Poslanca Zaresa Franco Juri in Tadej Slapnik sta na novinarski konferenci komentirala vsebino razkritih depeš na spletni strani WikiLeaks, ki med drugim govorijo tudi o ravnanjih predsednika SDS-a Janeza Janše v zadevi Patria.
"Veleposlaništvo ZDA seznanjeno o poslu s Patrio"
Slapnik je dejal, da pred kratkim objavljene depeše WikiLeaksa razkrivajo, da so bili o poteku priprav na posel s Patrio kot tudi o domnevno koruptivnih dejanjih, ko se je posel sklepal, zelo dobro seznanjeni tudi na veleposlaništvu ZDA v Ljubljani in posredno tudi odgovorni na ameriškem zunanjem ministrstvu.
Kot pravi, depeše govorijo o tem, da so imeli Američani zanesljivega informatorja, ki je navedel, da naj bi Janšev SDS kot del podkupnine prejel kar 2,8 milijona ameriških dolarjev.
Juri je v nadaljevanju pojasnil, da je glede na objavljene depeše tudi mednarodna skupnost, celo ZDA, zelo natančno sledila dogajanju v povezavi s Patrio. "Iz vseh teh depeš izhaja, da ni bilo velike prepričanosti in upanja v samo transparentnost posla s Patrio. O tem je natančno poročal takratni veleposlanik Thomas B. Robertson," je izpostavil.
"Žunkovič posel s Patrio ocenil kot političen"
Poudaril je, da v eni depeši omenjajo tudi ocene brigadirja Jožeta Žunkoviča, ki je posel označil kot političen posel, pri katerem dejansko ni šlo za to, da bi vojski zagotovili tisto, kar je potrebovala. Kot pravi, se omenja tudi Marjan Senica, ki je postal direktor za logistiko na ministrstvu za obrambo po tistem, ko so ga izgnali iz podjetja Sto Ravne.
"Depeša kaže na to, kako se je človeka iz ožjega kroga Janeza Janše v bistvu premestilo na mesta, ki so bila ključna pri sklepanju teh poslov," je opozoril in ob tem še dodal: "Ker ne podcenjujem vodje največje opozicijske stranke, dvomim, da bodo našli marmelado na njegovih prstih. Ampak ogromno sladkih in lepljivih madežev je na oblekah vseh njegovih tesnih sodelavcev."
Juri je dejal, da se je sojenje Janši začelo skoraj istočasno kot sojenje Jacquesu Chiracu v Franciji in da verjame, da so francoski tožilci in sodniki veliko manj obremenjeni s tem, kaj se bo dogajalo v prihodnje kot slovenski. Da se v naši državi dogajajo pritiski, ki močno obremenjujejo posamezne nosilce pravne države, naj bi dokazoval tudi odstop tožilke v zadevi Patria Branke Zobec Hrastar. "Francoski tožilci so pri tem s Chiracom bistveno manj obremenjeni kot so slovenski z Janšo," je opozoril.
Bo zaslišan tudi Robertson?
Slapnik je še dodal, da smo lahko pred začetkom sojenja v zadevi Patria od Janše slišali, da naj bi bili sodni procesi proti njemu politično-tožilska farsa. Ob tem se je vprašal, kakšna farsa je potem preiskovalna komisija za ugotovitev politične odgovornosti nosilcev javnih funkcij v zadevi Patria, še posebej zaradi načina, na katerega naj bi jo nameravala voditi SDS-ova poslanka Eva Irgl.
Dejal je, da želi SDS v preiskovalni komisiji o zadevi Patria omogočiti politični proces. V Zaresu menijo, da je tovrstna zloraba instituta preiskovalne komisije nedopustna. Pojasnil je, da je namreč komisija za priče imenovala Interpolove kriminaliste iz časa, ko je bila založena depeša avstrijskega Interpola. "To pa je že neki vzorec neposrednega političnega pritiska na potencialne priče v postopku, ki poteka na sodišču," je dejal.
Slapnik je še pojasnil, da je skupaj z Dejanom Levaničem (SD) in Antonom Anderličem (LDS) pripravil zahtevo za zaslišanje Marjana Senice in njegove hčerke Polone Senica, direktorja Gorenja Franja Bobinca in nekdanjega ameriškega veleposlanika v Sloveniji Robertsona.
SDS: Zares upa, da jim bo kreganje z nami prineslo dovolj glasov
Na izjave Slapnika in Jurija so se odzvali tudi v SDS-u. Menijo, da se v poslanski skupini Zaresa celoten mandat ukvarjajo izključno z SDS-om.
"Očitno so mnenja, da jim bo konfrontacija s SDS prinesla dovolj glasov, da ob prihajajočih državnozborskih volitvah ne bodo postali zunajparlamentarna stranka. Zato že vnaprej diskreditirajo delo preiskovalne komisije v zadevi Patria in še naprej trosijo laži," pravijo.
Zanikajo, da bi Marjan Senica sodil v ožji krog sodelavcev Janše, in tudi to, da naj bi od Patrie prejeli denar, kar sta potrdila tudi sodišče in policijska preiskava finančnega poslovanja stranke.
Ob tem Juriju očitajo, da poljubno uporablja depeše ameriškega veleposlaništva, ki je zapisalo tudi, da ni imelo razlogov, da ne bi verjelo zagotovilom ministrstva za obrambo o preglednosti posla.
"Iz depeš je še razvidno, da je bil neposredni konkurent Patrie ameriško podjetje General Dynamics, ki je lastniško povezano s Pavčkovo Sistemsko tehniko, nekdanji ameriški veleposlanik v Sloveniji pa je očitno želel lobirati za ameriško podjetje. Razumljivo je, da depeše zato ne morejo biti nepristranske," sklenejo v stranki.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje