Krovne organizacije koroških Slovencev, Narodni svet koroških Slovencev (NSKS), Skupnost koroških Slovencev in Slovenk (SKS) ter Zveza slovenskih organizacij (ZSO), predlagajo, da 5. člen deželne ustave med drugim določa:"Varovati in podpirati je treba jezik in kulturo ter obstoj in ohranitev narodne skupnosti. Skrb dežele velja enakopravno za vse prebivalce dežele."
V zadnjem kompromisnem predlogu nove deželne ustave je zapisano, da je nemščina deželni jezik, avstrijska Koroška pa priznava jezikovno in kulturno raznolikost, ki se na avstrijskem Koroškem odraža v slovenski narodni skupnosti.
Koroška Slovenka Zalka Kuchling iz vrst koalicijskih Zelenih in podpredsednica SKS-ja je že v sredo izrazila zadovoljstvo z doseženim kompromisom, podobno je menil tudi predsednik ZSO-ja Marjan Sturm.
Vouk: Osnutek omiljen zgolj v odtenkih
Drugačnega mnenja je celovški odvetnik in nekdanji predsednik NSKS-ja Rudi Vouk, ki je pojasnil, da je novi predlog v odtenkih boljši od prejšnjega, ki je bil dobesedno nevaren, saj je poudarjal izključno nemščino kot deželni jezik, kar bi pomenilo, da bi se na vseh področjih, ki niso izrecno zaščitena v korist manjšine, uveljavila nemščina. To je zdaj nekoliko omiljeno.
Opozoril je tudi na bistveno odstopanje v primerjavi z avstrijsko zvezno ustavo, ki predvideva, da je treba zaščiti in spoštovati obstoj in razvoj narodnih skupnosti, deželna ustava pa naj bi zdaj govorila samo o zaščiti kulturne dediščine in tradicije.
"Pesimisti lahko še vedno vidijo možnosti za restriktivnejše interpretacije, zato s tem predlogom ne moremo biti zadovoljni. Trenutno smo ravno pri tem, da preprečimo najhujšo škodo," je še dejal celovški odvetnik.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje