Levica je ta teden predlagala posvetovalni referendum o vprašanju vojaških investicij za 780 milijonov evrov, kar v prihodnjih šestih letih predvideva vladni predlog zakona.
Slovenija ni niti najmanj vojaško ogrožena in nima razloga za večanje sredstev za vojsko, pač pa je ogrožena zdravstveno, gospodarsko in razvojno, menijo v Levici.
Levica: Oklepniki ali domovi za starejše?
Vladni predlog zakona o zagotavljanju sredstev za investicije v Slovenski vojski v letih 2021‒2026, ki ga je DZ prvič obravnaval julija, namreč predvideva 780 milijonov evrov dodatnih sredstev za vojaške investicije, od tega večino za nabavo oklepnih vozil in za vzpostavitev srednje bataljonske bojne skupine, načrtovan pa je tudi nakup letala in dveh helikopterjev. V Levici so prepričani, da mora o največji nabavi orožja doslej odločati ljudstvo. "Vprašanje, ali bomo 780 milijonov namenili za oklepnike ali domove za starejše, za tanke ali stanovanja, za raketomete ali zdravstvo, bo močno vplivalo na to, kakšno zdravstvo, stanovanja in domove za starejše bomo imeli. Ko odločamo o 780 milijonih, ne odločamo le o denarju, pač pa o smeri prihodnjega razvoja te družbe," so zapisali v sporočilu za javnost po novinarski konferenci poslanske skupine.
Tonin: Ali želimo slovensko vojsko ali ne?
Razprava o sredstvih za vojsko pa je korak v pravo smer, ker bo lahko razblinila marsikatera demagoška stališča, je predlog Levice pozneje komentiral obrambni minister Matej Tonin. Po besedah Tonina je predlog Levice eden boljših. "Končno se bomo enkrat lahko pogovarjali o Slovenski vojski. Konec koncev gre za referendum o tem, ali Slovensko vojsko želimo ali ne," je pojasnil. Ta investicijska sredstva so po njegovih besedah potrebna za to, da vojska sploh preživi. Nasprotovanje takšni investiciji je nekaj podobnega, kot bi si želeli učinkovito policijo, prepovedali pa bi jim kupiti policijske avtomobile, opremo in obleko, je v izjavi za medije na Brdu pri Kranju ponazoril minister. Nekaj podobnega je z vojsko. "Če jo želimo imeti, jo moramo tudi primerno opremiti," je poudaril. Poudaril je še, da so na ministrstvu za obrambo glede načrtovanih investicij zelo transparentni oz. da ničesar ne skrivajo. "Delamo v smeri, da bo Slovenska vojska preživela in da bomo nanjo ponosni," je dodal. Pojasnil je tudi, da ne gre samo za kupovanje orožja, pač pa bodo iz tega denarja financirali tudi druge investicije, kot so vojašnice in helikopterji, ki so denimo uporabni tudi za prevoz novorojenčkov in reševanje v gorah. Tako je tudi v zakonu predvidenih veliko dvonamenskih investicij.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje