V zadnjih petih mesecih se je brezposlenost v Sloveniji povečala za 25 odstotkov, glede na april 2008 pa je na zavodu za zaposlovanje prijavljenih 32 odstotkov več iskalcev dela.
Negotove gospodarske razmere od jeseni vplivajo tudi na povpraševanje delodajalcev po delavcih. Aprila so delodajalci prijavili le 11.964 prostih delovnih mest, kar je najmanj letos. V primerjavi s prejšnjim mesecem je bilo prostih delovnih mest 15 odstotkov manj, glede na lanski april pa kar 44 odstotkov manj.
Kriza ni rodila novih deficitarnih poklicev
A kljub tem nespodbudnim podatkom smo zavod za zaposlovanje in nekatere agencij za zaposlovanje povprašali, kateri poklici in znanja so še vedno iskani.
"Delodajalci so najpogosteje opredelili potrebo po kadrih z naslednjimi izobrazbenimi nazivi: prodajalec, ekonomski tehnik, natakar, zidar, kuhar, ključavničar, strojni tehnik, voznik, univ. dipl. ekonomist, varilec, zdravstveni tehnik," so za MMC pojasnili na zavodu za zaposlovanje. Ti poklici so bili sicer iskani tudi v preteklih letih.
Tudi v agenciji za zaposlovanje Adecco imajo podobne izkušnje, saj pravijo, da sama kriza ni rodila novih deficitarnih poklicev. "Iskani so vsi tisti kadri, po katerih se je precej povpraševalo v zadnjih letih, in pričakovati je, da se bo tudi v prihodnje," so pojasnili za MMC.
Po njihovih besedah trenutno delo najlažje dobijo proizvodni delavci, vendar je ta ponudba omejena izključno na nekaj podjetij in le na nekaj regij. Ker v podjetjih nimajo nikakršne gotovosti o naročilih za daljša časovna obdobja, so podjetja v glavnem zainteresirana za sklepanje pogodb za krajši delovni čas.
Večje so potrebe po prodajalcih na terenu
Na portalu Mojedelo.com pravijo, da je trenutno največje povpraševanje po prodajnem in komercialnem kadru. Podjetja v času krize namreč poskušajo svojo prodajo produktov dvigniti z agresivnim in aktivnim prodajanjem.
"Več je povpraševanja po prodajnih svetovalcih na terenu, kar je jasno: pred krizo so kupci sami hodili v poslovalnice in kupovali storitve, izdelke; danes, v času krize, pa je treba na teren in se boriti za vsak prodan izdelek," so nam povedali.
Prav tako je povečano zanimanje za kadre v gostinski, turistični in hotelirski dejavnosti, saj je pred vrati poletna sezona, še vedno pa se intenzivno išče deficitarne profile s področja strojništva in informatike ter računalništva, dodajajo.
Pomembno je znati najti zaposlitev
Kaj pa lahko storite, če se znajdete brez dela in niste usposobljeni za opravljanje katerega od iskanih poklicev?
"Iskalcem bi zdaj najbolj koristilo izobraževanje, kjer bi se naučili razumevanja procesa iskanja zaposlitve - kandidat mora najprej ugotoviti, katere so njegove prednosti pred drugimi kandidati, najti mora podjetja, ki bi lahko zaposlila nekoga z njegovimi veščinami, znati mora ugotoviti težavo delodajalca in se predstaviti kot reševalec te težave," pravijo na Mojedelo.com.
S tem se strinjajo tudi na zavodu za zaposlovanje, kjer ob pridobitvi veščine iskanja zaposlitve priporočajo tudi izpopolnjevanje znanja računalništva in jezikov in pridobitev ustreznih strokovnih izpitov, licenc ali certifikatov.
Razmislite, kaj si želite početi
V Adeccu pa svetujejo posameznikom, ki so spoznali, da s svojo izobrazbo in znanjem na trgu praktično nimajo priložnosti za zaposlitev, da razmislijo o prekvalifikaciji.
"Vsakdo bi se pred tem moral vprašati, kaj si želi početi v življenju in česa nikakor ne, kakšne so njegove osebnostne prednosti in pomanjkljivosti ter cilji, interesi, zmožnosti, spretnosti in znanja. Če je delovnih mest dovolj, pa ne dobi zaposlitve, potem je očitno težava v človeku samem. Če je težava na trgu dela, potem naj preuči možnosti pre- ali dokvalifikacij ali dodatnih izobraževanj in poišče drugačno delovno področje," dodajajo.
Ana Svenšek
ana.svensek@rtvslo.si
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje