Sodniki ugotavljajo, da je pritožba utemeljena, saj so svetniki z nepotrditvijo mandata kršili Kanglerjevo pasivno volilno pravico, pa tudi aktivno volilno pravico volivcev, zagotovljeno v ustavi.
Kangler je s pritožbo na ustavnem sodišču poskušal uveljaviti pravico do svetniškega mandata, ki so mu jo na ustanovni seji 12. decembra na tajnem glasovanju odrekli državni svetniki. Mandatno-imunitetna komisija DS-ja je sicer Kanglerjev mandat ocenila kot moralno in etično sporen.
Izvolitvi Kanglerja za državnega svetnika so nasprotovali številni protestniki v Mariboru, pozivali pa so ga tudi k odstopu z županskega mesta, kar je storil 31. decembra. Kangler je konec leta ob odstopu z županske funkcije izrazil prepričanje, da bo ustavno sodišče razsodilo v njegovo korist. Že januarja je ustavno sodišče na Kanglerjevo pobudo iz odločanja v tej zadevi izločilo predsednika ustavnega sodišča Ernesta Petriča, podrobnosti pa na sodišču niso pojasnili.
Fištravec bo zbiral podpise
Tudi DS se je seznanil z odločbo ustavnega sodišča in bo odločitev ustavnega sodišča spoštoval. "S tem začne Franc Kangler izvrševati svoj mandat," so na kratko napisali v odzivu.
Oglasil se je tudi samostojni kandidat za mariborskega župana Andrej Fištravec. Meni, da Kanglerjevo svetništvo ni v interesu lokalne skupnosti, ki mu je "jasno in glasno na ulici sporočila, da je "gotof"". Od njega zato pričakuje takojšen odstop s funkcije državnega svetnika.
"V zvezi s tem smo se odločili, da na moji spletni strani postavimo peticijo za odstop Franca Kanglerja z mesta državnega svetnika. Seznam podpisnikov peticije mu bom še pred volitvami osebno dostavil na njegov dom, v Zimico," je še zapisal.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje