve ne podpirajo, je 73 odstotkov nasprotnikov smrtne kazni, polovica jih nasprotuje pravicama do splava in do umetne oploditve samskih žensk, druga polovica pa obe omenjeni pravici zagovarja, poroča Dnevnik.
Javnomnenjski raziskavi je med 11. in 14. marcem za časopis Dnevnik opravila agencija Ninamedia na vzorcu 700 polnoletnih oseb.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje