Pogajanja sindikatov zdravstva in socialnega varstva ter zdravstvene nege s predstavniki ministrstev so več ur potekala za zaprtimi vrati. Med sindikalnimi zahtevami je bilo poleg enakega dviga plač, kot ga je vlada sprejela za zdravnike in zobozdravnike, tudi izboljšanje delovnih razmer.
"Sindikalna stran si je danes, kot že ves čas od napovedi stavke, prizadevala doseči stavkovni sporazum, ki bi preprečil sredno stavko," je v izjavi za medije po pogajanjih povedala predsednica Sindikata zdravstva in socialnega varstva Slovenije Irena Ilešič Čujovič.
Po njenih besedah je imela sindikalna stran zelo tehtne in konkretne predloge, predstavnikom vladne pogajalske skupine pa so danes tudi skušali obrazložiti svoje argumente za sklenitev stavkovnega sporazuma.
Sindikati so sicer od vladne strani pričakovali protipredlog, iz katerega bo razvidno, da si dejansko prizadeva razrešiti njihove stavkovne zahteve, med katerimi je tudi dvig plač za šest plačnih razredov, kot naj bi bil dogovorjen z zdravniki. "Vendar lahko z žalostjo ugotovimo, da vlada ni stopila naproti v čisto minimalnih zahtevah, ki jih je imela koordinacija sindikatov zdravstva in socialnega varstva, zato do sklenitve sporazuma ni prišlo, in jutri bo napovedana stavka v dejavnosti zdravstva in socialnega varstva izvedena," je napovedala.
"Vlada je očitno dogovor o nadaljevanju pogajanj sklenila s figo v žepu"
Ilešič Čujovič je še pojasnila, da so pri pogajanjih upoštevali novonastalo situacijo po začasnem zadržanju dviga plačnega stropa zdravnikom in zobozdravnikov po odločbi ustavnega sodišča, in sicer so zahtevali, da pogajanja zaključijo do 4. marca. V novembra sklenjenem sporazumu je bil ta rok postavljen na 24. april, ko so razpisane državnozborske volitve.
"Vemo, da se potem začne predvolilno obdobje, in nas zelo skrbi, kako se bomo pogajali. Menimo, da bi tri tedne časa moralo zadostovati za diagnosticiranje problemov, ki jih poznamo," je dejala. Sindikati so ob tem vladi tudi "ponudili roko", da podajo predlog delovnih mest s konkretnimi uvrstitvami, ki jih je treba nasloviti, "vendar je ostalo zgolj pri naših željah in predlogih".
Vlada je po besedah predsednice sindikata namreč predlagala, da ostanejo pri prvotnem dogovoru, "ki so ga že enkrat kršili, in verjetno ne bi bil problem, da bi ga še kdaj". Kot je dejala, je vlada očitno tudi dogovor o nadaljevanju pogajanj sklenila s figo v žepu.
Minister Poklukar obžaluje odločitev sindikatov
Na novinarski konferenci po posvetu slovenskega zdravstva se je na sredno stavko zdravstva, farmacevtov, socialne nege ... odzval tudi minister za zdravje Janez Poklukar, ki je dejal, da odločitev sindikatov obžaluje: "Pogajanja so trajala šest ur, obžalujem odločitev sindikatov. Dejstvo je, da sem pogovore ves čas ocenjeval kot konstruktivne, tvorne in da vodijo v smer dogovora. Ne vidim razlogov za stavko glede na dosežene rezultate današnjih pogovorov. Na koncu je bil ključen problem spreminjanje dogovorjenih rokov v lanskih pogovorih. Tega ni bilo mogoče sprejeti, ker noben dogovor potem ne velja."
Minister Poklukar je sicer tudi obžaloval, da jim ob tem, kar se je v zadnjih mesecih dogajalo v težkih epidemičnih razmerah, do 15. januarja ni uspelo pripraviti izhodišč za nadaljnja pogajanja, ki so imela za podlago pogovore lani. So jih pa sprejeli 29. januarja.
"Stavka je iz vseh omenjenih razlogov prenagljena. Imamo možnost širokega dialoga in iskanja konsenza v krogu vseh sindikatov," je dejal in dodal, da je podobna situacija tako pri mladih zdravnikih kot pri zdravnikih na primarni ravni, zato verjame, da se bodo tudi z njimi pogovarjali o akutnih razmerah, ki jih treba nujno reševati.
Cigler Kralj: Stavka je neodgovorno ravnanje
Minister za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Janez Cigler Kralj je ob napovedi stavke sporočil, da ta v trenutnem položaju predstavlja tudi neodgovorno ravnanje. Sindikate poziva, naj se čim prej vrnejo za pogajalsko mizo, saj meni, da prekinitev pogajanj in stavka pomenita le to, da bodo nujno potrebne rešitve sprejete pozneje. Vsem zaposlenim v socialni oskrbi pa sporoča, da bo kot minister za delo tudi v prihodnje zagovarjal in ščitil interese in pravice vseh zaposlenih, so sporočili z ministrstva.
Na njegovem ministrstvu ob tem navajajo, da so se novembra lani skupaj z reprezentativnimi sindikati v prvem krogu pogajanj dogovorili za povišanje plač v socialni oskrbi za od dva do štiri plačne razrede. Zagotovili so višje plače za okoli 35.000 zaposlenih, poskrbeli, da se dvig plač ni prelil v povišanje oskrbnin stanovalcem in se zavezali, da po 15. januarju letos nadaljujejo pogajanja za drugi krog zaposlenih v socialni oskrbi.
Za obvladovanje kadrovske stiske v socialnovarstvenih zavodih so zagotovili skoraj 60 odstotkov več sredstev za zaposlovanje dodatnega kadra za obdobje dveh let, so sporočili z ministrstva. To bo omogočilo približno 620 dodatnih kadrov za vse izvajalce institucionalnega varstva v javni mreži in 550 dodatnih zaposlitev v domovih za starejše. V proračunih za leti 2021 in 2022 in v načrtu za okrevanje in odpornost so prav tako zagotovili dodatnih 124 milijonov za naložbe v domove za starejše.
Na ministrstvu zagotavljajo še, da si bodo ne glede na trenutno dogajanje še naprej dejavno prizadevali izboljšati delovne razmere, prilagoditi normative in zagotoviti ustrezno plačilo. Pred meseci pa so ustanovili tudi delovno skupino za kadrovske standarde in normative v sklopu domov za starejše in posebnih socialnovarstvenih zavodov, ki že pospešeno pripravlja predloge rešitev, so navedli.
Delno zaprte tudi lekarne
Sindikat farmacevtov Slovenije je navedel, da bodo farmacevti stavkali na delovnih mestih od 10. do 16. ure. V tem času bodo odprte le dežurne enote lekarn, ki bodo delovale po nedeljskem režimu. Izdaja zdravil bo potekala izključno pri dežurnem okencu, farmacevti pa bodo izdajali le tista zdravila, ki so predpisana na recept istega dne, ki so predpisana z oznako nujno in zdravila brez recepta proti vročini in bolečinam. Pri zadnjih bo izdana le ena škatlica posameznega zdravila.
Drugih izdelkov oz. pripravkov in potrdil o izpolnjevanju PCT-pogoja pa ne bodo izdajali. Stavkajoči bodo zagotovili minimum delovnega procesa, ki ga določa 52. člen zakona o zdravstveni dejavnosti, so še navedli.
Stavka bo potekala tudi v enotah Lekarne Ljubljana, so v lekarnah sporočili v izjavi za javnost. V 11 enotah bodo zagotovili izvajanje nujnih lekarniških storitev, med njimi sta lekarni pri ljubljanski polikliniki in pri zdravstvenem domu Grosuplje ter lekarne Črnuče, Vič, Bežigrajski dvor, Idrija, Cerknica, Logatec, Vrhnika, Ivančna Gorica in Medvode.
V UKC-ju Ljubljana zbor zaposlenih pred vhodom
Sindikat zdravstva Slovenije (SZS) je člane obvestil, da bodo stavkajoči zaposleni skrbeli le za zagotavljanje nemotene oskrbe pacientov in delovanja nujnih sistemov, in stavkajoče pozval, da pri delu ne ovirajo sodelavcev, ki se ne bodo želeli pridružiti stavki. Stavkajoče v UKC-ju Ljubljana pa so pozvali, da se ob 11. uri v čim večjem številu zberejo na ploščadi pred glavnim vhodom v UKC Ljubljana, "kjer bodo s svojo prisotnostjo pokazali, da mislijo resno in da ne bodo dovolili, da jih s selektivnim dvigom plač zgolj nekaterim profilom sprejo med seboj".
Podpora socialnih zavodov
Stavkovne zahteve reprezentativnih sindikatov za boljše vrednotenje delovnih mest in odpravo plačnih nesorazmerij v zdravstvu in socialnem varstvu podpirajo tudi v Skupnosti socialnih zavodov Slovenije.
Ob tem poudarjajo, da so veljavni standardi in normativi povsem zastareli, saj se niso spremenili že desetletja in že dolgo ne ustrezajo več potrebam stanovalcev, ki so vse starejši in potrebujejo vse več storitev zdravstvene nege in oskrbe. Večina stanovalcev pride v domove za starejše zaradi zdravstvenih razlogov. Številni potrebujejo najzahtevnejšo zdravstveno nego, kar pa domovi z obstoječimi viri vse težje zagotavljajo.
Skupnost si prav tako že vrsto let prizadeva za dvig vrednotenja vseh delovnih mest v zdravstvu in socialnem varstvu, od čistilke do direktorja, ter za odpravo plačnih nesorazmerij, ki so nestimulativna, iskalce zaposlitve pa odvračajo od dela v domovih za starejše in posebnih zavodih za odrasle.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje