Na obrambnem ministrstvu je potekalo delovno srečanje, na katerem so bili prisotni varuhinja človekovih pravic Vlasta Nussdorfer, njena namestnica Kornelija Marzel ter direktorica strokovne službe varuha Martina Ocepek. Z ministrstva pa je bil med drugimi poleg obrambne ministrice Andreje Katič prisoten tudi načelnik Generalštaba Slovenske vojske Andrej Osterman.
Ministrica in varuhinja sta govorili o reševanju problematike s področja zagotavljanja pravic posameznikov v obrambnem resorju, dotaknili pa sta se tudi aktualne problematike oskrbe prebežnikov. Varuhinjo je še posebej zanimal novi člen 37. a zakona o obrambi, predvsem z vidika dodatnih pooblastil, ki bi jih lahko dobili slovenski vojaki pri pomoči policiji v okviru varovanja državne meje.
Zakonodajalec je pri uveljavitvi dotičnega člena predvidel ustrezne varovalke glede uporabe pooblastil, pa tudi časovno omejitev njihove uporabe, je varuhinji zatrdila Katičeva. Varuhinja pa je pohvalila tako delo policistov kot tudi vojakov, civilne zaščite, humanitarnih organizacij in drugih prostovoljcev, o čemer se je med svojim obiskom v Rigoncah in Brežicah prepričala tudi sama.
Koalicija pripravlja zavrnitev referenduma
Koalicija ni naklonjena referendumski pobudi glede zakona o obrambi, zato že pripravlja sklep za zavrnitev referenduma, je povedal poslanec SD-ja Matjaž Han.
V SD-ju, tako kot v celotni koaliciji, nasprotujejo razpisu referenduma o dopolnitvi zakona o obrambi, ki uvaja možnost dodelitve dodatnih pooblastil Slovenski vojski. Zato v koaliciji pripravljajo sklep o zavrnitvi referenduma, o katerem bi parlament lahko odločal že v sredo.
V SD-ju so tudi predlagali, da se predlog sklepa da v podpis vsem parlamentarnim strankam, je dejal. Predlog za zavrnitev bo temeljil na spremembah ustave iz leta 2013, po katerih referenduma o ukrepih za obrambo države, varnosti ali odprave posledic naravnih nesreč ni mogoče razpisati.
Vodja poslanske skupine SMC-ja Simona Kustec Lipicer pa je opozorila, da gre za zakonski predlog, ki so ga podprle vse poslanske skupine z izjemo ZL-ja.
Sklep bo podprl NSi, ZL mu nasprotuje
Sklep o zavrnitvi referenduma bodo poleg SD-ja podpisali še poslanci NSi-ja in nepovezani poslanci. Nasprotno pa podpisov ne bo prispevala Združena levica, ki meni, da je nedopusten le referendum o človekovih pravicah. V SDS-u bodo svojo odločitev sporočili še danes.
Zbiranje podpisov za referendum se je začelo v ponedeljek. Pobudnik referenduma pa je Radio Študent.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje