Ustavni sodniki so včeraj sklenili, da bodo izvajanje delov zakona o sistemu plač v javnem sektorju obravnavali prednostno in o tem razpisalo javno obravnavo. Foto: RTV SLO
Ustavni sodniki so včeraj sklenili, da bodo izvajanje delov zakona o sistemu plač v javnem sektorju obravnavali prednostno in o tem razpisalo javno obravnavo. Foto: RTV SLO
Sodniško kladivce
Sodniki bodo po včerjašnji odločbi ustavnega sodišče delali, kot so do 1. marca. Foto: RTV SLO

Novoizvoljeni predsednik sodnega sveta Marjan Pogačnik je dejal, da se napoved zmanjševanja obsega sodniškega dela ne bo uresničila, sodni svet pa po njegovih besedah ni nikoli nasprotoval izvedbi plačne reforme.

Sodni svet je v četrtek na seji za novega predsednika imenoval Marjana Pogačnika, sicer okrožnega sodnika na ljubljanskem okrožnem sodišču.
Sodni svet podpira cilje plačne reforme, ki želi vzpostaviti enoten, pregleden in uravnovešen sistem med tremi vejami oblasti, vendar pa rešitve po Pogačnikovem mnenju z vidika razmerja oblasti niso primerne. Zdi se mu, da je bil sodni sistem podcenjen. Pogačnik je še dejal, da sodni svet kljub pozivom ne bo odstopil, niti tega ne bo zahteval od ministra za pravosodje Lovra Šturma.

Bele stavke ni več
Včerajšnje zadržanje ustavnega sodišča pomeni, da se plače sodnikom za zdaj ne bodo spremenile, po mnenju podpredsednika sodniškega društva in ljubljanskega okrožnega sodišča Aleša Zalarja pa je s tem bela stavka, za katero se je odločilo več kot 370 sodnikov, postala nepotrebna.

Kdaj bo ustavno sodišče sprejelo dokončno odločitev je nemogoče napovedati, bo pa zadevo obravnavalo prednostno in o njej razpisalo tudi javno obravnavo.

Odzivi poslanskih skupin
V SDS-u menijo, da je prav ironično, kako se reformi najbolj upirajo v sodstvu, ki lahko z njo največ pridobi, funkcionarji v parlamentu in izvršilni veji, ki bodo z reformo samo izgubili, pa niso imeli pripomb. Prav tako proteste sodišča obžalujejo v NSi-ju, medtem ko Desus pravi, da je zadržke do zakona izražal že ves čas.

Opozicija vlado opozarja, da se ji z zadržanjem zakona ponudila nova možnost za premislek. SD ji svetuje, da "ustavi konje" in poišče drugačne rešitve. Nasprotno pa so v SNS-u prepričani, da gre za diskriminatorno delo ustavnega sodišča, ki je v zadevi odločilo nemudoma, medtem ko vloge "navadnih državljanov" na sodišču stojijo več let.