Jyrki Katainen, pristojen za delovna mesta, rast, naložbe in konkurenčnost, se je v okviru obiska v Ljubljani danes srečal s študenti ekonomske fakultete in odgovarjal na vprašanja mladih.
Na vprašanje o reševanju finančne krize je opozoril, da so bile države prisiljene z varčevalnimi ukrepi povrniti izgubljeno zaupanje finančnih trgov. Druga možnost bi bil bankrot, kar bi vodilo v še večje reze, ali da bi morali evropski davkoplačevalci plačati še več, kot so zdaj, je opozoril.
Potreba po strukturnih reformah
A le varčevalni ukrepi niso dovolj, saj so razlogi za gospodarske težave pogosto strukturne narave. Zato je tudi Evropska komisija k svojim prizadevanjem dodala še razsežnost strukturnih reform. Tudi Slovenija je prestala težke čase in oblastem je uspelo znova povrniti zaupanje finančnih trgov. "Še vedno pa obstajajo določene strukturne šibkosti - tako kot v vseh državah," je dejal Katainen.
Sloveniji predlaga predvsem pokojninsko reformo in nadaljnji umik države iz gospodarstva. "Pokojninski sistem ni najboljši mogoč," je dejal in dodal, da bo pokojninska reforma nujna, da bodo lahko v prihodnje vsi ljudje pričakovali dobre pokojnine.
Ob tem pa je kot šibkost Slovenije izpostavil tudi prevelik vpliv države v gospodarstvu. Zaradi tega so prenizke tuje neposredne naložbe, umik države pa bi po njegovem prepričanju tudi prinesel več gospodarske rasti in zaposlovanja.
Katainen se zaveda, da gre za občutljivo politično vprašanje, a bi po njegovem mnenju morali na to gledati pragmatično. Tam, kjer je največ socialne države, država v gospodarstvu običajno ne igra tako velike vloge, je poudaril.
Skupaj za boljše okolje
Dogodek foruma o trajnosti mobilnosti v mestih Civitas je sklenil premier Miro Cerar, ki je skupaj s tremi gostujočimi evropskimi komisarji poudaril pomen skupnih prizadevanj za boljše okolje.
Cerar je pojasnil, da prebivalcem Slovenije narava blizu, saj cenimo morje, reke, čist zrak in zelene travnike, ki nas obdajajo. Ob tem je spomnil na podatek, da več kot polovica svetovnega prebivalstva živi v urbanih okoljih, zato po njegovem prepričanju potrebujemo pametne, inovativne in okoljsko sprejemljive rešitve, ki nam zagotavljajo boljše okolje za delo, bivanje in gibanje. Kot je poudaril, je treba razvijati zavest, da si moramo mesta deliti in skupaj vlagati vanje za naš skupni razvoj.
Sodelovanje pri iskanju rešitev za boljše okolje je izpostavila tudi evropska komisarka za promet Violeta Bulc in spomnila, da je treba oblikovati politike za prihodnost.
Evropa je dobra v inovacijah
Podpredsednik Evropske komisije, pristojen za energetsko unijo, Maroš Šefčovič je poudaril, da smo v Evropi dobri v inovacijah in novih tehnologijah, vendar bi jih morali na trgu ponuditi hitreje, saj le tako ne bomo izgubili tehnološke prednosti, je prepričan.
Katainen je ob tem omenil vzpostavljanje spletne strani, na kateri bodo objavljeni vsi javni in zasebni projekti. Po njegovem mnenju je pomembno, da se za ta vlaganja mobilizira več zasebnega kapitala, saj banke ne morejo več vlagati v bolj tvegane projekte.
Zbrane na sklepnem dogodku mednarodne konference je pozdravil tudi župan Ljubljane, ki bo prihodnje leto nosila naziv Zelena prestolnica Evrope 2016, Zoran Janković.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje