Gregor Golobič je zdaj že nekdanji minister za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo. Začasno ga je zamenjal Igor Lukšič. Foto: MMC RTV SLO
Gregor Golobič je zdaj že nekdanji minister za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo. Začasno ga je zamenjal Igor Lukšič. Foto: MMC RTV SLO

Goltnik je na začetku pojasnil, da Instal S pri projektu CNS za njih opravlja manj kot 10 odstotkov del, zato tudi niso navedli, kdo so njihovi podizvajalci pri omenjenem projektu. To jim po Goltnikovih besedah omogoča pogodba.
Glede prijave na Mobitelov razpis je povedal, da se je po njegovih informacijah nanj prijavilo čez deset kandidatov, vsi pa so dali ponudbe, ki so bile višje od dveh milijonov evrov, medtem ko je bila njihova vredna dober milijon.
"Neobičajno bi bilo, če bi Mobitel dal posel komu drugemu. Bolj bi mi bilo sumljivo, če bi dobili posel s ceno dva milijona in več in bi bil kdo drug pol cenejši," je povedal Goltnik in še enkrat ponovil, da so se le prijavili na razpis in izpolnili pogoje. "Če pa bi vedel, da ima konkurenca takšne cene, potem zagotovo ne bi toliko spustili," je dejal.
Goltnik: Dvomim, da lahko Instal S preživi s 50.000 evri
Dodal je, da je bil presenečen nad podatkom, da je bilo podjetje Instal S, ki so ga ustanovili nekdanji zaposleni Ultre, ki za njih opravljajo montažo na Mobitelovih baznih postajah, ustanovljeno tik pred pospisom pogodbe z največjim slovenskim mobilnim operaterjem.
Ob tem je pojasnil, da je Instal S od njih iz posla z Mobitelom dobil le 50.000 evrov. "V firmi je 15 zaposlenih in bi morali propasti, če so odvisni samo od tega posla," meni Goltnik.
Ponovna obstrukcija seje
Sejo sta predčasno zapustila poslanca Joško Godec (DeSUS) in Bogdan Čepič (SD), ker je bila komisija znova nesklepčna, pa je predsednik komisije Rudolf Petan (SDS) sejo končal.

Godec in Čepič sta za MMC pojasnila, da sta se za obstrukcijo odločila, ker se nista strinjala z načinom vodenja seje. Menita, da Petanova vprašanja in samo vodenje seje ne bi prinesli nobenih sklepov. Oba poslanca želita, da predsednik komisije pred naslednjo sejo pripravi vprašanja, ki jih namerava zastavljati pričam, in gradivo, kako naj bi seja potekala, šele na podlagi prejetega gradiva pa se bosta odločila, ali bosta na seji sodelovala.

Petan je o razlogih Godca in Čepiča za obstrukcijo povedal, da po njegovem mnenju "ni problem vodenje seje, ampak vsebina". Prepričan je, da sta poslanca sejo obstruirala, ker naj bi se na zaslišanju Goltnika "začelo nakazovati, da bi nekaj lahko bilo narobe pri poslovanju Ultre z določenimi podjetji". Na vprašanje, ali bo pred naslednjo sejo pripravil gradivo o poteku seje, je odvrnil, da bo preveril prakso preiskovalnih komisij "od takrat, ko so se začele preiskovalne komisije v državnem zboru" in se na podlagi tega odločil, kako bo ravnal. Želi pa, "da bi pri poslancih prevladala zavest, da poslanci morajo opravljati svoje delo, tudi če jim ni všeč", ter da bi delo komisije končali v skladu s programom komisije, ki so ga s sklepi potrdili.

Naslednje seje naj po Petanovih besedah ne bi bilo pred septembrom.

Se je kdo omastil s pomočjo Golobiča?
Tokratna seja je bila prva, potem ko je Golobiču 16. junija uradno prenehala funkcija ministra. Na dnevnem redu Petanove komisije, je bilo zaslišanje petih prič, ki so bile pred komisijo vabljene že tretjič - člana uprave Iskre Sistemov Petra Goltnika, direktorja družbe Instal S iz Zagorja Marjana Kolenca ter Klavdija Godniča, Zorana Vehovarja in Primoža Jantoleka iz Mobitela. Delno je bil danes zaslišan le Goltnik, Godnič pa se je še pred začetkom seje opravičil.

Komisija je želela preveriti, ali je bil javni razpis za sistem CNS v Mobitelovih baznih postajah izveden korektno ali je bil prirejen tako, da bi imela od njega korist podjetja, kot je Ultra. Ta je družbi Iskra Sistemi, ki je pri Mobitelu dobila posel za sistem CNS, prodala tehnologijo

Golobič je 2. junija podal odstopno izjavo z mesta ministra za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo. DZ se je z njegovim odstopom seznanil 16. junija, s čimer mu je funkcija tudi uradno prenehala, a je moral do potrditve svojega naslednika opravljati tekoče posle. Začasno vodenje ministrstva je 23. junija prevzel minister za šolstvo Igor Lukšič.