Posvet o jedrski energiji. Foto: BoBo
Posvet o jedrski energiji. Foto: BoBo

V Sloveniji je generalni direktor Mednarodne agencije za jedrsko energijo (IAEA) Rafael Mariano Grossi, ki se je udeležil tudi posveta o pomenu jedrske energije, ki ga je gostil premier Robert Golob.

Grossi je dejal, da obstoječo Nuklearno elektrarno Krško vidi kot prednost v primerjavi z državami, ki želijo zdaj začeti uporabljati jedrsko energijo, ter meni, da je razprava o gradnji drugega bloka (JEK 2) v Sloveniji smiselna. Obenem je poudaril, da morajo tovrstne razprave temeljiti na znanstvenih dejstvih in tehnoloških argumentih. Glede sprejemljivosti projektov v lokalni skupnosti pa je dejal, da se je treba s prebivalstvom pogovarjati in mu predstaviti različne vidike.

Sorodna novica Prvi mož IAEA-ja Grossi: Kako blizu katastrofe smo? Zelo blizu in zelo daleč.

V svetu je opazen trend zanimanja za rabo jedrske energije

Grossi je na posvetu dejal, da na mednarodni ravni opaža spremembe v razpravah o jedrski energiji. Spomnil je, da je na zadnji podnebni konferenci ZN-a (COP 28 v Dubaju) 22 držav podpisalo namero o potrojitvi jedrskih zmogljivosti, potem ko je bila razprava o prihodnji izrabi jedrske energije na podnebni konferenci še pred tremi ali štirimi leti tabu.

V svetu je po njegovi oceni opazen trend naraščanja zanimanja za jedrske elektrarne, med primeri je navedel gradnjo novih reaktorjev na Kitajskem in v Rusiji, tudi na Bližnjem vzhodu in v Afriki. "Ali je to jedrska revolucija? Ne. Je pa jasen korak v to smer. Trend v svetu je jasen," je dejal.

Golob: "Jedrska energija je del rešitve za podnebno krizo"

Tudi premier Golob je dejstvo, da Slovenija že ima uspešen jedrski program, označil za prednost. Pred podnebno krizo si ne moremo zatiskati oči, nanjo se je treba pripraviti, je dejal. "Jedrska energija je del rešitve za podnebno krizo, ne pa del problema," je poudaril in dodal, da je pomembno, da ima Slovenija jasno stališče, saj bodo odločitve glede rabe jedrske energije v prihodnje vplivale na širšo regijo.

Prihajajoči posvetovalni referendum o izvedbi projekta JEK 2 ni namenjen dokončni odločitvi glede jedrske elektrarne, je dejal Golob in dodal, da bi lahko bila dokončna odločitev sprejeta leta 2027 ali 2028. Do takrat pa bodo potrebne investicije v raziskovalno dejavnost in razvoj kadrov, ki bodo presegle 100 milijonov evrov. Zato je zdaj pomembno vedeti, ali ljudje verjamejo, da je možnost nove jedrske elektrarne realna.

Ob pozitivnem izidu na referendumu bo Gibanje Svoboda takoj vložilo predlog zakona o pripravi projekta JEK 2, je napovedal premier.

Kumer meni, da je prihodnost v mešanici jedrske energije in OVE-ja

Grossi je dejal, da podpirajo obnovljive vire energije (OVE), ki da so ključni in jih je treba spodbujati, a sami ne bodo zadostni za pokritje energetskih potreb. Da je prihodnost v mešanici jedrske energije in OVE-ja, je v svoji predstavitvi poudaril tudi minister za okolje, podnebje in energijo Bojan Kumer. Kot je dejal, je najpomembnejši dolgoročni ukrep ob prehodu s fosilnih goriv odločitev o širitvi jedrskih zmogljivosti. Želi si pozitiven izid na referendumu, da bi lahko nadaljevali izvajanje zasnovanih strategij.

Po optimističnem scenariju bi lahko po umeščanju v prostor – investitor Gen energija trenutno pripravlja pobudo za državni prostorski načrt – v petih letih prišli do končne investicijske odločitve, nato bi lahko v štirih letih pridobili gradbeno dovoljenje, sama gradnja pa naj bi trajala sedem let, je dejal Kumer.

Nekdanji dolgoletni direktor NEK-a Stane Rožman pa je poudaril, da si je treba prizadevati za čim učinkovitejšo izvedbo projekta JEK 2. Nesprejemljiva se mu zdi časovnica gradnje sedem let, zadovoljen bi bil z izgradnjo v štirih letih. "Če se bodo projekti izvajali učinkovito in dovolj hitro, bo nanje drugače gledal tudi finančni sektor," je menil.

Tehnologija malih modularnih reaktorjev je že zrela

Glede možnosti uporabe malih modularnih reaktorjev, kar je zanimalo med drugim vodji Gena energije Dejana Paravana in HSE-ja Tomaža Štoklja, je dejal, da je tehnologija že zrela, da pa je še odrto vprašanje licenciranja. V teku je pobuda za harmonizacijo standardov in države so pripravljene pospešiti postopke, a varnost mora vedno biti na prvem mestu, je poudaril.

O realnosti omenjene napovedi potrojitve jedrskih zmogljivosti, kar je zanimalo nekdanjega državnega sekretarja na ministrstvu za okolje in prostor, zdaj sodelavca nevladnih okoljskih organizacij Zorana Kusa, je Grossi povedal, da je bolj kot končna številka pomembna usmeritev, saj to za sabo potegne vrsto stvari, denimo krepitev dobavne verige.

Da je prihajajoči referendum prezgodnji, so menili nasprotniki JEK-a 2, med njimi ekolog, zaslužni profesor ljubljanske univerze in član osamosvojitvenega predsedstva Dušan Plut. Poudaril je, da bi se morali imeti ljudje možnost odločati med scenarijema z OVE-jem in jedrsko energijo ter samo z OVE-jem. "Denar se porablja samo za podporo jedrski energiji. Država bi morala podpreti tudi tiste, ki zagovarjajo drugačno pot," je dejal in pozval, da se referendum prestavi za pol leta oz. eno leto.