Preiskovalna komisija DZ-ja, ki preiskuje politično odgovornost za ravnanja ministra (v odstopu) Gregorja Golobiča, je uspela zaslišati le eno izmed načrtovanih prič. Urbanijev odvetnik Miha Kozinc je po prvem zaslišanju prosil za pojasnilo, v čem je Golobič sploh povezan z obtožbami, ter izrazil prepričanje, da so obtožbe razširitev predmeta komisije, na kar se preiskovanec sploh ni imel možnosti odzvati.
Negodovanje tako zaslišanega Urbanije kot koalicijskih članov komisije je po njihovem prepričanju izzvalo sugestivno zaslišanje, ki ga je izvajal predsednik komisije Rudolf Petan (SDS) in ki je že samo po sebi namigovalo in ustvarjalo vtis, da so nepravilnosti resnične, ter stigmatiziralo Urbanijo in Golobiča. Poslanec DeSUS-a Joško Godec je predlagal glasovanje o prekinitvi seje. Ker Petan predloga ni upošteval, so koalicijski poslanci sejo zapustili, preostale čakajoče priče pa je bil Petan primoran napotiti nazaj domov.
Na zaslišanje so bili poleg Urbanije in Goltnika vabljeni direktor družbe Instal S iz Zagorja Marjan Kolenc ter Klavdij Godnič, Zoran Vehovar in Primož Jantolek iz Mobitela. Ker je komisija že drugič nesklepčna zaradi ravnanja koalicijskih poslancev, bo Petan o tem informiral predsednika državnega zbora Pavla Gantarja, je pojasnil za MMC. Po njegovi oceni je obstrukcija še povečala sume, ki so pripeljali do oblikovanja komisije.
Petan: Se z Ultro posluje skozi zadnja vrata?
Petan je uvodoma znova pojasnil predmet preiskave. Začelo se je z Golobičevo izjavo, da Ultra ne bo več poslovala z državo oziroma s podjetji v večinski državni lasti. Golobič je hkrati minister za to področje, pa tudi prek podjetja Ultra SUM v davčni oazi na Nizozemskem solastnik Ultre. Zadnja dva taka posla sta bila sistem za študentsko prehrano Margento ter ljubljanska mestna kartica Urbana.
Nadaljevalo pa se je s sumom, da se poslovanje Ultre z državo "skozi zadnja vrata" nadaljuje, je pojasnil Petan. Ultra je namreč dobila plačilo za prodajo tehnologije podjetju Iskra sistemi, to pa je dobilo posel z Mobitelom za CNS nadzorne sisteme v baznih postajah. Ta posel je stekel prek javnega razpisa, ki je bil po Petanovih besedah izveden netransparentno, nekje vmes pa se je kot podizvajalec "priključilo" podjetje Instal S, sestavljeno iz nekdanjih Ultrinih zaposlenih. Pri tem pa to podjetje v dokumentaciji ni navedeno kot podizvajalec, je uvod sklenil Petan.
Urbanija: Komaj čakam, da grem v tujino
Urbanija je ostro protestiral nad načinom spraševanja preiskovalne komisije, ki ustvarja veliko škodo podjetju tako doma kot v tujini. Po njegovi oceni je osnovni namen komisije čim bolj očrniti Golobiča ter podjetje Ultra, da ne bo moglo več poslovati. Kdo si bo želel poslovati, če bodo naročniki in vsi izvajalci na koncu končali pred preiskovalno komisijo, se je vprašal Urbanija. Ponovil je napoved, da bo podjetje preselil v tujino, kjer podjetnike v nasprotju s Slovenijo sprejmejo z odprtimi rokami.
Ponovno je pojasnil svoj pogled na ozadje podjetja Instal S. V preteklosti je svojim zaposlenim v Ultri dejal, da jim zaradi neznosnih pritiskov ne more več zagotavljati dela in zaposlitve, in jim zato svetoval, naj se šikaniranju izognejo z ustanovitvijo lastnega podjetja. Ob tem je zavrnil trditve, da je bil Instal S ustanovljen le zaradi posla z Mobitelom, saj ob 39.000 evrih letnega prometa iz te pogodbe podjetje sploh ne bi moglo preživeti. Poudaril je, da podjetje Ultra z Mobitelom ne posluje več že od leta 2007, zato je nesmiselno njega spraševati o poslih drugih podjetij.
Če bi vsi tako vračali ...
Poslanec Zaresa Franci Kek je spomnil na izredno sejo, ki jo je zahtevala največja opozicijska stranka, ker naj bi krediti Ultre ogrožali slovenski bančni sistem, ter povprašal, v kakšnem stanju so ti krediti. Urbanija je pojasnil, da je Ultra že vrnila štiri petine zneska, ostaja še 1.750.000 evrov, ki še niso zapadli v plačilo. Če bi vsa podjetja tako vračala kredite, banke danes ne bi bile v težavah, je dodal Urbanija.
Preiskavo zahtevala opozicija
Komisija želi preveriti, ali je bil javni razpis za CNS v Mobitelovih baznih postajah izveden korektno oz. ali je bil prirejen tako, da bi imela od njega korist podjetja, kot je Ultra. Ta je družbi Iskra Sistemi, ki je pri Mobitelu dobila posel za sistem CNS, prodala tehnologijo. Preiskavo v zvezi z ravnanjem ministra in predsednika Zaresa so zahtevali opozicijski SDS, SNS in SLS zaradi suma Golobičevega izogibanja plačevanju davkov v Sloveniji ter suma klientelizma in koruptivnega ravnanja za pridobitev posojil in poslov za podjetja v skupini Ultra.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje